Fórum
Kategorie: Zajímavosti

Látka BAS vz.95 – materiál pro výstroj Warrior

Látka BAS vz.95 – materiál pro výstroj WarriorS postupným nárůstem šíře sortimentu vz.95 naší řady Warrior bychom rádi přinesli několik informací ke speciální tkanině, kterou používáme při výrobě našich taktických vest, batohů, picích vaků a jiných drobných výstrojních součástek jako jsou obaly na čutory či sety náloketníků a nákoleníků.

Základním materiálem je speciální na zakázku pro nás vyráběná pevná, nepromokavá a nesmáčivá tkanina na bázi nylonových vláken, u které bylo zároveň dosaženo i velmi malé hmotnosti pouhých 153 g na metr čtvereční plochy. Pro ilustraci technických vlastností použitého materiálu jsme pro vás připravili několik názorných testů.

Tím prvním byla zkouška odolnosti proti promáčení. Připravili jsme si kus látky, skleněnou kouli a jeden litr vody. Z látky jsme v kouli udělali kapsu a tu naplnili vodou. Látka při tomto pokusu spolehlivě udrží jeden litr tekutiny nad sebou i po několik hodin, aniž by došlo k prosáknutí byť jen jedné jediné kapky dovnitř do skleněné koule. Přesvědčit se o tom můžete na fotografii.

Další důkaz jsme připravili k ověření nesmáčivosti látky. Běžná nepromokavost je totiž obvykle zajištěna jen prostým zátěrem na spodní straně, ale tekutina se pak vpije do materiálu a tím zvyšuje jeho hmotnost. U našeho materiálu se látka nenasáká a kapky po povrchu stečou. Názorně to můžete vidět na kapkách vody zadržených na jejím povrchu, které se do vláken nevpíjí.

Pro praktickou ilustraci mechanické pevnosti látky jsme připravili další pokus. Z role jsme odstřihli pruh o šíři 5 cm a na něj jsme zavěsili 27 kilový balík s kuličkami. Ani takový tah nedělá látce žádný problém, spíš je problém tu váhu udržet v natažené ruce.

U výstroje je důležitá i odolnost proti roztržení látky. Abychom nasimulovali tuto vlastnost, nastřihli jsme kus látky a pak se pokusili ji podél tohoto nastřižení roztrhnout. I v tomto ohledu je pevnost velmi solidní a prostým tahem rukou do stran mnoho nepořídíte. Jak se můžete přesvědčit z přiložené fotky, tahem v materiálu se jen zkroutily nastřižené rohy, ale látka nepovolí. Trhat se začala v zeslabeném místě až při zátěži 20kg.

Co se týče vlastního provedení potisku vz.95, vycházeli jsme při ladění barevnosti z modernizovaných polních stejnokrojů 95 zavedených v Armádě České republiky, které se materiálem i barevností (sytostí a intenzitou jednotlivých barev) poněkud liší od dříve užívaných schémat i do sebe sama navzájem dle materiálu.

U našeho potisku jsme proto zohlednili způsob použití na výstrojní součástky a také „zprůměrovali“ odstíny použité u modernizovaných maskáčů 95, modernizovaných letních maskáčů 95 a maskovacích ECWCS „goretexů“ tak, aby náš potisk optimálně splýval se všemi těmito třemi typy uniforem AČR. Pro ilustraci jsme vám připravili srovnávací fotografii barevnosti jednotlivých látek. Protože focení probíhalo v atelieru pod umělým osvětlením, a jelikož také každý z vás má jinak nastaven jas a kontrast monitoru je nutné poznamenat, že se některým z vás mohou zdát výsledné fotografie co do tónu a barevnosti podání celé fotky o něco posunuté oproti originálu, ale to je s ohledem na výše uvedené normální jev. 


komplet ústroj
Taktická výstroj Warrior vz.95 (set nákoleníků a náloketníků, taktická vesta, polní láhev, batoh MOLLE)

 

1 litr vody
Test nepromokavosti. Vzali jsme látku BAS vz.95 a udělali z ní kapsu ve skleněné kouli, kterou jsme pak naplnili 1 litrem vody. Do koule neprosákla ani kapka.

 

kapky
Látka BAS vz.95 je nesmáčivá, jasným důkazem toho jsou kapky vody držící na jejím povrchu bez jakéhokoliv vpíjení do podkladu.

zatez 27 kg
K ověření pevnosti látky jsme použili jako závaží krabici kuliček o hmotnosti 27kg. 5cm široký lásek látky BAS vz.95 s ní neměl žádný problém.


Dobrá pevnost proti dalšímu roztržení u poškozeného místa je pro látku na taktickou výstroj velmi důležitý parametr. I v tomto testu látka BAS vz.95 obstála se ctí.

tah váha
K pokračování natržení materiálu v zeslabeném místě došlo až při zatížení silou odpovídající zaváží 20kg.

komplet
Warrior vz.95 taktická vesta a batoh položené pro srovnání barevnosti vzoru na ECWCS goretexu, modernizované blůze 95 letní a modernizované blůze 95 (popisováno zleva).

bluza a latka
Dobré srovnání barevnosti poskytne i srovnání větší plochy látky BAS vz.95 s modernizovanou blůzou 95. Oproti starším modelům maskáčů 95 či opraným kusům bude pochopitelně naše látka rozdílná, ale to je normální a při běžném používání to nijak nevadí ani na postavě vzhledově neruší.


@ Bohemia Air Soft


Vydáno: 3.8.2012 17:18 | 
Přečteno: 17852x

Autor: AirSoft.cz
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků