Fórum
Kategorie: Zajímavosti

IPSC - Airsoft jako sport

IPSC - Airsoft jako sportAirsoft v provedení IPCS

O tom, že airsoft nemusí být jen takové běhání s kamarády po lese, ale že se z něj může stát i naprosto regulérní sport, ví své účastníci oficiální IPSC ligy Superjuniorů ČR.

IPSC obecně je dnes jedním z nejpopulárnějších a zároveň i divácky nejatraktivnějších odvětví sportovní střelby. Praktická střelba podle pravidel IPSC je totiž sportovní disciplína, která v sobě spojuje prvky sportu a použití zbraní v reálných situacích. Tento druh sportovní střelby, která se zrodila v 70. letech v USA, se dnes střílí ve více než 50-ti zemích světa. Má své pravidelné soutěže, mistrovství Evropy i světa. Naši IPSC střelci i české IPSC pistole na bázi ČZ75 přitom patří k absolutní světové špičce a pravidelně sbírají vavříny v nejvyšších světových kláních.

Organizaci IPSC sportu v České republice zastřešuje Asociace praktické střelby ČR, která je zároveň naším národním zástupcem u International Practical Shooting Confederation. Tato asociace a její střelecké kluby, ve spolupráci s firmou Bohemia Air Soft jsou pak i pořadateli oficiální airsoft IPSC ligy Superjuniorů ČR, která dnes již běží svým druhým ročníkem.

Liga Superjuniorů je soutěž, ve které jsou k IPSC střelbě používány airsoftové blow back plynové pistole a v takové podobě má své ekvivalenty i v zahraničí. Soutěže jsou vypsány pro tři juniorské kategorie do 15-ti let (SUPERJUNIOR - do 12-ti let, JUNIOR - do 15-ti let a LADIES - dívky do 15-ti let). Střelci přitom postupují přesně dle mezinárodních pravidel "dospělého" IPSC (jen s minimální úpravou nezbytnou pro specifika airsoftu). Uspět v závodech však dnes již neznamená jen přijít a postavit se na "startovní čáru". Na závody se dnes mladí střelci pravidelně připravují v kroužcích pod vedením zkušených instruktorů z řad střelců a trenérů skutečného IPSC. To je nezbytné nejen k 100% ovládnutí zbraně, ale i k orientaci se v pravidlech IPSC a mezinárodně platných soutěžních povelech na palebné čáře.

Poslední ze závodů airsoft IPSC ligy Superjuniorů se uskutečnil 5. dubna v Příchovcích u Přeštic. Závodů, které natáčela i televize, se zúčastnilo 21 soutěžících z celé republiky (nejvzdálenější účastník až z Prostějova). Podívat se na své začínající kolegy (a možná i zkusit si airsoft :) přijel také Adam Tyc, úřadující Mistr světa v IPSC divizi Production (střelec týmu České zbrojovky Uherský Brod), mimochodem člověk velice vstřícný, přátelský a připravený poskytnout potřebné rady i pomoc mladším.

Celkovým vítězem klání se stal Josef Filip, vítězem kategorie do 12-ti let Vojtěch Kaprál ml. a v dívkách vyhrála Radka Prostřední. Ve vložené vyřazovací disciplíně Shot-Off kraloval Samuel Kabourek. Nám nezbývá, než vítězům pogratulovat, popřát všem hodně úspěchů a věřit, že se střelci těchto jmen se v pozdějších letech potkáme i na výsledkových listinách dospělých mezinárodních IPSC soutěží. Vykročeno k tomu mají…

Pokud by vás IPSC či IPSC Superjuniorů zaujalo přinášíme níže několik odkazů:
www.leiko.cz - Roman Šedý - kontaktní osoba pro ligu Superjuniorů, informace ze závodů
www.ipsc.cz - Asociace praktické střelby ČR
www.czub.cz - Česká zbrojovka (informace o IPSC firemním teamu)
www.adamtyc.eu - osobní stránky Adama Tyce, mistra světa v IPSC

© AirSoftShop.cz
Převzato z AirSoftShop.cz


Vydáno: 7.11.2011 10:30 | 
Přečteno: 21456x

Autor: AirSoft.cz
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků