Fórum
Kategorie: Zajímavosti, Airsoft akce, G&G World Cup Archív

G&G World Cup 2023 - Taiwanské finále

G&G World Cup 2023 - Taiwanské fináleČeští airsoftáři dovezli z Tchaj-wanu stříbro

Po nezvykle dlouhé, čtyřleté „covidové“ pauze se na Tchaj-wanu znovu sešli finalisté prestižní mezinárodní soutěže G&G World Cup CQB Extreme Shooting Competition, která je považována za mistrovství světa v akční airsoftové střelbě dvojic. Do světového finále se nominovalo celkem 34 týmů, z 26 zemí celého světa reprezentující všech 6 obydlených světadílů - Evropu, Asii, Severní a Jižní Ameriku, Afriku a Oceánii. Mezi soutěžícími nemohli chybět ani zástupci České republiky, jejichž přáním bylo navázat na úspěch z posledního předcovidového ročníku 2019, kdy se Jiřímu Hoffmanovi a Ladislavu Zekuciovi podařilo na tomto turnaji, vybojovat v nesmírně tvrdé konkurenci pro Českou republiku krásné třetí místo. Políčka v ohni jsme měli tentokráte hned dvě.  Odjezdu na Tchaj-wan však předcházela česká soutěž, která rozhodovala o nominaci na světové finále.

Ta byla letos organizována jako dvoukolová, kdy na celkem pět vypsaných regionálních kol navazovalo národní finále, které se uskutečnilo 2. června 2023 pod záštitou ministryně obrany Mgr. Jany Černochové v areálu Armádního střeleckého stadionu Plzeň-Lobzy. Nastoupilo do něj cekem 13 týmů a každý z nich dělilo od případného postupu na Tchaj-wan celkem 148 terčů. Postoupit však mohly jen dva nejlepší týmy. Na prvním místě se umístila dvojice příslušníků 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic - rotný Jiří Hoffman a rotný Ladislav Zekucia, kteří této disciplíně u nás v poslední době dominují. Druhé místo obsadili v těsném závěsu za nimi zástupci hradeckého Fénixu František Chmelík a Tomáš Klíma. Na třetím, již nepostupovém místě pak letos skončili bratři Pavel a Petr Kolouchovi.

Dalším důležitým krokem byla bezesporu následná příprava nominovaných týmů, pro kterou potřebné terčové systémy a zbraně zapůjčil partner soutěže pro Českou republiku Bohemia Air Soft. Díky podpoře strakonického útvaru pak bylo možné trénovat nejen střelbu na terče 5x5, ale postavit pro soutěžící i co nejvěrnější repliku další z finálových disciplín jejíž nácvik se posléze ukázal jako klíčový. Světové finále se totiž v letošním roce sestávalo pouze ze čtyř disciplín rozvržených do dvou kol – rozřazovacího a finálového. V rámci rozřazovacího kola byla zařazena modifikovaná disciplína 5x5 a disciplína „Back to Back“ jíž jsme si soukromě pokřtili jako sloupovou síň. Ve finále pak došlo na opakování sloupové síně, a poté na klasickou komplexní disciplínu „C.Q.B.“. Ta letos zjednodušeně představovala „čistění“ budovy se čtyřmi na sebe navazujícími místnostmi a propojovací chodbou. Oproti ročníku 2019, kdy se v pěti disciplínách jeden případný horší výsledek v celkovém součtu takříkajíc „rozpustil“, měly tentokráte týmy pomýšlející na úspěch prakticky nulový prostor na chyby. A jak vše na Tchaj-wanu probíhalo?

Světové finále, které se konalo v samém srdci Tchaj-peje v centrální hale Světového obchodního centra v těsném sousedství známého mrakodrapu Taipei 101, který byl v letech 2004 až 2010 nejvyšší budovou světa, bylo rozloženo do tří dnů. První den byl věnován seznámení se zbraněmi, jejich nastřelení a nácviku, kdy si všechny týmy mohly v reálu vyzkoušet při jednom pokusu finálové disciplíny „Back to Back“ a „C.Q.B.“ v jejich konkrétním rozestavení.

Druhý den pak přinesl oficiální zahájení soutěže v rámci něhož naše reprezentanty přišel pozdravit i zástupce české republiky na Tchaj-wanu, ředitel České ekonomické a kulturní kanceláře v Tchaj-pej David Steinke a také hlavně první reálné poměření schopností soutěžících. Soutěžní týmy nejprve nastoupily ve vylosovaném pořadí k disciplíně 5x5. Ta spočívala v rychlém uběhnutí stanovené dráhy a následné střelbě mířené na 25 terčů dynamicky se objevujících v náhodném pořadí vždy jen na krátký čas na terčové stěně. Pro každého soutěžícího byla připravena vlastní sada terčů a k jejich eliminaci obdržel po třiceti ranách do dlouhé zbraně a jeden plný zásobník s 25 ranami do pistole. Zasažení všech terčů z pohledu množství přiděleného střeliva tak v tomto ročníku nebyl problém, horší to již bylo se splněním časového limitu. Ten se objevil až na Taiwanu a v součtu činil pro oba střílející dohromady dvě minuty. Pokud tedy nestačily střely ve dlouhé zbrani, byl problém takříkajíc na stole. Nakonec proto plných 18 týmů odešlo z této disciplíny bez bodového zisku, a to včetně našeho druhého nominovaného reprezentačního týmu Chmelík – Klíma, kterému chyběly do limitu pouhé dvě vteřiny. Naopak naše první dvojice Hoffman – Zakucia obsadila v této disciplíně skvělé třetí místo.

Druhou disciplínou kvalifikačního kola bylo „Back to Back“. Zde se oboum našim týmům dařilo již v nácvicích. Tato disciplína spočívala v nutnosti vyřadit celkem třicet terčů, objevujících se v průhledech mezi trojbokými sloupy. Střelci je mohli likvidovat s použitím dlouhé zbraně či pistole jen z prostřední podlouhlé otevřené dvorany a navíc byla jejich schopnost pohybu limitována vzájemným připoutáním na zhruba metr a půl dlouhém pružném lanu. Dvojice Chmelík - Klíma v této disciplíně obsadila nakonec sedmé místo a Hoffman – Zekucia skončili pátí. V součtu to pak znamenalo v rozřazovacím kole pro Hoffmana aZekuciu krásné třetí místo za týmy Taiwan 1 a Japonsko 1. Druhá naše dvojice skončila patnáctá.

Po obědě pak týmy nastoupily k první disciplíně finálového kola. Tou bylo opět „Back to Back“ a časy všech týmů se zlepšovaly. Z našich byli opět první Hoffman – Zekucia, kterým však stačil čas 1 minuta, 9 vteřin a 88 setin vteřiny (1:09.88) až na šesté místo. U druhé naší dvojice zapracovaly nervy a Chmelík – Klíma se propadli s časem 1:40.82 až na 21 místo. Vůbec nejlepší byl v této disciplíně tým Itálie, který s pomocí štěstí v sekvenci aktivace terčů exceloval s časem 1:00.14 na prvním místě. Následovali jej pak před našimi ještě týmy Tchaj-wan 1, Japonsko 1, Nizozemí 1 a Chile 2, to jsme se přesně dozvěděli však až po skončení celého finále, neboť průběžné výsledky se hromadně nezveřejňují.

Ačkoliv přehled průběžných časů tedy nebyl zveřejněn, bylo všem jasné, že výchozí pozice do druhé disciplíny pro české týmy není bohužel nejlepší. Jak však ukázal třetí střelecký den a královská druhá finálová disciplína C.Q.B. dosud nebylo nic rozhodnuto. Právě C.Q.B. totiž svou komplikovaností nakonec pořádně zamávalo kartami v celkovém pořadí. Nepředbíhejme však a podívejme se do jednotlivých místností. V té první byla tři střelecká stanoviště, z nichž se likvidovaly skupiny volně stojících terčů a terčů za střeleckou bariérou. Teprve poté mohli soutěžící aktivovat druhou místnost, do jejíž hloubky byl průchod blokován automaticky ovládanou kulometnou věží. Kromě jejího vyřazení a zasažení ostatních terčů zde bylo nutné přenést i imitovanou bednu s municí. Reálně se zde však také ale munice do zbraní případně i poprvé doplnit. Ve třetí místnosti pak na soutěžící čekala střelba a transport raněného (figuríny). Čtvrtá místnost pak kromě likvidace terčů a přenášení kulometu vyžadovala i chladnou hlavu při průchodu lomenou chodbou jejíž část byla zajištěna improvizovanou výbušnou pastí. Pokud to vše pro vás není dost tak, v dvojici vstupní a výstupní chodby musíme připomenout ještě vlajku a trezor s ukrytým klíčem od výchozí brány.

Shrneme-li vše, pro úspěšné splnění bylo nutné pečlivé plánování, naprosto sladěný pohyb v týmu a vzájemná komunikace i bezchybná střelba. Pokud jste totiž nechtěli využít některou ze zbrojnic k doplnění střeliva, což vás ovšem stálo čas a zároveň i optimálně rozvrhnout terče a čas mezi hráče, bylo nutné riskovat to, že celkem nesmí ten co do střelby vytíženější z dvojice minout z plně nabitého zásobníku dlouhé i krátké zbraně celkem více než pět krát. Právě chyby ve sladění, tedy například předčasné aktivace místností či pohyb s nesprávný předměty a podceněné či nedopočtené rány a terče stály body a čas. Na tom nakonec vyhořely i po předchozích disciplínách favorizované týmy Tchaj-wanu a Japonska.

Vyrovnaný výkon, pevné nervy a perfektní zplánování taktiky nakonec vynesly na stupně vítězů v tomto pořadí týmy Nizozemí 1, Česká republika 1 a Itálie. Ano, již správně tušíte, že našim střelcům Jiřímu Hoffmanovi a Ladislavu Zekuciovi se podařilo nejen obhájit, ale dokonce i zlepšit svůj výsledek z roku 2019 a skončili tentokráte druzí. Jejich výsledky ve finálovém kole byly u disciplíny „Back to Back“ 1:09.88 setin vteřiny (celkově vítězní Holanďané měli čas 1:08:89) a v disciplíně C.Q.B. 2:10.69 setin vteřiny (vítězní Holanďané měli čas 2:04:54). Přitom u druhé disciplíny museli naši řešit dvě závady na zbraních, takže nebýt jich, mohlo být možná pořadí i ještě o trochu jiné. Druhá naše reprezentační dvojice František Chmelík a Tomáš Klíma pak obsadili celkové 20. místo.

Vyhlášením výsledků však program G&G World Cup CQB Extreme Shooting Competition 2023 neskončil, nadcházející den na soutěžící čekalo ještě oficiální přijetí v prezidentském paláci, kde jim osobně prezidentka Tchaj-wanu paní Cchaj Jing-we krátce poděkovala za odvedené sportovní výkony a popřála mnoho zdaru do dalšího sportovního i osobního života.

Text: Ing. Jan Šulc

Vydáno: 21.11.2023 15:38 |