Fórum
Kategorie: Zajímavosti

Historie airsoftu - Airsoftový Galil

Historie airsoftu - Airsoftový GalilKdyž relativně mladý stát Izrael na přelomu 60. a 70. let válčil se sousedními státy, byla jeho armáda vyzbrojena převážně belgickými puškami FN FAL a Samopaly UZI. Přes jasné bojové úspěchy se však polních podmínkách ukázalo, že FAL není vhodnou zbraní pro brance s nedostatečným výcvikem, kteří se neuměli o své zbraně starat a slavná UZI není schopná zastoupit funkci bojové pušky.

Izraelské velení ale zaujalo velké množství pušek AK-47, které v pouštních podmínkách fungovaly více než spolehlivě, přestože se přesností a dostřelem nemohly FN FAL rovnat. Padlo rozhodnutí nahradit pušky FN FAL něčím, co bude stejně přesné, ale mnohem jednodušší na údržbu, tak jako tomu bylo v případě AK-47. Ačkoliv přišly nabídky od mnoha zahraničních zbrojovek a svůj vlastní návrh předložil i slavný domácí konstruktér Uziel Gal, úspěch slavila zcela nová konstrukce se kterou přišel jiný Izraelský konstruktér, Jisrael Galil. Na bázi finského samopalu RK 62 vytvořil novou zbraň, střílející americký náboj 5,56x45mm, ale s vlastnosmi podobnými ruskému AK-47. Volba náboje byla logická, protože v té době byla USA hlavním spojencem Izraele, a tedy nestačilo jen upravit konstrukci AK-47. Díky dalším dílčím úpravám se pak z nové pušky stalo přesně to, co velení potřebovalo. Spolehlivá a odolná zbraň, se snadnou údržbou a zároveň dobrými střeleckými parametry. Nová puška byla pojmenována Galil a relativně rychle začala pronikat do výzbroje izraelských jednotek.

Pro lepší přehlednost následujícího textu je nutné ujasnit si jednotlivé typy pušky Galil:

  • Galil AR (Assault Rifle) - základní verze bez dvojnožky

  • Galil ARM (Assault Rifle and Machine gun) - podpůrná verze se sklopnou dvojnožkou, těžkou hlavní a transportní rukojetí na horní části pouzdra závěru používaná jako lehký kulomet. Velmi charakteristické bylo dřevěné předpažbí.

  • Galil SAR (Short Assault Rifle) - zkrácená verze AR

  • Galil MAR (Micro Assault Rifle) - zkrácená verze SAR

  • Galil Sniper - verze s dlouhou hlavní, zaměřovačem a sklopnou masivní pažbou

Izraelská armáda nepatří mezi ty armády, které by byly často napodobovány, ale o to více člověka přitahuje její výzbroj. Velmi atypické pušky byly vždy zajímavé, takže bylo jasné, že i v airsoftu si Galil brzo najde své kuličkové dvojče. No vlastně to tak jasné nebylo, protože jsme si museli počkat pěkně dlouho. Posuďte sami...

První airsoftovou repliku pušky Galil vyrobila japonská FTC (Falcon Toy Company) v roce 1990. Firma FTC se řadí mezi výrobce z období éry klasického airsoftu (období před vynálezem AEG v roce 1991). Standardem této doby byly zbraně poháněné stlačeným vzduchem či CO2 z externí lahve a s BV mechanismem. A ani FTC Galil nebyl výjimkou. Ačkoliv šlo o plynovou zbraň, nebyl vybaven blow back mechanismem. FTC uvedla na trh jak verzi ARM tak SAR (verze s dřevěným pažbením a dvojnožkou a kratší verze s plastovým pažbením). Obě zbraně byly vyrobené z ABS plastu s některými kovovými detaily (většinou šlo o pohyblivé díly a dvojnožku). Zásobník byl kovový na 60 ran. FTC Galil mohl střílet jednotlivými ranami i dávkou a nebyl vybaven hop-up mechanismem. Výkon byl cca 90 m/s s 0,20 g kuličkami.

V dnešní době mají tyto zbraně hodnotu kolem 150 – 400 USD v závislosti na jejich stavu či příslušenství. Narozdíl od AEG verzí svoji hodnotu už neztrácí. Na dlouhou dobu se jednalo o jediné airsoftové pušky Galil na trhu. Není asi nutné vysvětlovat, že se jednalo o relativně malou sérii, jak bylo v té době zvykem odhadem cca 500 – 1000 kusů. Na další možnost pořídit si Galil jsme museli čekat dlouhých 17 let...

Kteréžto čekání nám zpestřil taiwanský Guarder. V únoru 2005 nás navnadil svým katalogem ve kterém prezentoval plánovaný konverzní kit Galil (verze ARM i SAR), a během roku nás poctivě hecoval, abychom se těšili (dokonce byla možnost předobjednání), až nás v lednu 2006 schladil tím, že plánovaný konverzní kit se ruší. Důvod? Výsledná cena pro zákazníka by údajně byla příliš vysoká (a tedy asi i výrobní). No kdyby u Guarderu tušili jak drahé některé repliky budou...

Velmi krátce se na trhu v roce 2005 objevuje též Action Micro Galil konverzní set pro Marui AK47S za cenu okolo 1000 USD. Nabízen je obchody WGC a UNcompany. Tělo mělo být vyráběné z jednoho kusu duralu a relativně hezky zpracované. Naneštěstí se jednalo o skutečně ruční práci, tedy velmi malou sérii (asi né více než pár desítek kusů). Kromě kitu nebylo možné ke zbrani sehnat jakékoliv další příslušenství. Kdo stál za výrobou či podrobnější informace se mi bohužel zjistit nepodařilo.

...a po 17ti letech přišlo něco, co nebylo úplně to, co jsme čekali. Ale lepší než nic. Další airsoftový Galil totiž nebyl zbraň, ale konverzní kit. V roce 2007, kdy už jsou zbraně na stlačený vzduch spíše dávnou historií, přichází japonská Inokatsu s konverzním kitem Galil-ARM, Galil-AR a Galil SAR. Tyto kity jsou určeny pro elektrické Tokio Marui AK47S. Jako všechny tehdejší konverzní kity obsahoval především vnější díly. Vy jste naopak ze svého AK potřebovali celý mechabox, hlaveň s hop-up mechanismem a zásobník.

Mimochodem na mnoha propagačních materiálech Inokatsu byl Galil prezentován s klasickým zásobníkem pro Galil, nikoliv pro AK. Zásobník pro Galila na 300 ran jste si totiž od Inokatsu museli koupit zvlášť, nebyl součástí balení. A mohli jste si koupit i stylovou dřevěnou přepravní bednu, ale to už bylo spíše pro sběratele.

Inokatsu samozřejmě vyrobilo pěkný kovový vnějšek, byť velmi drobné detaily chyběly. Například druhý přepínač režimu střelby byl pouze naimitován na plastové pažbičce. Naopak nechybělo originální ražení na zbrani. Celý kit vážil zhruba 3 kg a po namontování vnitřku měla zbraň skoro 4 kg. Cena tohoto kitu byla tehdy 1120 USD a nebo 1530 USD za kompletní sestavenou zbraň.

V tehdejším kurzu téměř 25000 Kč za kit, k tomu připočtěte zhruba 8 – 10 tisíc Kč za samotné TM AK47S (tolik tehdy zhruba stálo). Holt ještě před pár lety bylo mnoho typů zbraní skutečně exkluzivní záležitostí.

Naneštěstí, Inokatsu vyrobila jen omezenou sérii. Překvapivě už v roce 2008 byly tyto kity velmi špatně k sehnání. Přesto se několik kousků dochovalo do dnešních dní a lze je pořídit za cenu kolem 1300 USD (cca 32000 Kč) v několika obchodech po světě.

Ale čas plnohodnotné zbraně měl teprve nastat. V následujících dvou letech se objevuje, nebo je ohlášeno hned několik replik pušky Galil od mnoha výrobců. Začíná "Tour de Galil". Nicméně vezmeme to jako vždy postupně.

Na počátku roku 2008 se objevuje Galil od taiwanské značky Avalon. Ta nabízí Galil ve verzi ARM s ocelovým tělem a vcelku pěkné modelářské provedení. Nechybělo ani skutečné dřevěné předpažbí, dvojnožka a mechabox verze 3. Zbraň mohla používat buď přiložený zásobník pro Galil, nebo klasické zásobníky pro AK. Cena této zbraně byla 600 USD, dnes ji lze sehnat kolem 750 USD. Ve své době to byla velmi dobrá cena. Výkon by vás dnes ovšem neoslnil. 90 m/s s 0,20g kuličkami.

Asi vám značka Avalon nic neříká a já se vám nedivím. Originálním výrobcem zbraně byla totiž firma VFC z Taiwanu, která zbraň navrhla i vyrobila. Co konkrétně byla značka Avalon zač se mi úplně zjistit nepodařilo. Buď se jednalo o nějaký airsoftový obchod a nebo o obchodní značku VFC. Každopádně ještě dnes ho lze ojediněle koupit buď jako Avalon Galil nebo VFC Galil.

V druhé půlce roku 2008 přichází s vlastním Galilem menší značka TSI Armories. Ta ojediněle nabízí své modely už koncem roku 2007, ale teprve 2008 rozjíždí větší výrobu. TSI byla (a možná ještě je) americká značka založená izraelskými veterány nabízí tři verze Galila (ARM, SAR, MAR). Zbraň je elektrická, kusově vyráběná s možnými modifikacemi na přání jednotlivých zákazníků. Zbraně jsou samozřejmě celokovové a vybavené nejen ražením IDF ale i unikátním sériovým číslem. TSI Galil vynikal především tím, že mnoho jeho dílů a pohyblivých součástí bylo z ostré zbraně. Samozřejmě že tělo bylo extra vyráběné aby v něm bez problémů fungoval mechabox verze 3. TSI nedělala speciální zásobníky pro Galil, takže bylo nutné používat standardní zásobníky pro airsoftové AK74. Vzhledem k ceně od 850 do cca 1000 USD nešlo asi o žádný prodejní trhák, ale dle informací na internetu, prodeje této zbraně relativně ušly. V plánu měla TSI i vývoj vlastní repliky pušky Tavor, ale zatím jsem nevypátral jak to dopadlo.

Podle mě spíše nedopadlo, ale nepátral jsem. Mimochodem rok 2008 byl 35. výročím Jomkipurské války (pátá arabsko-izraelská válka). Pro zajímavost.

Každopádně hlavním lákadlem této zbraně byla ruční výroba veterány IDF a množství dílů z ostré zbraně, a že jich bylo skutečně hodně. Lidé okolo této firmy jsou stále aktivní a vedou svůj blog o speciálních jednotkách a problematice okolo airsoftu. Web původní firmy však není již delší dobu aktivní a pokud bylo mé pátrání úspěšné, tak je již firma jako výrobce neaktivní.

Na jednu stranu, značka TSI Armories se opírala do tehdejší konkurence (Inokatsu, Avalon, King Arms, ICS) s tím, že konkurence je/bude buď drahá, nebo její zbraně nejsou/nebudou přesnou replikou Galila. Na druhou stranu, faktem zůstává, že ani borci z IDF nedokázali vyřešit oboustranné přepínání režimu střelby a na komerčně dostupný zásobník se také nezmohli (vyjma pár soukromých custom variant, které nebyli standardně dostupné).

První z hlavních hráčů na poli replik Galil měl teprve přijít. Konec roku 2008 je ve znamení nástupu značky King Arms z Hong Kongu. Celý rok 2008 byl jejich model netrpělivě očekáván. King Arms byla totiž první větší a známější značkou, která se rozhodla pro sériovou produkci. Výsledek stál skutečně za to. První vyšel Galil SAR – EBB. Tedy verze s elektrickým blowback mechanismem. V této době začal mít trh o blowback systémy zájem, takže i King Arms na toto reagoval. Zbraň byla celokovová, bytelná s pevným tělem a jednodílnou hlavní. Na zbrani bylo i množství ocelových dílů. Vnitřek zbraně byl osazen mechaboxem verze 3 se 7mm ložisky, samozřejmě upraven pro blowback mechanismus. Druhý přepínač režimu střelby na levé straně byl nefunkční a musel být opět imitován. Zbraň měla však v základu ocelový zásobník na 130 ran (a později byla možnost si dokoupit i rezervní). První série Galila měla jen 500 kusů a byl o ní zájem, přestože byla projevena značná nedůvěra k blowback mechanismu. I to je asi důvod, že King Arms sice v brzku představil další verze (MAR, ARM, AR), ale přidal i verze bez blowback mechanismu. Samozřejmě, to hlavní byla nižší cena okolo 400 – 450 USD.

Z mého pohledu velmi rozumné řešení přepínače, ale mrzí mě, že King Arms slíbil speciální montáž na optiku pro Galil a nakonec ji nerealizoval. Škoda. King Arms také nevyrábí verzi s dřevěným předpažbím a dvojnožkou (jinak dvě verze s dřevěným pažbením vyrábí). Běžně sehnatelné jsou ale jen verze s plastovým pažbením, dřevěné je často nedostupné. To je také velká škoda.

Jeden fanoušek se na jednom fóru ptal, co mají teď všichni s tím Galilem? Byl rok 2008 a stále se objevovala oznámení o dalších budoucích replikách této zbraně. Dle mého názoru šlo o výhodnou investici. Do Galila bylo možné použít stávající mechabox verze 3 i hlaveň a hop-up mechanismu, takže vlastně šlo jen o to, vyrobit vnějšek zbraně. To byla zajímavá možnost, jak s nižšími náklady vyrobit unikátní zbraň. A tak se i rok 2009 nesl v duchu Galila.

V roce 2009 se objeví další tři výrobci s puškou Galil. Začneme od těch méně významných.

Na přelomu roku 2008/2009 je představen konverzní kit Galil od téměř neznámé čínské značky Hexagon. Tu protlačuje na trh Hong Kongský obchod UN Company. V té době měl Hexagon za sebou jediný výtvor a tím byla těžká hlaveň s dvojnožkou pro Steyr-AUG. O to překvapivější je vydání celého konverzního kitu Galil ARM. Kit funguje podobně jako starší set od Inokatsu, takže je nutné mít vlastní mechabox verze 3, vnitřní hlaveň a hop-up gumičku. Hop-up komoru má naopak tento kit vlastní, speciálně vyrobenou pro tento set. Další věcí, kterou je nutné dokoupit, jsou zásobníky Galil od King Arms (později měli být k dostání i přímo Galil zásobníky od Hexagonu). Na jiné zbraň nefunguje. Celý kit je však ocelový, tělo zbraně je vyrobeno na CNC, má pěkné ražení a povrchovou úpravu v namodralé barvě, jako má skutečná zbraň. Na zbraň lze také přidělat i ostrá montáž na puškohled. Celkově vypadá tento Galil velmi pěkně a nakonec byl vyroben v omezené sérii kolem 300 kusů v ceně zhruba 250 - 300 USD za kit a pak prostě zmizel a prodalo se ho jen pár kusů.

Ve chvíli, kdy se začal tento kit více propagovat , rychle se zjistilo, že se jedná v podstatě o čínskou kopii kitu od Inokatsu. Takže už v únoru 2009 je ohlášeno zastavení výroby tohoto kitu kvůli licenčním omezením (svojí zásluhu bude možná mít i Cybergun, jež také část licencí na Galil vlastní). Dva měsíce slávy Hexagonu právě pominuly.

Podobným směrem jako Hexagon se na počátku roku 2009 ubíral i obchod z Hong Kongu, Gunner Airsoft. Ten taktéž nabízí své konverzní kity GR-01 (bez zás.), GR-02 a GR-03 (dřevěné předpažbí) vyrobené v Číně. Jejich Galil je taktéž ocelový, závěr má vyrobený na CNC a opět se jedná o klon Inokatsu údajně za zlomek ceny (kterou jsme nedopátral). Samozřejmě, že nebyl proveden tak kvalitně jako Inokatsu. Zde byl totiž nutný i AK hop-up a pak samozřejmě vnitřní hlaveň a AK mech. Zajímavostí je specifická varianta dřevěného předpažbí, které mělo trochu jiný tvar než běžně vídaný originál. Dodáván byl s 90ti raným zásobníkem a jeho limitovaná produkce také skončila kdesi v propadlišti dějin společně s Hexagonem. Ani jeden kit se aktuálně nedá sehnat.

Osobně si myslím, že se muselo jednat o stejného čínského dodavatele, jako v případě Hexagonu. Ale to je jen můj dohad, který není ničím podložený, protože mi to nepřišlo tak důležité abych si ho ověřoval. Každopádně historie tohoto kitu byla velmi krátká.

Velmi výrazným účastníkem airsoftového závodu „Tour de Galil“ byla i čínská CYMA. Ta už na počátku roku 2009 představuje další verzi Galila. V porovnání s King Arms nebyla Cyma tak pěkná, nepůsobila tak čistě, neměla blowback a celkový dojem nebyl tak silný jako od konkurenčního King Arms. Ačkoliv velmi záhy byla zbraň opatřena originálním ražením IWI (díky tomu, že začala být přeprodávána Cybergunem), hlavní důvod zájmu o tuto zbraň ležel jinde. Hádáte správně. Cena. Za cenu okolo 240 USD, což byla půlka ceny modelu od King Arms, jste dostali průměrnou, přesto velmi originální, elektriku. A to už stálo za zvážení. A samozřejmě se tento Galil štastně prodává dodnes.

Bylo otázkou času, kdy na trh s replikami pušky Galil přijde další významný výrobce sériových zbraní. Zde se objevuje taiwanské ICS. Rok 2009 tak znamená příchod druhého, a zatím posledího, velkého hráče. V září tohoto roku oficiálně ohlašuje ICS vydání svojí elektrické verze Galila pod označením ICAR. Vychází nejprve verze ARM a AR. ICS Galil je celokovová zbraň s velmi pěkným tělem, ražením ICS a několika hebrejskými znaky. Na zbrani je několik ocelových dílů (například dvojnožka, muška atd.) a celkově vypadá zbraň moc povedeně. Jádrem je samozřejmě mechabox verze III. Výkon je cca 100 m/s, ale pro některé regiony je později dodáván i s výkonem 120 m/s. Aby však někdo nemohl jen říci, že ICS vyrobila něco, co už tu bylo. Jako jediné značce se ICS podařilo mít na zbrani funkční i přepínač režimu střelby na levé straně. A to bylo na mnoha fórech chváleno. V balení byly navíc dva kovové, vysokokapacitní zásobníky určené přímo pro Galil. Verze AR se zpočátku prodávala za 380 USD a verze ARM za 430 USD.

Aby toho nebylo málo, tak v rámci uvedení zbraně na trh (a zcela jistě i v rámci konkurenčního boje) nabízela ICS limitovanou edici Galila ARM, ke kterému jste dostali třetí zásobník, baterii a popruh. A to už byla velmi lákavá nabídka, uvážíme-li, kolik v té době stál průměrný zásobník do AEG zbraně a co teprve zásobník do Galila (jakéhokoliv konkurenčního).

ICS dokázalo postavit konkurenčnímu Galilu od King Arms plnohodnotného protivníka s o něco nižší cenou a několika lepšími prvky. Do dnešních dní se jedná o zajímavý souboj.

V roce 2011 pak ICS dolazuje své Galily přidáním R.I.S. lišty na plynovou trubici a posléze vydává verze s vyšším výkonem (120 – 130 m/s) a také moderní verzi MRS (verze RIS, závěr, předpažbí, lícnice, pažbička). Kromě této verze pak vznikne několik kombinací v moderním stylu. ICS ale naši historii airsoftového Galila zcela neuzavírá.

Historii totiž aktuálně uzavírá britský Dave's Custom Airsoft Store. Obchod který se specializuje na provádění upgradů, příslušenství a prodej speciálně upravených zbraní. Je to malý obchod, ale v roce 2013 ukázal zajímavý projekt. Na bázi ICS Galila vyrobil pět pušek v modernizovaných úpravách. základ byl ICS Galil AR a GR. Nabízena byla varianta s tlumičem, CQB verze, kulomet, bojová puška a DMR. Zajímavostí byla funkční tritiová mířidla. Ceny byly od 500 do 600 liber. Což je v přepočtu kolem 18-20000 Kč. A tady prozatím naše historie končí.

Airsoftový Galil je zajímavou odbočkou a alternativou k nudným AK. Nejedná se ani tak o technicky úžasnou záležitost jako spíše o originální model s mnoha vymoženostmi. Sklopná pažba, dlouhá hlaveň, velký zásobník, upgrade potenciál a možnost mít jak old school verzi s dvojnožkou a dřevěným pažbením, tak sofistikovanou moderní verzi plnou montážních lišt. A to je na Galilu zajímavé. Jako jedna z mála airsoftových zbraní je Galil nadčasový. Svojí zásluhu má na tom i to, že nejpopulárnější modely jsou staré jen pár let a není nutné na nich nic zásadního vylepšovat. Je velmi zvláštní, že během krátké chvíle se objevilo tolik verzí této pušky a že i ti nejvýraznější výrobci do výroby tohoto modelu investovali. Chcete-li zajímavou zbraň, koukněte na něj a popřemýšlejte, zda to není zbraň právě pro vás.


Vydáno: 21.12.2015 10:19 | 
Přečteno: 12688x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků