Fórum
Kategorie: Zajímavosti, Airsoft akce, G&G World Cup 2024

G&G World Cup CQB 2024 - České národní kolo

G&G World Cup CQB 2024 - České národní koloCQB airsoftová střelba dvojic zná své šampiony, mezi medailisty bodovali vojáci i policisté

V sobotu 22. června 2024 se pod záštitou ministryně obrany Mgr. Jany Černochové uskutečnilo ve střeleckém areálu ASC DUKLA Plzeň-Lobzy mistrovství České republiky v airsoftové CQB střelbě dvojic pro rok 2024 aneb G&G World Cup 2024 - CZ Round.

Soutěž, která na úrovni českého národního kola proběhla již počtvrté, byla vůbec poprvé vypsána ve dvou střeleckých divizích, a to v divizi Military, určené pro příslušníky Armády České republiky a ostatních našich ozbrojených sil a divizi Sport cílené na zájemce z řad široké airsoftové veřejnosti. Jako vždy pak nastupovaly soutěžní dvojice do dvou kol, kvalifikačního a finálového. V obou kolech byly tentokráte připraveny vždy tři disciplíny.

Tou první, která vždy nekompromisně nastaví zrcadlo kvalitě předchozího tréninku, je již tradičně disciplína s názvem „5x5“. Ač se může zdát, že je na 40 ran snadné zasáhnout z airsoftové útočné pušky 25 terčů ve vzdálenosti 8 metrů, opak bývá mnohdy pravdou. Některé z terčů, které se střelcům objevují v náhodném pořadí vždy jen na 1,2 vteřiny jsou totiž redukovány na kruhy o průměru 8 či dokonce pouhé 4 centimetry. Také je nutno vzít v úvahu, že střelec nastupuje ke střelbě po fyzické zátěži, sprintu na 20 metrů s otočkou v polovině délky. Rozhoduje zde tedy nejen přesnost a rychlost, ale i schopnost vyhledat cíl a udržet si koncentraci pod zátěží.

Zdánlivě jednodušší je i druhá z disciplín s označením „Sniper & Spoter“. Zde jeden z dvojice nastupuje s pistolí nabitou 15 ranami a druhý s útočnou puškou s 10 ranami. Jejich cílem je z úkrytu simulujícího pozorovací stanoviště vyřadit postupně devět terčů, které jsou v některých případech opět redukované. První přichází ke slovu pistole s cílem vyřadit až 6 terčů, poté následuje stažení figuríny představující raněného vojáka do krytu a nakonec dostřílení zbylých terčů útočnou puškou. Důraz je přitom kladen i na vzájemnou komunikaci ve dvojici pozorovatele a střelce.

Oproti předchozím ročníkům národních finále však byla v letošním roce kompletně přepracována třetí závěrečná disciplína „Kill House“, která simulovala průnik do velitelského objektu obsazeného nepřítelem. Ačkoli pravidla disciplíny byla všem známa předem, tak s její reálnou podobou, tedy rozložením terčů a podobou místností i rozvržením vedlejších úkolů se všichni soutěžící mohli seznámit až na místě. Celkem je tedy čekalo 30 terčů rozdělených do dvou bloků, otevření zámkového mechanismu kufříku s klíči, otevření dveří a opět evakuace raněného.

Jakkoli každý z týmů postupoval k cíli mírně odlišným způsobem, tak společným znakem bylo rozdělení se střelců v prvním bloku, přičemž jeden z nich likvidoval s pomocí pistole či dlouhé zbraně terče v labyrintu místností a druhý zatím postupoval soustavou dlouhých lomených chodeb pro klíče od spojovacích dveří, jejich odemčení umožnilo snadnější následnou evakuaci raněného.

Po vyřazení první sady 15 terčů v „Kill House“, na který měli soutěžící celkem 30 ran v dlouhých zbraních a 15 ran v pistoli se aktivovala sada dalších 15 terčů objevujících se v náhodném pořadí ve dvoře objektu u simulovaného heliportu. Tato fáze vycházela ze scénáře odražení protiútoku týmu rychlé reakce protivníka. V této fázi si mohli hráči v případě potřeby i doplnit munici ze zbrojnice nalézající se v objektu. Vždy však ale museli myslet na to, že náboje navíc je stojí drahocenný čas. Celkově pak byla disciplína kromě své střelecké náročnosti a nutnosti vzájemné koordinace obtížná zejména na plánování pohybu tak, aby nikdo ze střelců nečekal na druhého či mu předčasně nedošla munice.

A jak vše dopadlo? Kvalifikaci očekávaně ovládla z prvního místa dvojice příslušníků 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic ve složení rotný Jiří Hoffman a rotný Ladislav Zekucia, tedy naši reprezentanti a medailisté se světových mistrovství na Tchaj-wanu z let 2019 a 2023. Těm pak patřilo i první místo ve finálovém kole divize Military. Na druhém místě ve finále v divizi Military se umístili studenti Vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy desátník Jakub Jirsák a desátník Jakub Karpíšek. Třetí příčka mezi profesionály pak patřila dvojici podpraporčík Tomáš Kamín a nadstrážmistr Pavel Šimánek z Oddělení hlídkové služby Policie České republiky v Děčíně. Dodat musíme, že kromě vojáků a policistů se do kategorie Military zapojili i příslušníci Vězeňské služby.

V divizi Sport obsadili 1. místo Štěpán Kolařík a Nick Bošek. Na druhém místě skončili Jan Bedřich Markytán s Vlastimilem Šiškou a třetí místo obsadili Matyáš Kejda a Tomáš Krtil.

V celkovém pořadí obou divizí při rovném počtu bodů pak jen díky lepšímu času z finálové disciplíny „Kill House“ odešli jako mistři České republiky pro rok 2024 Štěpán Kolařík a Nick Bošek. Na druhém místě se umístili rotný Jiří Hoffman a rotný Ladislav Zekucia a třetí místo obsadili desátník Jakub Jirsák a desátník Jakub Karpíšek.

Všichni jmenovaní si z Plzně odvezli kromě medailí a pohárů od Bohemia Air Soft také hodnotné ceny v podobě airsoftových zbraní od hlavního sponzora soutěže společnosti G&G Armament. A co bude dál? V roce 2025 by mělo proběhnout další české národní kolo soutěže G&G World Cup. S ohledem na dvouletou periodicitu to bude opět nominační kolo, které rozhodne o tom, kdo bude reprezentovat Českou republiku na dalším světovém finále.