Fórum
Kategorie: Zajímavosti

Airsoftové značky - Shoei

Airsoftové značky - ShoeiJak mnozí již víte, velmi rád pátrám v hlubinách historie airsoftu. Ovšem všechno není možné najít na internetu. Jsou věci, které jsem se nikde nedozvěděl, ať jsme hledal sebelépe. Bylo potřeba se začít obracet přímo ke zdrojům. Tedy přímo k airsoftovým výrobcům.

Vždycky jsem chtěl vědět něco málo o historii nějaké skutečně staré značky. Jedním z těchto starších výrobců, kteří vyhověli mé žádosti na rozhovor, byla i japonská firma Shoei. Možná tuto firmu neznáte, přesto jste její výrobky už možná viděli, aniž byste o tom tušili.

Shoei patří mezi nejmenší výrobce replik zbraní v Japonsku. Přesto se díky svému úsilí drží v tomto odvětví už od 60. let. Specializuje se totiž na repliky německých druhoválečných zbraní. A to tak dokonalé repliky, že si je objednávají muzea po celém světě, protože na první, druhý i desátý pohled jsou k nerozeznání od svých předloh. Ale samozřejmě, největší přízni se těší u reenactorů a klubů vojenské historie, protože v jejich rukou získají tyto zbraně své největší kouzlo.

Ředitel Tomio Matsumoto neměl námitek proti představení své značky formou rozhovoru, ale díky jeho velké zaneprázdněnosti při výrobě nové série FG42 se vše protáhlo. Nicméně vše dopadlo dobře a my se můžeme zase dozvědět něco více z historie airsoftu. Předkládám tedy druhý článek ze série „Airsoftové značky“.

Abych vysvětlil, jak jsem se dostal k Shoei. Před příchodem airsoftu, v době modelových zbraní a tedy v podstatě nefunkčních replik, byly v Japonsku nejznámější tři značky. MGC (založeno 1959), CMC (založeno 1960) a Hudson (založeno 1960) položili základy celého odvětví. U těchto základů stáli první designéři replik zbraní jako Tanio Kobayashi, Minoru Matsumoto (zakladatel Shoei), Keiichi Kunimoto (založil Western Arms), Noboru Mutobe (navrhoval snad pro všechny velké značky). Když jsem narazil na Shoei, zjistil jsem, že mají facebook a jsou na něm velmi aktivní. Takže to byla logicky první značka, kterou bylo možné nejsnadněji kontaktovat. A povedlo se.

Na úvod chci ještě upozornit, že velkou zásluhu na vzniku tohoto textu má i Tomiův anglický přítel Cerwyn Lloyd Jones, který obstaral anglickou korekturu Tomiových odpovědí, protože Tomiova angličtina je stejně špatná jako ta má.

Moc děkuji za tvůj čas. Můžeš se prosím na úvod představit našim čtenářům?

Jmenuji se Tomio Matsumoto, je mi 50 let a jsem výkonný ředitel Shoei Seisakusho Inc., Japan. Presidentem firmy je můj starší bratr Ichiro Matsumoto (53 let).

Nejprve tedy trochu historie. Můžeš nám prosím říci, kdy byla Shoei založena a kdo byl její zakladatel?

Naší firmu založil můj otec, Minoru Matsumoto v roce 1967.

Minoru Matsumoto začal v roce 1965 navrhovat a vyrábět modely ve své dílně pro japonskou firmu CMC (Colt Model Collection). Tehdy se jeho firma jmenovala Matsumoto Seisakusho Inc. Později založil firmu Shoei.

Jak vypadali počátky vaší rodinné firmy? Jak byla veliká?

Byl jsem ještě dítě, když otcova firma „Shoei“ fungovala jako OEM výrobce replik zbraní pro japonskou společnost CMC. V těch časech zaměstnával 15 lidí včetně brigádníků. A jak se Shoei rozrůstala a vyráběla více, zaměstnával můj otec už 30 lidí, kteří se věnovali pouze výrobě modelových zbraní.

A kolik máte zaměstnanců nyní? Nyní jste skutečně malá dílna že?

To ano. Máme jediného zaměstnance. Moje žena také pomáhá, takže celkově v naší firmě pracují čtyři lidé. Na fotce jsem já v modrém tričku a úplně vlevo je můj starší bratr. Mezi námi náš jediný zaměstnanec.


Mnoho známých japonských značek a firem má obvykle nějakou historii předtím, než se začali věnovat výrobě replik zbraní. Jaká je historie Shoei před jejím založením? Čím se tvá rodina živila a co jsi dělal ty, před založením Shoei?

Můj otec pracoval v jedné kovoobráběcí firmě, kde se mnohému naučil a vypiloval své dovednosti. Stejně tak ovládl všechny potřebné technologie a postupu pro výrobu. Také pracoval ve společnosti, která se zabývala Přesným měřením a vážením. Dokonce založil firmu pro mytí aut a čištění jejich interiérů. Před založením Shoei tak můj otec získal během let mnoho zkušeností a dovedností nejen z výroby, ale také z podnikání.

Já sám jsem se přidal do rodinného podnikání hned po dostudování. Někdy po té se můj otec rozhodl zastavit výrobu pro CMC. Vypadá to, že byl zkrátka unavený z masové produkce, z omezení, která dopadala na modelové zbraně a celkově z potíží, do kterých se odvětví výroby replik zbraní dostalo. V roce 1982 proto rozhodl, že Shoei investuje do nákupu několika CNC automatů a dalších obráběcích strojů a bude se soustředit už pouze na výrobu forem a zápustek.

Jaký byl první model od Shoei? Co nám o něm můžeš říci?

Úplně prvním produktem naší firmy byl FG42 Typ 1. Vytvořili jsme věrnou repliku zbraně, která byla určená pro německé výsadkáře za druhé světové války. Byla to velmi vzácná zbraň, protože od roku 1942 až do konce války se Typu 1 vyrobilo jen 2000 kusů.

Během počátku devadesátých let uviděl můj otec obchodní příležitost v poptávce po velmi kvalitních replikách druhoválečných zbraní. Vzpomněl si na potěšení i hrdost, kterou zažíval při výrobě pro CMC. Rozhodl se tedy pro výrobu zbraně, jaká na trhu nebyla, konkrétně FG42 Typ 1. Aby zajistil dokonalou přesnost a věrohodnost, navštívil muzeum v Belgii, kde bylo skutečné FG42 vystaveno. Ještě v Belgii vytvořil výkresy. První série tohoto modelu se pak dostala do prodeje v prosinci 1993.

Dodnes je Shoei jediná značka která model FG42 vyrábí. V airsoftové verzi zatím stále není. Cena této nestřílející repliky je 180.000 jenů, což je cca 42.500 Kč v současném kurzu. Cena zbraní od Shoei se pohybuje od 130.000 do 200.000 jenů dle modelu.

Tvůj otec je autorem mnoha designů nejen pro Shoei, ale i pro jiné větší společnosti. Jak se dostal k tak kreativní práci? Jaký vůbec byl?

Pokud nepracoval, byl můj otec velmi společenský člověk a lidé ho měli velmi rádi. Užíval si různá setkání a sešlosti především na golfovém hřišti. Byl to náruživý golfový hráč, s velmi dobrým handicapem. A samozřejmě se rád dobře napil (stejně jako já a můj bratr!). Velkou část obchodních jednání vedl při golfu, nebo na baru po hře. Jeho další velkou vášní byli psi. Měli jsme dohromady 27 psů, napříč mým dětstvím. Naše máma z toho nebyla dvakrát nadšená (směje se).

Pracovní život byl ale naplněn prací s kovem. Užíval si práci se stroji, výrobu nástrojů a forem, stejně jako ho bavila výroba finálního výrobku. K navrhování a výrobě replik se dostal při setkání s prezidentem CMC, který nastartoval jeho zájem o výrobu kvalitních modelových zbraní.

Je výroba replik jedinou činností, kterou se vaše firma zabývá? Mimochodem, jaký dopad měla postupná omezení replik zbraní v Japonsku na Shoei? Měla někdy firma blízko ke krachu?

Shoei vyrábí pouze repliky zbraní. To byla hlavní náplň podnikání v mém dětství, stejně jako je tomu dnes. Změny v japonské legislativě týkající se replik zbraní dopadly na mého otce velmi tvrdě v době, kdy vyráběl pro CMC. Ale velký dopad měla tato nařízení na celé odvětví výroby replik, nikoliv jen nás. Proto byla výroba zastavena do doby, než byla všechny nařízení definitivně ustanovena. Během té doby ale musel můj otec stále platit své zaměstnance, takže ano, dopad na naši firmu byl velký.

Obchodní plán mého otce bylo vydělat 100 milionu jenů výrobou modelových zbraní. Takže si půjčil od banky 10 miliónů a začal vyrábět FG42 Typ 1. Pravdou tedy je, že riziko krachu tu bylo vždy a dodnes zůstává, protože legislativa se stále mění, stejně jako nová omezení. Shoei se však daří pokračovat a fungovat dál.

V současnosti mohou země, kam vyvážíme, přijmout různá legislativní omezení, která by mohli ohrozit prodeje replik zbraní. To by samozřejmě mělo nepříjemný dopad na naše předpokládané příjmy z prodeje. Shoei je jen malá rodinná firma, přestože vyrábí velmi kvalitní produkty. Naše maloobchodní ceny jsou proto velmi nízké, srovnáme-li je s cenou výrobní. Faktem je, že já i můj bratr pobíráme velmi nízký plat.

Abyste věděli jak to s těmi zákony přesně bylo. V roce 1971 přišlo první velké omezení, kdy bylo zakázáno používat k výrobě replik zbraní ocel. Povoleny byly jen měkké slitiny kovů. Kovové modely také musely být nabarveny zlatou nebo bílou barvou. Černá a stříbrná byly zakázány. Právě v této době se začaly poprvé používat plasty.

V roce 1977 přišlo ale ještě tvrdší omezení pro modely zbraní, které stanovilo maximální tvrdost měkkých kovů na 92 HB (tvrdost Brinella) u všech kovových replik. Pro představu, nejkvalitnější letecký dural 7075 (slitina hliníku) má kolem 140 HB i více. To musel být pro Shoei velký problém, z hlediska obrobitelnosti. Kovové modely musely mít dále neprůchozí hlaveň. Takže třeba MGC dalo do hlavně prostou kovovou kulatinu, aby se tím nemuselo zabývat. To, že musela být upravena měřítka dílů zbraní, aby nešla zaměnit za ostré, nebo se musely ucpat otvory v bubíncích u revolveru není už asi nutné zmiňovat. Pro odvětví to znamenalo těžkou krizi, ze které je vyvedly až plastové blowback pistole.

To byl důvod, proč Shoei nějaký čas vůbec nevyráběla, protože její specializace ležela v tvrdých kovech, nikoliv v plastech. Teprve léta 80. nastartovala popularitu airsoftu, který zase oživil trh s modely zbraní. Mimochodem, CMC ukončila veškerou výrobu v roce 1985 a v roce 1995 uzavřela i svůj původní kamenný obchod.

Současné sídlo a dílna Shoei

Teď něco k vaší práci. Jaké modely aktuálně vyrábíte a v jakých variantách? Které jsou nejpopulárnější a kdo je navrhl?

Aktuálně jsme velmi zaměstnáni výrobou modelu FG42 Typ 2, kde akorát dokončujeme sérii. První před-objednávky jsme expedovali teprve před týdnem.

Já i můj bratr jsme vyráběli každý model, který jsme prodali. Design, pracovní postupy a programy pro CNC stroje připravuje můj bratr. Já naopak ovládám stroje a řídím postupy nutné k výrobě jednotlivých dílů. Společně pak dáváme dohromady kompletní modely.

Shoei vyrábí několik modelových zbraní:
FG42 Typ 1 a Typ 2
G43
MKb42(H), MP43, MP43/1, MP44 and STg44
MG42

Vyrábíme nestřílející repliky zbraní, kapslíkové zbraně, verze s výhozem nábojnic a také nějaké airsoftové zbraně s blowback mechanismem. Nedávno jsme představili nové AEG verze kulometu MG42, abychom doplnili naši nestřílející verzi. Jsou to verze na vzduch s blowback mechanismem a pak elektrická verze s blowback. Naším nejpopulárnějším a nejprodávanějším modelem je nicméně MP44.

Je těžší navrhnout zbraň, nebo ji vyrobit? Jsou velké rozdíly, mezi výrobou modelových nestřílejících zbraní a airsoftových zbraní? Co je nejobtížnější na výrobě jednotlivých typů?

Obě fáze (návrh i výroba) přinášejí vlastní obtíže a výzvy. Nicméně výroba dílů a jejich sestavení je asi tou nejtěžší částí. Design, který zahrnuje kreslení v CADu, plánování metod výroby a psaní programů pro CNC stroje může být ale také náročné. Před výrobou dílů musíme vyrobit nebo renovovat šablony, formy a nástroje na lisování. To jsou samozřejmě komplexní úkony, které jsou klíčové pro výrobu. Naše modely / repliky musí být velmi přesné a musí působit skutečným dojmem reálné zbraně při zachování všech zákonných požadavků a omezení, daných japonskými zákony. V podstatě si nemůžeme dovolit žádnou chybu v jakékoliv fázi přípravy či výroby.

Reprodukce vnitřního mechanismus každého modelu se samozřejmě liší. Od modelu do kterého lze ládovat inertní náboje až po modely s kapslíky a realistickým výhozem nábojnic. Je to sice náročné, ale určitě jednodušší, než v případě airsoftových zbraní.

Střelba kuliček vyžaduje zcela jiné vnitřní díly. Dosáhnout spolehlivého podávání, kadence, úsťové rychlosti a celkového výkonu je velmi obtížný úkol, ale o to zábavnější to je práce.

Co děláte, pokud máte s bratrem odlišný názor během vývoje zbraně, například na výrobní postup? Jak řešíte takové problémy? Změnil se během let hodně výrobní proces?

Já i můj bratr máme velmi často různé názory či připomínky k výrobnímu procesu. V tomhle ohledu se nelišíme od jakéhokoliv jiné firmy či obchodního partnerství. Problémy ale řešíme vždy diskuzí a souhlasem. Stále se chceme učit a usilovat o zlepšení výrobních metod tak, abychom každý den naše produkty posunuli o kus dál. Samozřejmě výrobní postupy a návrhy značně urychlily CAD/CAM systémy a další moderní výrobní nástroje. To vše zvyšuje efektivitu, kterou potřebujeme, abychom mohli vyrábět další lepší produkty.

Je nějaký zajímavý model, který by stál za zmínku, který však již nevyrábíte? Který model od Shoei má osobně nejraději?

Pokud bude dostatečná poptávka a zájem od našich zákazníků, můžeme určitě znovu vyrobit jakýkoliv model, který jsme v minulosti vyrobili. Rádi bychom také zvážili nové produkty s ohledem na poptávku. Bohužel, výroba čehokoliv nového je velmi pomalá, vzhledem k tomu, že já i můj bratr děláme úplně vše.

Mým nejoblíbenějším modelem je zcela určitě FG42 v obou verzích.

Kolik zbraní vyrobíte v jedné sérii? Vyrábíte vždy stejné počty? A liší se počet vyrobených kusů s ohledem na daný model?

Vyrábíme obvykle o sériích 150 – 200 kusů. Je to množství, které jsme schopni pohodlně vyrobit najednou. Toto množství nijak neovlivňuje typ modelu, který v danou chvíli vyrábíme.

Mnoho značek ze starší doby vyrábělo série 250, 500, 750, 1000 a 1500 kusů. Novou sérii vyrobili obvykle až za pár let, nikoliv ve chvíli, kdy sérii vyprodali, protože mezi tím už vyráběli jinou zbraň. Shoei vzhledem k velikosti firmy vyrábí v jednu chvíli vždy jen jeden typ zbraně, takže pokud se něco vyprodá, je nutné si počkat.

Spolupracujete s nějakými jinými značkami? Je v Japonsku více malých výrobců replik a airsoftových zbraní?

Náš blowback systém na stlačený vzduch jsme vyvinuli s laskavou spolupráci s firmou „Escort“. Nicméně aktuálně fungujeme samostatně. Ačkoliv jsou v Japonsku i jiné malé firmy zabývající se výrobou replik, věřím, že my jsme ta nejmenší.

Ještě k pohonu vašich airsoftových modelů. Máte i vlastní mechanismus, nebo používáte díly/mechanismy od jiných společností?

Naše airsoftové zbraně používají buď mechanismus s blowback na stlačený vzduch, nebo elektrický pohon. Jak jsem zmínil výše, systém na stlačený vzduch jsme vyvinuli ve spolupráci s „Escort“. Elektrický mechanismus našich zbraní je pak naše vlastní originální konstrukce a výroba. Pokud si to ale situace vyžádá, možná se v budoucnosti poohlédneme po spolupráci s nějakou další firmou.

Escort byla značka, která zažívala největší slávu v éře klasického airsoftu, tedy v 80. a 90. letech. Specializovala se na klasické airsoftové zbraně, tedy zbraně s hadičkami, poháněné obvykle vzduchem. Nástup AEG ji stejně jako mnoho jiných značek této éry dostal spíše na okraj zájmu. Osobně jsme měl za to, že už dávno zanikla... kdo ví, jaké staré značky ještě přežívají. Stlačený vzduch se opět vrací na scénu. Že by budoucí cíl mého dalšího pátrání?

Teď ještě něco málo o tobě. Preferuješ výrobu replik, nebo airsoftových zbraní?

Já si užívám výrobu obojího. I když je pravdou, že občas je tolik stresu a bolehlavu, že si to zase tolik neužívám (směje se).

Jsi vůbec fanoušek zbraní nebo je to pro tebe pouze práce? Hraješ airsoft nebo sbíráš repliky?

Je to můj rodinný podnik. Přestože se zajímám o strojírenství jako celek, studoval jsem mechanické detaily a funkce každé zbraně kvůli výrobě, nemohu říci, že bych byl nějaký velký fanda do zbraní. Velmi mě baví vyrábět přesné repliky, ale nemám žádnou sbírku zbraní ani nehraji airsoft. Možná že někomu z našich zákazníků by to mohlo přijít trochu zvláštní.

Jinak hrozně rád hraji rugby, čistě pro zábavu a samozřejmě není nad dobré posezení u pití po dobré hře. A jelikož jsem šťastně ženatý, udržuje mě moje žena dost zaneprázdněného na to, abych neměl šanci si hledat jiné koníčky (směje se).

Zajímáš se o trendy v odvětví výroby replik? Sleduješ jiné airsoftové značky a výrobce? Máte vůbec nějakou konkurenci?

Jako firma se samozřejmě musíme zajímat co se okolo nás děje. Právě to nás nutí vyrábět skutečně kvalitní produkty. V tento moment nicméně nejsme nijak napojeni na jiné výrobce či značky. V současné špatné světové ekonomice je každý kdo vyrábí repliky zbraní potencionální konkurencí.

Jak vidíš budoucnost Shoei? Nějaké plány, které bys nám mohl odhalit?

Současná světová ekonomická situace dělá vše těžší, ale Shoei bude určitě pokračovat ve výrobě těch nejkvalitnějších replik zbraní. Přejeme si, aby naši zákazníci dostali přesně to co chtějí. Takže doufám, že některý z čtenářů bude zaujat natolik, že si nějakou z našich replik koupí. V takovém případě bude totiž budoucnost Shoei zajištěná.

Moc díky Tomio za tvůj čas a že jsi měl se mnou trpělivost. Přeji tobě i tvé firmě mnoho úspěchů do budoucna.

A já se omlouvám, že jsem tě nechal rok čekat než jsme to dali do kupy. Moc díky za tvojí trpělivost.

Pokud chcete vidět, jak se taková FG42 vyrábí, krok za krokem, doporučuji si prohlédnout Shoei Facebook. Máme tam mnoho fotek.

Oficiální stránky Shoei Seisakusho Inc., Japan. Nabízí také nepřeberné množství fotek i videí našich produktů. Doporučuji si je prohlédnout.


Vydáno: 21.9.2016 8:44 | 
Přečteno: 16431x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, -
Super info!Děkuji autorovi,mé informace jsou zase o něco rozšířenější:-)
icon odpověděl(a)
Není zač, hlavně že se líbí 1

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků