Fórum
Kategorie: Zajímavosti, Airsoft akce, G&G World Cup Archív

G&G World Cup 2023 – Výsledky Českého národního kola

G&G World Cup 2023 – Výsledky Českého národního kolaDvě dvojice, které odletí v říjnu na Taiwan reprezentovat naši republiku, jsou už známé. Jaké bylo české národní finále?

Od posledního celosvětového turnaje G&G World Cup CQB Shooting Competition, který má velmi prestižní pověst neformálního mistrovství světa, uplynuly téměř čtyři roky. Právě ročník 2019 přitom znamenal pro Českou republiku krásné třetí místo v konkurenci 25 zemí. Po delší, COVIDem zapříčiněné pauze, se minulý rok uskutečnilo alespoň několik soutěží na úrovni jednotlivých zemí včetně Českého národního finále, nicméně šanci na postup na hlavní celosvětové finále na Taiwanu měli soutěžící až letos. Záznam z letošního finále najdete na YT kanálu Bohemia Air Soft.

Klíčem k postupu pro české týmy ovšem bylo probojovat se do národního finále a uspět v něm. Nakonec se z jednotlivých regionálních kolech kvalifikovalo 13 týmů, včetně jednoho juniorského týmu a loňských vítězů, kteří měli postup na národní finále zajištěný automaticky. Rozdáno bylo organizátory i několik dalších pozvánek ve formě divokých karet. Konečný počet potvrzených účastníků národního finále se pak s ohledem na omluvenky ze zdravotních či osobních důvodů nakonec ustálil na jedenácti týmech.

Národní finále opět probíhalo na Armádním střeleckém stadionu v Plzni v Lobzech, jež pro turnaj, pořádaný pod záštitou ministryně obrany Jany Černochové, poskytl resort Ministerstva obrany.
V sobotu 2. června v 8:00 hodin ráno tak bylo vše připraveno a první účastníci mohli začít procházet registrací. Jeden z potvrzených týmů se nakonec bohužel nedostavil a tak se utkalo nakonec deset týmů. Viděli jsme jak známé tváře z předchozích ročníků, tak účastníky, jež si zkusili G&G World Cup letos poprvé. Když byly všechny týmy pohromadě, mohlo započít zahájení turnaje. Po stručném přivítání účastníků, zmínění sponzorů a partnerů a zejména popřání štěstí, nechybělo ani nastínění průběhu turnaje v němž na každý tým čekalo celkem 148 terčů. Jako vždy bylo v rámci finále připraveno nejprve kvalifikační a poté již vlastní soutěžní finálové kolo. Soutěžící v obou z nich čekaly vždy tři disciplíny 5x5, Sniper & Spotter a Search & Destroy. Hodnocení funguje na principu udělování bodů za jednotlivé disciplíny dle dosaženého pořadí, tj. 1. místo bere maximum bodů rovných počtu nastoupených týmů a poslední 1 bod. Při diskvalifikaci pak dotyčný tým obdrží 0 bodů za danou disciplínu. O celkovém vítězi pak rozhoduje součet dosažených bodů. Diskvalifikace tedy velmi snižuje šance na výhru.

V průběhu předchozích let jsme pravidla postupně zpřísňovali s cílem upravit celou soutěž tak, aby co nejvíce odpovídala podobě finále na Taiwanu. Disciplíny měli omezenou munici a přísněji jsme i posuzovali průběh jednotlivých disciplín. Nově jsme také použili modulární překážky dovezené přímo z Taiwanu a určené pro G&G World Cup, díky kterým jsme postavili novou variantu disciplíny Search & Destroy. Celkově se atmosféra i úroveň soutěže opět významně pozvedla.

První disciplína „5x5“ patří svým pojetím k nejjednodušším, ale reálně je to jedna z nejtěžších disciplín. Vyžaduje nejen dobrou mušku, ale i trpělivost a chladnou hlavu. Na 25 terčů vzdálených 8 metrů od střeliště a objevujících se na pouhou sekundu a půl mají střelci jen 40 ran. Už v oblastních kolech nebylo neobvyklé, že mnohým munice nestačila. I ve finálové kvalifikaci navzdory výraznému zlepšení s ní nakonec několik týmů bojovalo neúspěšně a jejich terče zůstávaly nezasaženy.

Druhá disciplína Sniper & Spotter patřila k nejrychlejším disciplínám v soutěži, ale kladla nároky na posloupnost činností. Sestřelit šest terčů z pistole, vyzvat spoluhráče pro přinesení figuríny simulující zasaženého vojáka, přinést figurínu do krytu za čáru a poté vyzvat spoluhráče k dostřílení dalších tří terčů představuje na první pohled sice jednoduchý úkol, ale stres i zde úřaduje. Základem zde proto byly jasné povely a pečlivost při provedení. Ve zkušebním kole tak hráči dosahovali sice slušných časů, ale museli jsme často přimhouřit oko během přenášení figuríny, kdy hráči dávali signál dříve, než figurínu dostali do bezpečí. To co jsme ve zkušebním kole promíjeli, jsme pak ve finále tvrdě trestalidiskvalifikací. Nechyběly ani diskvalifikace pro nedostřílení terčů. Každý tým měl na tuto disciplínu 15 ran v pistoli a 10 ran v dlouhé zbrani.

Třetí disciplínu si v oblastních kolech hráči nemohli vyzkoušet, a proto ji v kvalifikaci v národním kole okusili letos poprvé. Search & Destroy však patří k nejdynamičtějším, nejdelším, ale také nejzábavnějším úkolům. Dva střelci se pohybují mezi třemi střeleckými pozicemi, přičemž z každé pozice lze zasáhnout vždy jen 5 terčů objevujících se v náhodném pořadí. Každý hráč měl dvacet ran a na terče bylo potřeba střílet z různých krkolomných poloh a na různé vzdálenosti. Disciplína není až tak obtížná, přesto ji lze snadno pokazit. Celkově proběhlo první kolo v přátelském a povzbuzovacím duchu. Hráči pozorovali, diskutovali, často i soupeřům fandili či litovali jejich diskvalifikace. Ostatně v tomto kole kromě startovního pořadí o nic zásadního nešlo a bylo to znát. To vše se ale velmi rychle změnilo se startem finálového kola.

Po polední pauze, při níž se všichni hráči i organizátoři dobře najedli v místní restauraci, začala ostrá soutěž. Tam kde byl dříve zněl v prostoru 25m střelnice smích, mluvení, či absence pozornosti, bylo nyní ticho a absolutní soustředění. Už v disciplíně „5x5“ se výsledky nekomentovali, hráčům se tleskalo jen po opravdu dobrých výsledcích. Každý se snažil splnit tuto disciplínu a nervy pracovaly na plno. Ti, kdož nastříleli v prvním kole vše bez problémů, najednou váhali a dělali chyby. Jistě, ne všichni, ale časy byly najednou úplně jiné a to u všech soutěžících. Teprve teď jako by turnaj skutečně začal.

Při vstupu do finálové haly stadionu v Lobzech, kde byly připraveny zbylé dvě disciplíny už bylo cítit skutečné napětí. Týmy věděli, jaké mají po první disciplíně pořadí a začali se dostávat pod tlak. Sniper & Spotter proběhl v duchu maximálního soustředění. Hráči si dávali pozor na procedurální chyby a snažili se nic nepokazit. Oči všech se soustředily vždy na soutěžící dvojici a následně na výsledkovou tabulku, která se průběžně upravovala.

Před poslední disciplínou Search & Destroy už týmy víceméně tušily, kdo má ještě šanci na postup a kdo už je spíše mimo hru o postupová místa. Tak jako tak, atmosféra se začala uvolňovat. Šance, že nedostřílí tuto disciplínu byla totiž pro většinu týmů vcelku malá, takže se hráči mohli soustředit na plynulý výkon a zejména na to, aby případný přešlap mimo střeleckou zónu nevedl ke zbytečné diskvalifikaci. Po odstřílení každého týmu už opět zazníval potlesk, tím větší, čím více se upřesňovaly výsledky a začalo být jasné, kdo bude vítěz. Nakonec vše proběhlo opravdu bez problémů i zranění a turnaj byl u konce.

Na slavnostním vyhlášení byli všichni vítězové oceněni medailemi a diplomy, vítězové prvního místa pak i tradičními poháry. Samozřejmě nechyběly ani promo předměty od G&G Armament a Bohemia Air Soft, včetně dárkových voucherů na nákupy. Kromě ocenění celkových vítězů byly vyhlášeni i tři nejlepší jednotlivci v disciplíně „5x5“, jež si také odnesli medaile, diplomy a ceny.

Následovalo společné focení a samozřejmě povídání o proběhlém turnaji i o dalších krocích které budou předcházet vyslání našich reprezentantů na Taiwan. Všichni hráči si pochvalovali atmosféru celého klaní a samozřejmě předali organizátorům nejen dojmy z turnaje, ale též zpětnou vazbu pro další zlepšení jednotlivých disciplín.
A kdo tedy letos vyhrál v českém národním klání v soutěži G&G World Cup mezi běžnými hráči airsoftu i mezi těmi, kteří tento svůj koníček skloubili se službou v Armádě České republiky a dalších našich ozbrojených složkách?
Na prvním místě v celkovém hodnocení turnaje se opět umístila soutěžní dvojice Jiří Hoffman a Ladislav Zekucia. Druhé místo obsadili František Chmelík a Tomáš Klíma a třetí skončili Pavel a Petr Kolouchovi.

Budeme znovu velmi zvědaví, zda se podaří našim českým borcům obsadit nějaké to medailové místo na bedně i na říjnovém světovém finále na Taiwanu a znovu tak světu ukázat, že v České republice jsou špičkoví airsoftoví střelci. Naše šance budou letos o to větší, že do světového finále vysíláme hned dvě reprezentační dvojice a z turnaje máme i více zkušeností. Držme jim proto palce.

Jan Šulc

Ředitel závodu


Vydáno: 6.6.2023 10:27 | 
Přečteno: 1321x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků