Fórum
Kategorie: Zajímavosti

Airsoftové značky - G&G Armament

Airsoftové značky - G&G ArmamentFirma Guay Guay Trading Co., Ltd. Patří v současnosti k jedné z nejvýraznějších značek na Taiwanu. Ve svém portfoliu má nejen typické variace na pušky M4, včetně velmi sofistikovaných modelů s pokročilou elektronikou, ale také mnoho méně obvyklých, raritních či sběratelských kousků, nad nimiž nejeden fanoušek historie a zbraní ukápne slzu. Není proto divu, že jsem chtěl o této značce vědět více.

Podařilo se mi ke krátkému rozhovoru přizvat zakladatele a prezidenta značky Guay Guay Trading Co., Ltd., pana Jamese Liao. Ten byl velmi laskav a odpověděl na moje dotazy zaslané přes email. Jako vždy mě zajímala především historie jeho společnosti a názory jeho samotného na současný airsoft. Velmi mě potěšilo, že se rozpovídal a podělil se s námi o své zkušenosti a názory. Níže uvedené odpovědi jsou pouze přeložené, bez výrazných úprav.

Tímto chci ještě poděkovat slečně Amo Chen, která zařídila, aby se moje otázky dostaly k jejímu šéfovi.

Úplně na začátek vás poprosím, abyste se našim čtenářům představil.
Zdravím všechny, jsem velmi poctěn, že jsem byl požádán o tento rozhovor. Jmenuji se Liao Yin Hsi, ale říkejte mi James. Jsem zakladatel a CEO (výkoný ředitel) G&G Armament.

Začneme trochou historie. Povězte nám, kdy byl G&G Armament založen.
Guay Guay Trading Co., Ltd. byla založena před 31 lety v Taipei na Taiwanu. Začalo to s malým obchodem prodávajícím hračky, později franšízou, než jsme se stali výrobci. V roce 2001 jsem se rozhodl distribuovat naše výrobky celosvětově a tak jsem založil značku G&G Armament.

Jak byla vaše firma veliká tehdy a jak veliká je teď?
Začínali jsme s obchodem, kde byl jediný zaměstnanec, a skončili s továrnou kde je více než sto zaměstnanců. V uplynulých 9 letech jsme museli dvakrát rozšířit továrnu, abychom udrželi dostatek výrobní kapacity.

Hodně známých Japonských i Taiwanských značek a společností má obvykle nějakou historii předtím, než byly založeny. Jaká je historie G&G předtím, než byla založena? Co jste dělal vy, než jste založil vaší vlastní společnost? A proč jste se vůbec do airsoftu pustil?
Než jsem se rozhodl investovat do airsoftu, byl jsem zaměstnán jako obchodní zástupce jednoho časopisu. Moje práce byla dobrá, ale nikdy jsem nepřestal sledovat svůj sen o airsoftových zbraních. Od dětství jsem měl rád repliky zbraní. Kdykoliv jsem měl nějaké peníze navíc, koupil jsem si nějakou repliku. Moc jsem toužil se věnovat něčemu, co by zahrnovalo moji zálibu. Jakmile jsem měl tedy šanci, začal jsem v tomto oboru podnikat.

Jaká byla první airsoftová zbraň od G&G Armament?
První airsoftová zbraň, kterou G&G Armament vyrobil, byla GR14, tedy replika pušky M14.

A proč zrovna M14?
Když jsem sloužil v armádě, dostal jsem do ruky pušku M14 (na Taiwanu značená jako Type 57) a strávil jsem s ní pak několik let. Věděl jsem, jaký je to pocit ji mít v ruce a jak má přesně vypadat. A to byl důvod, proč jsem se rozhodl, že to bude náš první airsoftový model.
Nicméně GR14 ale nebyla příliš populární model, když jsme ji poprvé uvedli na trh. Bylo to ovšem dáno tím, že jsme neměli příliš velké zkušenosti s výrobou airsoftových mechanismů. Ale věnovali jsme potom dost času zpětné vazbě od zákazníků, abychom později pušku vylepšili, upravili a udělali z ní nakonec jednu z nejspolehlivějších zbraní na trhu.

Kdo je za návrhy zbraní pro G&G Armament? Můžete čtenářům říci něco více o procesu návrhu a výroby airsoftových zbraní? Něco přímo o jejich návrhářích?
Zaměstnáváme celý tým pro výzkum a vývoj. Dáváme dohromady zpětnou vazbu a neustále studujeme naše produkty předtím, než přijdeme s novým designem. Navštěvuji mnoho výstav, nejen airsoftových, ale i z jiných průmyslových odvětví, abych poznal nejnovější postupy a technologie. Tak přicházím na nové nápady pro zlepšení našich stávajících mechanismů nebo na uvedení nových vylepšení.


Předtím než vypustíme nějaký produkt, musíme mít mnoho sezení s naším obchodním týmem a samozřejmě s týmem okolo výzkumu a vývoje. Tak získáme všechny podněty, nápady a zpětnou vazbu nejen interně, ale též z celého trhu a také přímo od uživatelů. Neustále se snažíme překonat jeden druhého, abychom dosáhli ještě lepšího designu. Celkově ale tato fáze trvá několik měsíců předtím, než vůbec vyrobíme první prototyp. A pak trvá ještě pár měsíců plných korekcí a oprav, než dostaneme do ruky finální vzorek předcházející oficiální produkci.

Vím, že byly časy, kdy byl airsoft na Taiwanu pod tvrdými regulacemi. Bylo někdy G&G Armament blízko krachu nebo v jiných velkých existenčních potížích?
Naše společnost Guay Guay Trading Co., Ltd. byla první a jediná společnost, která legálně dovážela airsoftové výrobky na Taiwan v dobách, kdy bylo nelegální vlastnit či prodávat airsoftové zbraně. Tehdy bylo naše podnikání vcelku snadné, protože jsme byli jediní, kteří mohli prodávat airsoft „za bílého dne“. Nicméně, strávil jsem mnoho času s úřadníky, aby mohl být airsoft na Taiwan legálně dovážen. A to se nakonec podařilo, ale byznys samozřejmě nešel tak dobře jako dříve, protože bylo mnohem více konkurence. Proto jsem se rozhodl uzavřít všechny mé obchody na Taiwanu a soustředit se pouze na výrobu. Naštěstí, moje rozhodnutí bylo správné a tak jsme se rozhodli spustit naší vlastní značku G&G Armament.

Nyní něco o současnosti G&G Armament. Jaké řady modelů aktuálně vyrábíte? A které jsou nejpopulárnější?
Vyrábíme všechny řady, které máme v nabídce, ale naše řada Combat Machine je v současnosti nejpopulárnější.

Je těžší zbraň navrhnout, nebo vyrobit?
Obojí není vůbec snadné. Ale pokud potřebujete opravdu srovnání, pak výroba je náročnější, protože řešíte materiály, dodací lhůty, cenu, kontrolu kvality. Vyrobit produkt vyžaduje množství různých procesů a vy nesmíte opomenout jediný detail.

Ještě k výrobnímu procesu. Je stejný nebo zcela odlišný, než tomu bylo dříve? Jak moc se výrobní proces změnil, během let?
Výroba se příliš nezměnila, ale možnosti materiálů, technologii a designu se přeci jen za posledních pět let přeci jen trochu změnili.

Je nějaký model, který stojí za zmínku, ale který už aktuálně nevyrábíte? A jaký model z vaší produkce, máte osobně nejraději?
Vyrábíme všechny modely, s výjimkou FNH řady, protože se jedná o licencované produkty. Takže pokud si Cybergun nějaké neobjedná, nemůžeme je vyrábět.
Osobně nemám žádného favorita, protože všechny naše výrobky jsou v podstatě moje děti.

Kolik zbraní vyrobíte v jedné sérii? Mění se počty vyrobených kusů i z hlediska daného modelu?
G&G Armament vyrábí na objednávku, protože naše výrobky prodáváme do celého světa a tak jsou na ně kladeny rozdílné nároky a musí vyhovovat rozličným regulacím cílových trhů. Takže nemůžeme vyrábět na sklad. Některé skutečně populární modely jsou u nás ale vyráběny v počtech 20 – 30 tisíc kusů ročně.

Slyšel jsem, že jste se dostal do sporu s Taiwanskými úřady protože, cituji: „Úřad pro vyšetřování trestných činů zjistil, že airsoftové zbraně (od G&G) jsou příliš silné, ale úředníci ministerstva spravedlnosti dospěli k závěru, že produkt splňuje požadavky MOEA (Ministerstvo průmyslu)...“ napsali Taipei Times ze 2. června letošního roku. Hovořím teď o vaší pušce G960. Jak celý případ nakonec skončil? Řešili jste v minulosti už podobný případ?
Tento případ stále běží a nyní jsme v procesu podávání odvolání proti odsouzení od okresního soudu v Shilinu. Celé se to stalo proto, že starý taiwanský zákon o střelných zbraních nemá vůbec povědomí o airsoftu. Proč byla G&G G960 vyhodnocena jako příliš silná? Protože vyšetovatelé testovali zbraň s jiným, silnějším plynem, než pro jaký byla zbraň vyrobena. Navíc ze zbraně stříleli kovové kuličky, na které zbraň nebyla nikdy dimenzována.
Je před námi stále dlouhá cesta, ale budeme pokračovat v propagaci airsoftu na Taiwanu a také po světe, aby se podobný příběh znovu neopakoval.

Zde si dovolím situaci vysvětlit, tak, jak jsem ji nastudoval. Jádro problému je v metodice měření. Police využívá jiný systém měření a podmínek, než ministerstvo. G&G všechny své zbraně vyrábí tak, že vyhovují všem zákonným předpisům, ustavených Ministerstvem průmyslu. Ale policie je může podle jiné metodiky snadno zhodnotit jako nebezpečné. A to vše jen díky špatně nastavenému a vysvětlenému zákonu, který ani v takto vyspělé airsoftové zemi na airsoft nijak zásadně nemyslí.

Spolupracujete s jinými značkami či společnostmi?
V rámci airsoftu aktuálně kooperujeme s Win Gun, který pro nás vyrábí naše pistole, ale tento rok budeme uvádět na trh pistoli našeho vlastního designu, řadu GMP. Taktéž spolupracujeme s několika zbrojovkami, abychom mohli uvést na trh další licencované produkty.

Jste ještě fanoušek zbraní nebo je to už nyní pro vás hlavně práce? Hrajete vůbec airsoft, nebo jen zbraně sbíráte?
Jsem velký fanoušek zbraní. Naneštěstí, stále jsem si nenašel čas na to, si zahrát airsoft. Ale rád vyrábím airsoftové zbraně a sleduji úsměvy spokojených hráčů.

Zajímáte se o současné trendy v airsoftu? A sledujete jiné značky a výrobce?
Sledujeme trendy v airsoftu, videohrách a střelných zbraní. Vždy věnujeme pozornost novinkám v těchto tří odvětvích. Zároveň sledujeme všechny ostatní výrobce airsoftových zbraní a učíme se od nich to dobré i špatné. Učíme se z našich vlastních chyb, ale i z chyb druhých.

Jak vidíte budoucnost G&G Armament? Nějaké plány, které můžete zveřejnit?
G&G Armament usiluje komplexní služby pro zákazníky tak, aby vše co potřebuje našel u G&G Armament. Od zbraně až po batoh. To je důvod, proč pokračujeme ve vývoji dalších produktů, které nejsou 100% vázané na airsoft. Dostali jsme do airsoftového průmyslu mnoho Taiwanských firem, jako výrobce bot, ponožek, klobouků atd., protože naši zákazníci chtějí mít větší výběr a lepší kvalitu.
Současně se G&G Armament pokouší posunout dále v oblasti výcviku. Propagujeme airsoft pro výcviková centra a instruktory, protože airsoft je pro tréning nejlepší alternativou. Je bezpečnější, levnější a čistší.

Co si myslíte o současném airsoftu a airsoftovém trhu? Jaké jsou jeho největší problémy?
Myslím si, že největěším problémem současného airsoftu je nedostatek inovace. Více a více značek uvádí na trh každý den množství nových produktů, ale pokud se podíváte blíže, zjistíte, že stínu jiných, podobných. Když výrobci přestanou vyvíjet, přestanou investovat do vylepšení, pak takový průmysl brzo umře. Zákazníci ztratí zájem a výrobci budou proti sobě bojovat pouze nížšími cenami.
Není snadné ocenit dobrou značku nebo kvalitní výrobek, když do hry vstupují náklady a rozpočty. Tomu rozumíme a snažíme se proto přinést na trh hodnotné produkty, nabízet nová vylepšení, lepší materiály a služby.
Propagujeme airsoft organizací World Cup Shooting Competitions (Světové střelecké soutěže). Propagujeme tím jiný herní styl airsoftu, aby se více lidí dozvědělo, co je to airsoft a proč je to skvělý sport.

Moc děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů značce G&G Armament.
I já vám moc děkuji.


Vydáno: 17.8.2017 12:57 | 
Přečteno: 9915x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků