Fórum
Kategorie: Zajímavosti, Airsoft akce, G&G World Cup Archív

G&G World Cup CQB Shooting Competition 2023

G&G World Cup CQB Shooting Competition 2023Kvalifikace na neoficiální mistrovství světa v airsoftové akční CQB střelbě je tady, a i vy se můžete zúčastnit!

G&G World Cup CQB Shooting Competition je prestižní mezinárodní airsoftová soutěž určená pro dvojice hráčů, kteří musí v několika kolech s postupně stoupající náročností (tedy až v pěti disciplínách) prokázat své schopnosti. V soutěži se používají dlouhé (elektrické) i krátké (blow bak plynové) airsoftové zbraně a terčový systém G&G M.E.T. (sada elektronických terčů s několika programy a se zvukovou a světelnou identifikací zásahu). Každá disciplína má speciálně připravenou střeleckou situaci, jíž má dvojice v co nejrychlejším čase absolvovat. Během toho musí zasáhnout všechny určené terče a případně splnit dodatečné další úkoly. Zatímco některé disciplíny testují především střelecké dovednosti, jiné naopak otestují i váš postřeh nebo hbitost. Ve všech disciplínách je ale nutné si zachovat chladnou hlavu, střílet s rozvahou a především být schopen spolupracovat v týmu. Celá soutěž tedy skutečně prověří vaše airsoftové schopnosti na maximum.

Poslední finále mezinárodního airsoftové soutěže G&G World Cup CQB Shooting Competition, která je zároveň i neformálním mistrovstvím světa, proběhl na Taiwanu v roce 2019. Česká republika se umístila ve světovém finále na třetím místě a všichni jsme doufali, že znovu budeme mít šanci na tento úspěch navázat v roce 2021, kdy se měl odehrát další ročník. Bohužel pandemie covidu a následující omezení pro cestování i pořádání mezinárodních hromadných akcí zapříčinily, že se světový šampionát dvakrát posouval. Všechna omezení ale koncem roku 2022 skončila, takže další ročník tohoto věhlasného turnaje může definitivně proběhnout letos, tedy v roce 2023! Přislíbena je opět účast zástupců řádově 20 zemí, bohužel však na mezinárodní úrovni nebude pro menší zájem přihlášených států dočasně vyhlášena ženská kategorie. To umožní letos za Českou republiku postup hned dvěma mužským týmům. My ale věříme, že se na další mistrovství ženy opět vrátí, a proto je na národní úrovni i letos podpoříme samostatným hodnocením v rámci vyhlašování výsledků kategorie dospělých závodníků.

Chceš se poměřit s ostatními v dynamické airsoftové CQB střelbě? Chceš být nejlepším v ČR? Chceš se podívat na Taiwan a poměřit síly s hráči celého světa a uspět v této konkurenci? Máš zájem o velké výhry? Pak čti dál!

Zajímá tě, jak vypadalo české, nebo mezinárodní finále v v roce 2019? Podívej se zde:
Národní finále v ČR 2019: Rychlý sestřih a Zkrácený záznam
Mezinárodní finále na Taiwanu 2019: https://youtu.be/yKL2IFw0dQs
Nebo si přečíst, jak probíhalo loňské nepostupové národní kolo:
https://airsoft.cz/airsoft-akce/gg-world-cup-2022-ceske-narodni-kolo-vitezove

Soutěž v České republice proběhne pod záštitou ministryně obrany ČR Jany Černochové. Jejím hlavním organizátorem je v České republice společnost Bohemia Air Soft s přispěním resortu Ministerstva obrany. Jako organizátor této soutěže pro ČR vyšleme v tomto roce do finále na Taiwan hned dvě soutěžní dvojice. Nicméně Taiwanské světové finále je až ten pomyslný vrchol. Abyste se na něj dostali, musíte nejprve vyhrát České národní finále. A abyste vyhráli České finále, musíte se do něj nejprve kvalifikovat v jednom z pěti oblastních kol, které se budou konat na různých hřištích po celé ČR.

Registrovat na oblastní kolo se lze přes TENTO FORMULÁŘ.
Platba probíhá až na místě

Kde a kdy se můžete kvalifikovat?
1. dubna 2023 - Respawn z.s. (Frýdek-Místek) FB událost
15. dubna 2023 – Bullet Farm Klecany (Praha)
FB událost
22. dubna 2023 – Aréna Fénix (Hradec Králové) FB událost
20. května 2023 – Airsoft Park Mokrá-Horákov (Brno) FB událost
21. května 2023 – APK Airsoft (Ústí nad Labem) FB událost

Na každém z výše uvedených hřišť bude v uvedeném termínu organizováno jedno oblastní kolo, pro které se bude nutné vždy dopředu registrovat u Bohemia Air Soft. Ovšem pozor, každý soutěžící může být členem jen jedné soutěžní dvojice a ta se smí zúčastnit je jednoho oblastního kola (jedno však kterého). Podrobnosti každého kola budou v samostatných událostech na FB a též na webu Airsoft.cz. Za účast v oblastním kole se platí týmový registrační poplatek určený pro zajištění organizace soutěže ve výši 300 Kč/soutěžní dvojice a případný poplatek hřišti ve výši běžného vstupného pro zajištění dalšího programu.

Časový harmonogram v místě konání oblastního kola:
7:00 – 8:00 příprava sportoviště
8:00 – 9:00 registrace účastníků
9:00 – 17:00 průběh soutěže
17:00 vyhlášení výsledků (nebo dříve dle časového průběhu soutěže)

V oblastních kolech se bude soutěžit ve dvou disciplínách („5x5“ a „Spotter & Sniper“) a to vždy ve dvou kolech. První kolo je víceméně na nečisto, kdy týmy postupně odstřílí obě disciplíny. Výsledek prvního kola však určí pořadí týmů pro druhé kolo. Druhé kolo už je samotná ostrá kvalifikace, jejíž výsledky určí vítěze kvalifikačního závodu.

V každém oblastním kole budeme vyhlašovat výsledky v kategorii dospělých závodníků a v ní samostatně i pořadí čistě ženských dvojic a kategorii Junior. Z každého oblastního kola pak budou do Českého národního finále postupovat vždy tři nejlepší dvojice složené ze závodníků starších 18 let, a navíc dle obsazení kategorií i jedna nejlepší ženská dvojice a jedna dvojice mládežnická v kategorii Junior. Za každé hřiště tedy postupují vždy 3 + 1 + 1 soutěžní dvojice.

Pravidla disciplín pro Oblastní kola, ale i České národní finále budou stejná jako minulý rok, viz. ZDE.

Kdo se může účastnit a jaké musí mít vybavením?
- Soutěže se účastní soutěžící vždy jako soutěžní dvojice
- V rámci soutěže spolu mohou v ročníku 2023 nastoupit jak mužské, tak i smíšené či ženské soutěžní dvojice *)
- Oba účastníci musí být starší 18 let (15 let), respektive dosáhnout 18 let (15 let) v den konání soutěže **)
- Oba musí být občany ČR, případně přihlášeni k trvalému pobytu v ČR
- Tým musí mít dvě vlastní elektrické (AEG) zbraně, každá se dvěma tlačnými zásobníky na minimálně 40 ran, s délkou zbraně minimálně 58 cm (včetně případné vysunuté ramenní opěrky)
- Tým musí mít jednu vlastní blowback plynovou (GBB) pistoli s kapacitou zásobníku minimálně 15 ran. Povolen je pohon pouze na Green Gas nebo CO2 – soutěžící si musí přinést vlastní plyn.
- Žádná zbraň nesmí mít výkon vyšší než 130 m/s s 0,20g s (+/- 3 m/s s povoleným hop-up)
- Žádná zbraň nesmí používat jakékoliv optické zaměřovače. Střílí se pouze přes mechanická mířidla (muška-hledí)
- Soutěžící mohou mít s sebou rezervní zbraň (jednu od každé kategorie) pro případ technické poruchy, ovšem tato zbraň musí vyhovovat všem výše zmíněným požadavkům
- Soutěžící musí mít ochranné brýle, případně dodatečné vybavení, definované v pravidlech daného oblastního kola (např. sportovní obuv)

*) Soutěž všech soutěžních dvojic složených ze soutěžících starších 18 let probíhá společně, bez ohledu na jejich složení tak budou vyhlašovány a pro potřeby postupu hodnoceny v jednotném pořadí. Pořadí ženských dvojic však bude v oblastních i v národním kole vyhlášeno také samostatně. Soutěž kategorie Junior probíhá samostatně a dívky v ní nejsou samostatně hodnoceny.

**) U speciální kategorie Junior, určenou pro mládež, platí minimální dovršený věk 15 let a maximální věk menší než dovršených 18 let (platí v den konání oblastního kola, kterého se soutěžící účastní). Tato kategorie končí v Českém národním kole bez postupu do světového finále a nejsou v ní odlišně hodnoceny mužské a ženské dvojice.

Kdo se nesmí účastnit?
- soutěžící nesplňující výše uvedené podmínky
- soutěžící, kteří již absolvovali jiné oblastní kolo či jsou do jiného oblastního kola zapsáni

- osoby vykonávající v daném kole funkce rozhodčích, obsluhy terčových systémů či zapisovatelů a zpracovatelů výsledků

Kvalifikované týmy z oblastních kol, držitelé divoké karty ***) a vítězové posledního Českého národního kola 2022 ****), se střetnou 3. června 2023 v Českém národním finále. Toto finále rozhodne o tom, které dvě nejlepší soutěžní dvojice složené z dospělých účastníků pojedou reprezentovat ČR na Taiwan, a také samostatné pořadí čistě ženských soutěžních dvojic dospělých a kategorie Junior. Pravidla účastníků, zbraní a vybavení se neliší od oblastních kol. Pro účast na Českém národním finále je nutné zaplatit registrační poplatek 1000 Kč za tým.

***) Národního finále se též můžou účastnit týmy s divokou kartou. Účast těchto týmů, které neprošly oblastními koly, podléhá schválení ředitele soutěže a jejich startovné je dvojnásobné, tedy 2000 Kč.

****) Vítězové předchozího národního kola mají automaticky zajištěn postup ve své kategorii do národního finále.

Finále se bude konat na armádním střeleckém stadionu Lobzy (Lobzy – Plzeň) ve spolupráci organizátorů Bohemia Air Soft a za podpory resortu Ministerstva obrany České republiky. Soutěžící poměří své síly ve třech disciplínách („5x5“, „Spotter & Sniper“ a Search & Destroy). Vše bude opět probíhat dvoukolovým systémem, jako v oblastních kolech. První kolo nanečisto určí pořadí pro druhé finálové kolo, které pak určí vítěze celého turnaje.

Dvě nejlepší soutěžní dvojice se za Českou republiku zúčastní mezinárodního finále přímo na Taiwanu. Toto finále je předběžně plánováno na konec října 2023 (přesné datum bude včas oznámeno). Česká výprava bude doprovázena organizátory z Bohemia Air Soft. Organizace na místě probíhá v angličtině, ale není nutné se bát. V případě jazykové nevybavenosti či potřeby jiné rady vám bude pochopitelně k ruce náš doprovod. Doprava i pobyt na akci je plně hrazen organizátory. Účastníci tak potřebují pouze platný pas. Čeští organizátoři také pro týmy zajistí soutěžní dresy s logem organizátora BAS, loga hřiště, ze kterého se tým dostal na České národní finále a jejich týmového loga.

Mezinárodní finále probíhá během dvou až tří soutěžních dnů. Jeho hlavním sponzorem a organizátorem je společnost G&G Armament. Kompletní pobyt soutěžních týmů na Taiwanu i s přesuny je pochopitelně delší. Účastníci dostanou od taiwanských organizátorů na místě přidělené zbraně a ochranné pomůcky, jež budou po celý turnaj používat. Všechno potřebné během turnaje a pobytu zařizuje organizátor turnaje, takže v místě o vás bude plně postaráno, včetně doprovodného programu.

Světové finále se skládá z pěti disciplín, přičemž první den je možnost vyzkoušet si čtyři disciplíny. Výsledky z prvního dne, určí pořadí pro druhý den. Druhý den následuje ostré finále, které vrcholí pátou královskou CQB disciplínou, kterou týmy absolvují na jediný, ostrý pokus. Kompletní seznam všech disciplín bude zveřejněn krátce před turnajem.

S ohledem na náročnost turnaje se budeme snažit, bude-li to možné, uspořádat před odjezdem i kratší přípravné soustředění pod vedením našich účastníků z posledního mezinárodního finále. O podrobnostech tohoto soustředění budou informování oba vítězné týmy Českého národního kola.

Jaká je úroveň soutěže, nebudeme tam za amatéry?
Týmy mezinárodního finále vysílané jednotlivými účastnickými státy tvoří pestrou směs. Dá se říci, že se jedná o všechny typy soutěžících, od týmů bez velkých ambic kde, národní kvalifikace byla zábavnou akcí pro pár týmů, až po týmy, které se na soutěž celý rok připravovali a svoji účast si vybojovali v tvrdé konkurenci. Účastníci jsou jak z řad zapálených hráčů airsoftu, tak i profesionálů z řad ozbrojených složek. Je samozřejmě na vás, jaké máte ambice, ale věřte nám, že šanci vyhrát má každý, kdo zachová chladnou hlavu a bude se snažit. A to nemyslíme jako nějakou chlácholící formulku, ale jako fakt. Ostatně i to, že v České republice budete muset uspět hned ve dvou úrovních turnaje na oblastní a národní úrovni svědčí o tom, že vaše šance nebudou nulové. Také vaší přípravě pro národní finále věnujeme maximální pozornost.

Jaká je charakteristika soutěže? Je to něco jako IPSC nebo spíš vojenská/policejní simulace?
G&G World Cup je sportovní soutěž. Je to jakýsi soubor bojových situací převzatý převážně z prostředí military a CQB boje, ovšem celkově podaných jako sport. Potřebné vybavení je minimální. Musí být hlavně praktické a pohodlné. Váš nosič plátu nebo sadu deseti zásobníků potřebovat nebudete. Soutěž je o tom co umíte, nikoliv o vybavení. Pro lepší představu doporučujeme shlédnout videa z předchozích let.

Proč se můžou mezinárodního finále účastnit jen hráči starší 18 let?
Toto jsou pravidla mezinárodního organizátora, nicméně to má jednoduchý důvod. Plnoletý hráč je odpovědný sám za sebe a nemusí řešit doprovod. Taktéž legislativa na Taiwanu je stejná jako u nás, tedy že airsoftové zbraně mohou samostatně používat hráči od 18 let.

Nezletilí účastníci mají pouze možnost účastnit se kvalifikace v oblastním kole a Českého národního kola a stát se tak ryze českými šampiony ve své kategorii. Zároveň je to to ně ale i příprava na další ročníky soutěže, které se stejně jako jiná světová mistrovství konají v dvouleté periodě.

To, že není ve světovém finále vyhlašována samostatná kategorie žen znamená, že ani za ČR ženy na světové finále nemohou?
Ne, ženy se letos na světové finále mohou kvalifikovat ať již v rámci smíšených, či i čistě ženských týmů. Budou-li tedy ženy/žena v rámci dvou nejlepších českých týmů, na Taiwan za nás pojedou. Jen v rámci světového finále, ač nás to velmi mrzí, nebude letos samostatně hodnocena kategorie žen a ženy i muži tak zápolí i jsou hodnoceni společně v jednom pořadí.
Nicméně v českém národním finále určitě oceníme tu nejlepší čistě ženskou dvojici speciální cenou.

Proč jsou limity na délku zbraně, výkon, omezené počty ran, a proč se nemůžu účastnit s dlouhou plynovou zbraní či HPA?
Pravidla našeho turnaje, co se průběhu a vybavení týče, jsou v maximální možné míře shodná s pravidly posledního proběhlého mezinárodního kola v roce 2019. Jelikož na Tawianu dostanou všichni účastníci elektriky a plynové pistole od G&G, nemá smysl, aby soutěžili s druhy zbraní, které ve finále mít nebudou. Limit na délku zohledňuje rovněž přibližně délku zbraně s jakou budete na Taiwanu hrát. Limity na zásobníky jsou stanoveny na základě požadavků jednotlivých disciplín, výkon zbraní zase na základě parametrů terčového systému M.E.T. To jsou hlavní důvody. Konkrétní modely zbraní, se kterými se bude soutěžit na Taiwanu, budou vítězové znát zavčas dopředu.

Jak se mohu dostat do Českého národního finále v rámci „Divoké karty“? Co si pod tím mám vůbec představit?
Možnost postupu do národního finále na divokou kartu je zde proto, abychom mohli v případě potřeby vyjít vstříc třeba smolařům, které v oblastních kolech vyřadila nemoc, zranění či technická závada, nebo týmům, kterým na základě jejich jiných výsledků a schopností věříme a jejichž účast by mohla národní finále obohatit. Postupem do národního finále však divoké karty končí a žádný další pardon již neexistuje.

Oblastní kola jsou rozdělena podle regionů. Mohu se účastnit, i když jsem z jiného města/kraje?
Ano, můžete. Oblastní kola jsme rozprostřeli dle našich možností a spolupracujících hřišť po ČR tak, aby to nikdo z hráčů neměl pokud možno daleko. Zároveň jsou v různá data proto, abyste měli více časových oken pro vaši účast. Nezapomínejte však, že zúčastnit se smíte pouze v jednom oblastním kole. Pokud neuspějete, nelze se registrovat v dalším oblastním kole a to ani s jiným partnerem.

Můžou se účastnit smíšené týmy (muž+žena)?
Ano mohou a narozdíl od předchozích let mohou postoupit i na světové finále.

Proč se platí registrační poplatek v oblastních kolech i v Českém národním finále? Proč se jeho cena liší?
Ačkoliv je průběh turnaje, nemluvě již vůbec o zapsání ČR do něj, ze strany BAS velmi významně dotován a vstříc nám vychází i spolupracující hřiště, vznikají při oblastních kolech i při národním finále některé další specifické náklady, k jejichž částečné úhradě, je startovné použito. Při jeho stanovení jsme se rozhodli, že je spravedlivější tímto poplatkem zatížit vždy jen účastníky konkrétního kola, tedy samostatně jak oblastního kola, tak i poté národního kola, jehož náklady jsou významně vyšší, ale také významně vyšší je již vaše šance na postup na Taiwan.

Co když vyhraji oblastní kolo, ale nemohu se zúčastnit Českého národního finále? Nebo co když vyhraji České národní finále, ale nemohu jet na Taiwan (jedno z jakého důvodu)?
V takových případech máte bohužel smůlu a jako náhradník bude k účasti, bude-li to z časového hlediska možné, vyzván tým, který se umístil těsně za vámi. I proto jsme již zveřejnili data všech částí tohoto prestižního turnaje, abyste si to mohli dobře rozmyslet a účast si naplánovat. Samozřejmě v případě cesty na Taiwan to je trochu složitější, protože se musí zařídit potřebná povolení a letenky. Toto pravidlo se bohužel vztahuje na celou soutěžní dvojici, nemůžete si tedy domluvit ani jiného týmového parťáka jako záskok.

Je aktuálně na Taiwanu potřebné očkování na COVID-19?
Aktuálně žádná omezení k přicestování na Taiwan z ČR neplatí a testy na COVID ani očkování se nevyžaduje, ale situaci budeme sledovat. V současnosti se při vstupu na území Taiwanu potvrzení o absolvování očkování ani výsledky PCR testů nevyžadují.


Vydáno: 14.3.2023 10:38 | 
Přečteno: 2799x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif

Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, Divoká karta
Zdravím,
Jen technická otázka k divoké kartě - how to do it? Psát na e-mail nebo je pak nějak hodíte jako položku na e-shop a následně to budete posuzovat?
Předem díky za odpověď!
(Pokud jsem někde tu informaci přehlédl, tak se omlouvám)
odpověděl(a)
Jak se mohu dostat do Českého národního finále v rámci „Divoké karty“?
Co si pod tím mám vůbec představit?

"Možnost postupu do národního finále na divokou kartu je zde proto, abychom mohli v případě potřeby vyjít vstříc třeba smolařům, které v oblastních kolech vyřadila nemoc, zranění či technická závada, nebo týmům, kterým na základě jejich jiných výsledků a schopností věříme a jejichž účast by mohla národní finále obohatit. Postupem do národního finále však divoké karty končí a žádný další pardon již neexistuje."
icon odpověděl(a)
Divoká karta je něco, co nabídneme my jako organizátoři někomu, kdo by podle nás měl na turnaji být, i kdyby třeba neprošel skrz oblastní kola. Není to nic, pro co by se mohl někdo přihlásit nebo se někde jen tak přihlásit. 10

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků