Fórum
Kategorie: Návody, Zajímavosti

Jak na airsoft v Panamě?

Jak na airsoft v Panamě?Kapitáni ICS Riddick Wolf a Nord Blackhammer se v roce 2018 účastnili největší airsoftové akce v Panamě a plánují se do Panamy vrátit.

Ahoj
jsem český kapitán ICS Riddick Wolf. Pokud mě někteří z vás pravidelně sledují, tak vědí, že sjem minulý rok cestoval za airsoftem po naší krásné planetě. Konkrétně na Panamu, do Taiwanu a taky na Balkán. Takže nějakých 10000 km na západ, pak to samé na východ a nakonec téměř 1500 km na jih.

V tomto článku bych chtěl dopodrobna rozebrat, jak se připravit na cestu do Panamy. Právě v Panamě se bude v roce 2020, 3. - 5. června konat další díl akce Warland 4: Retaliation. Čím je celá akce zajímavá? Bojuje se ve skutečné džungli střední Ameriky a to je velký zážitek. Pokud byste chtěli jet, nebo o tom alespoň přemýšlíte, tak si přečtěte následující řádky. Sepíšu to trochu heslovitě.

Finance
Letenka do Panamy stojí v rozmezí 14 až 16 tisíc korun. Samozřejmě velmi záleží, kudy letíte a kdy letenky koupíte. Jak a kde koupit letenky není asi nutné vysvětlovat.

Co se jídla a pití týče, ceny jsou na Panamě přibližně stejné, v přepočtu na naše koruny. Samozřejmě, pokud budete na jídlo chodit do restaurace, nebo si dávat pizzu v turistickém centru, počítejte, že si připlatíte.
Asi jako když si chcete zajít na jídlo v centru Prahy.

Co je naopak výrazně dražší oproti ČR, je kosmetika, deodoranty a tak podobně. Proč to zmiňuji? Protože Panama je opravdu horká země a pokud neplánujete jen kempovat v džungli a budete chtít se jít kouknout mezi lidi, nějaký deodorant je asi absolutní nezbytnost.

Ubytování
Ohledně ubytování moc neporadím, protože všude jsme bydleli u přátel. Nicméně zde by mohla pomoci aplikace Airbnb a nebo jiné podobné.

Airbnb mám již vyzkoušené v Norimberku v době IWA. Alfred dobře připomněl, že by možná stálo za to jednoduše organizátorům akce napsat, zda pro vás nějaké ubytování nenajdou.

Doprava po Panamě
Určitě doporučuji pronajmout si auto. To si lze půjčit hned na panamském letišti Tokumen. V hale u východu ven jsou asi tři společnosti a cena je nějakých 115 USD. Za auto jako takové zaplatíte nějakých 39 USD za den a zbytek je pojištění, které se vám vrátí zpět na účet do 14 dní od dne, kdy auto vrátíte. Cena benzínu je o několik korun levnější než u nás.

Pokud byste se chtěli obejít bez auta, tak je to trochu problém. Panama city rozlehlé je velké město, které má společně s předměstími přes 2 miliony obyvatel – celkem má panama těsně přes 4 miliony obyvatel. Takže pěšky toho moc nevymyslíte, a zbývá tak taxi. MHD tam sice jezdí v minibusech, ale na periferii města na zastávkách obvykle čeká víc lidí, než mohou autobusy pojmout. Kvalita a stav MHD tomu odpovídá. Blíže centru města se už ale objevují modernější autobusy.
Což mi připomíná, že tam jezdí i slavné autobusy Diablo Rojo – představte si to jako takový pomalovaný a vyzdobený autobus, co má vzadu obří chromované výfuky jako mají americké kamiony.
Funguje i dálková doprava, ale ta je pouze na místenku. My jsme jeli jedním takovým autobusem asi tři hodiny do Chitre a kromě toho, že bylo nutné projít přes několik turniketů na nástupišti, tak jsme zjistili, že autobusové nádraží je nedaleko místního gheta.
Když jsme nakousli gheta a téma bezpečnosti, v Panamě jsou sice nějaké“ no go zony“, jednu jsme i omylem navštívili, ale dá se jim snadno vyhnout. Vstup tam nedoporučuji ani s doprovodem. Mimochodem, Panama nemá armádu, jen policii. Nejčastěji je potkáte na terénních motorkách ozbrojené MP5 a brokovnicí.

Internet
Jste-li digitální dítě, budete pravděpodobně chtít být brzy on-line. Ať už aby jste oznámili rodině že jste přeletěli Atlantik a bezpečně přistáli, nebo zkrátka byli on-line měli přehled co je ve vašem okolí. Na letišti je několik stánků, kde si můžete koupit tamní SIM kartu. Ceny se pohybují v rozmezí 20- 50 USD. Záleží na operátorovi a kolik vám dá dat. Pokud si dobře pamatuji, tak Panama má tři operátory. Nemusíte se ale bát, i bez cizího tarifu váš mobil bude stále fungovat na SMS a hovory i takhle daleko.

Jak to vím? Sestra se mi snažila dovolat hned po přistání. Samozřejmě jsem jí to nezvedl, protože bych se nedoplatil. Mám takový pocit, že to bylo okolo 70 Kč za minutu a to už si nevybavím co stála SMS, přestože jsem nějaké SMS poslal.

Před cestou
Co koupit, co tam nemají, co mít sebou a jak se očkovat?

Očkování: Dle mého názoru je očkováni důležité. S tím vám poradí očkovací centrum AVENIER, který můžete kontaktovat na bezplatné lince 800 123 321 (v pracovní dny 06:30-17:00 hod.). Toto opravdu nepodceňujte. Je potřeba se dostatečně dlouho dopředu objednat. Mají často plno. Navíc různé vakcíny nelze kombinovat a vy jich budete potřebovat hned několik. Když to shrnu, do Panamy potřebujete tyto očkování:
- Žloutenka typu A,B
- Břišní tyfus
- Žlutá zimnice
Dále se doporučuje i vzteklina, ale to je do spoustu zemi. V Panamě je spousta pobíhajících zrzavejch psů, který nikomu nepatři. Jak z mexických filmů...a to tam jsou taky ještě opice. Pokud se bojíte malárie, tak na ochranu před ní se berou prášky. Hlavně se ale včas očkujte.

Důvod proč mluvím o očkování je také ten, že se může stát, že na pasové kontrole budou chtít vidět váš očkovací průkaz a bez patřičného očkování vás prostě nemusí vpustit do země. Takže očkování se snažte řešit cca 3 měsíce před odjezdem.

Repelent: věřte mi, že se stoprocentně hodí. Akce je posunutá cca o 4 měsíce nejspíš kvůli období dešťů. My jsme byli tehdy v Panamě v únoru, tedy před obdobím dešťů - nastáva okolo května/června - takže komárů a dalšího hmyzu nebylo zase tolik.

Spaní v džungli nebo na akci: přestože je v Panamě horko, doporučuji alespoň lehký letní spacák. Základna byla tehdy na pláži u karibského moře. Večer tam foukal opravdu studený vítr. Pokud neberete stan, tak vezměte hamaku s moskytiérou. Pokud si sundáte boty, vždy je přetáhněte shora ponožkou, aby vám tam nevlezli pavouci nebo škorpioni. Je to pro vaši bezpečnost! Při mojí účasti byla herní oblast původně bývalou základnou pro tréning přežiti a boje v džungli. Aktuální čtvrtý díly Warlandu se ale bude odehrávat více ve vnitrozemí. Budete tak v místech, kde US Army trénovali boj a přežiti před Vietnamem a v dalších válkách. Zkrátka to bude už pořádná džungle.

Jídlo pití v akci: voda je sice organizátory zajištěna, ale doporučuji vše nakoupit v supermarketu před akci. Doporučuji oříšky, vodu, přesnídávky pro děti apod. Jako evropan nebudete mít v tomhle podnebí moc chuť k jídlu, ale něco jíst musíte. Pokud budete mít možnost, odsekněte si trs kokosových ořechů a vodu z nich si berte do džungle. Kokosová voda je totiž plna vitaminů a minerálu, které pobytem v džungli ztrácíte. Jezte i dužinu z vnitřku kokosu.
Nedělám si srandu, opravdu vám to v tomhle podnebí pomůže a čerstvý kokos chutná úplně jinak než jste zvyklí.

Co se týče vody, vezměte si nejen vak na záda, ale i dodatečnéčutory nebo láhve! Dehydratace v tomhle vlhkém a horkém podnebí přijde velmi rychle.
Mimochodem, na poslední akci byl zajištěný i malý catering s domácím hamburgerem za 7 USD.
Pokud přemýšlíte o MRE, není to špatný nápad, nicméně to v Panamě neseženete. Pokud ho chcete mít sebou, kupte ho v Evropě. Určitě se vám nějaké MRE bude hodit.

Oblečení: Určitě nějaká lehčí ripstop uniforma a letní boty buď přímo do džungle nebo gore-tex. Přestože místní tam běhají i v triku, doporučuji spiše komplet uniformu nebo UBACS, samozřejmě rukavice a nezbytná pokrývka hlavy. Pozor na kalhoty s integrovanými chrániči, jako mají kalhoty typu G3. džungle vám sebere chránič a vy to zjistíte až když si kleknete. Především však vždy a všude zapnuté rukávy, nohavice a krk.
To je poučka přímo od mého přítele z Panamy, Normana, který je instruktorem u policie a také bývalý americký voják. Sloužil dokonce přímo na bývalé základně Fort Sherman, kde se Warland konal.

Výstroj: všechny sumky určitě zavřené, jinak vám je proste džungle díky husté vegetaci vezme! Jako fakt. Na noc doporučuji pro každého kočičí oči na helmě, případně na čemkoliv jiném co na hlavě budete mít. Hlavně je mějte, jinak se v noci budete držet za ručičku jako já a můj buddy, když jsme byli na první misi v noci. Pokud máte možnost vzít noční vidění (NVG), určitě se vám to vyplatí. Opravdu si berte jen lehkou výstroj a určitě žádné pláty. Potřebujete jen zásobníky, vodu, lékárnu a možná nějaké oříšky. Vše co máte navíc se na vás podepíše už po pár hodinách v džungli.

Mačeta: v džungli skvěla věc a hodí se i když si připravujete bydlení nebo louskáte kokosy. Nebojte se seknout do palmy, pokud si děláte zářezy pro hamaku, nebo odseknout list palmy pro tvorbu přístřešku. Tam to nikdo neřeší jako u nás v Evropě. Myslete na to, že celá Panama je zelená. Když si vezmete, že je jen o něco menši než ČR a žije tam cca 3 miliony obyvatel z toho ⅔ v hlavním městě a jeho okolí. Panama jako taková je divoká džungle a nikdo vám nic neřekne, pokud si něco odseknete pro svoji potřebu z živé palmy. Mačetu si ovšem kupte až v Panamě a pak ji věnujete kamarádovy, pokud ho Panamě máte. Asi vás nepřekvapí, že zpět ji do Evropy pravděpodobně nepřevezete.

Zbraně: abych pravdu řekl s tím zkušenosti nemám moc velké, protože tam mám přátele, kteří mi zajistili kvalitní zbraně pro moji tříčlennou delegaci. Vím ale, že musíte nejdříve u nás na PČR deklarovat, že ty zbraně jsou v podstatě hračky a budete potřebovat povoleni ve všech jazycích přes všechny tranzitní země. U zbraní si včas zjistěte jak je to se samotnou přepravou. Některé letecké společnosti vás můžou odmítnout, nebo budete platit 100 EUR navíc, za každou pušku v zavazadle – povolena jen jedna puška na osobu. Zde ještě připomenu, že všechny společnosti bez rozdílu vyžadují pro přepravu zbraní minimálně pevný/tvrdý a uzamykatelný kufr na zbraně.

Zavěrečné doplňující rady:
- kupte si vakuovou vysavačku jedu, seženete na Aliexpressu asi 4 USD. Člověk nikdy neví...
- kupte si kvalitní repelent viz. Foto
- mažte se opalovacim krémem pokud jste odhalení. V Panamě lze koupit faktor 100, klidně do něj jděte
- nikdy nechoďte do baru a na tržnici, pokud nemáte sebou nějakého místního kámoše. Nezapomeňte, že vy jste teď Gringo. Gringo je španělská zkomolenina angličtiny a znamená “green go home”. Je to z dob kdy US Army nosili zelenou uniformu a v podstatě to platí v každé latinsko-americké zemi. Pamatujte na to. ;)
- do džungle si vezměte malý ručník, budete se totiž hodně potit ;)

No a jestli vás to hodně zaujalo, tak se taky můžete podívat na video ZDE, kde jsem s Nordem povídal o našem panamském dobrodružství a všeobecně airsoftu v Panamě. A máte-li dotazy, pište mi klidně na naši FB stránku nebo sem do komentářů. :-)


Vydáno: 30.4.2019 16:59 | 
Přečteno: 6411x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, -
Excelente reportaje amigo riddick

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků