Fórum
Kategorie: Zajímavosti

Mina RTP imitační

Mina RTP imitačníPyrotechnika v airsoftu. Někdo ji má rád, jiný ne. V některých zemích se hojně používá, jinde je velmi omezena či zakázána. Přesto její použití patří k airsoftu. Podobně jako ve skutečnosti totiž dovoluje snižovat riziko vlastních ztrát a zranění. Je pravdou, že v dnešní době upgrade zbraní, by byl člověk při boji v budovách raději, kdyby mu pod nohama bouchla petarda, místo toho aby ho někdo silnou pružinou střílel na dva metry. Jenže pyrotechnika je sama o sobě nebezpečná i pro uživatele. A právě pro ty co se bojí, ale pořád chtějí do lesa, existuje nespočet variant imitační pyrotechniky.

Co je imitační pyrotechnika? Je to obvykle granát, bomba či trhavina, která pro svoji funkci nepoužívá žádnou formu třaskaviny. Nejčastěji se používají granáty, méně pak různé nálože a nástrahy a velmi vzácně i nášlapné miny. Všechna tato zařízení používají různé mechanismy. Někdy mechanické, jindy poháněné plynem, pro vymrštění kuliček či různých prášků k cíli. Existují dokonce miny na vodu, nebo granáty, jež mají za úkol udělat jen ránu a nic z nich nelétá. A proč na airsoftu nevidíme tolik takových zařízení? Jednoduše proto, že jsou obvykle velmi drahá (přestože opakovatelně použitelná). Ale to jen na naše poměry a povahu použití. Házet granát za 2000 korun kamsi do křoví v lese se nikomu nechce, ale v zahraničí, v zemích kde se hraje jen na hřištích, to je ideální věc. Ale já se dnes místo granátů chci věnovat minám a jednu takovou vám ukázat.

Uvidím, zda se dostanu k nějakému článku, který trochu shrne imitační pyrotechniku a zajímavosti, které v airsoftu s ní souvisí. Je toho totiž hodně co se vymyslelo a vyrobilo.

Mina RTP imitační, je krásnou replikou americké směrové protipěchotní miny M18A1 Claymore. Ta je standardní výzbrojí pěchoty určená pro obranu, se smrtícím účinkem do 100 m a s velkým množstvím způsobů iniciace. V podstatě to je ohnutá deska s trhavinou, na níž jsou upevněny ocelové kuličky (cca 700 kuliček). Vše v estetickém plastovém pouzdře. Cílem je vějířovitě pokrýt cílový prostor řízeným výbuchem Bylo by to krásné, mít něco takového v airsoftu že?

Repliky min Claymore nejsou až tak neobvyklé. Jednu z prvních vyrábělo třeba SunPro a také jiné různé menší japonské značky. Principů bylo taktéž hodně. Od malých plynových nádržek, které kuličky vystřelili, až po „praky“ které kuličky mrštili k cíli mechanickou cestou. Ale byly i miny, které jen udělali velkou ránu. Jedna z takových malých firem, byť né z Japonska ale s Hong Kongu, přišla na trh také s vlastní verzí této populární miny. Takže by stálo za to se kouknout blíže.

Mina RTP imitační dorazí v černé kartonové krabičce. Samotná mina je uložena v pěnovém výlisku, takže jí nehrozí poškození. Společně s minou ještě dostanete odpalovací zařízení a dvě práškové náplně. Celý komplet váží něco málo přes kilo a půl. Důležité je také zmínit, že mina přijde i s přehledným návodem k obsluze v anglickém jazyce a s obrázky.

Mina má podobně jako originál plastové pouzdro v zelené barvě se zdrsněným povrchem a kovové nožičky. Ty se dají velmi dobře složit, aby byla mina snadno skladná. Nožičky lze použít buď pro jednoduché zabodnutí do země, nebo z nich udělat podstaveček v případ, že je mina na pevném povrchu. Přední odklopný panel je upevněn na kovovém pantu. Pojistka a záchyt krytu jsou taktéž kovové. Na horní čelní části je pak tepelný snímač a červená dioda. Vzadu a nahoře pak jen mechanická pojistka.

Spouštěcí zařízení je také plastové s kovovou anténou a dvěma diodami. Má celkem tři tlačítka a jednu mechanickou pojistku proti nechtěnému zmáčknutí. A to je vlastně vše. Jak ale celá mina funguje?

Vnitřní mechanismus miny je v podstatě založen na klasické patroně do granátometu, poháněné CO2 plynem, která má jen upravenou horní polovinu. Ve té je umístěna kapsle s práškem. Celá patrona je pak pomocí speciálního mechanismu iniciována. Velmi důležité je, že mina nefunguje na klasický green gas, ale pouze a výhradně na CO2.

Co je ovšem trochu problém, je absence plničky CO2, která není součástí balení. Takže počítejte s další investicí. Levnou plničku z CO2 bombičky najdete třeba ZDE.

První co je nutné, je minut zprovoznit. Do odpalovacího zařízení jsou potřeba tři kusy AAA baterií, do samotné miny pak 9V baterie. Do odpalovacího zařízení to není problém, u miny je potřeba malý šroubovák. Tím se odšroubuje kryt chránící baterii. Dále je nutné vyjmout patronu, naplnit jí plynem a vložit do ní kapsli s práškem. To vše pak vrátíte zpět. Nyní už je jen nutné natáhnout úderník, zapnout minu, zavřít kryt a minu odjistit. A jak ji teď odpálit?

Mimochodem minu lze zajistit dvěma mechanickými způsoby. Buď zadní pojistkou, nebo pojistkou předního krytu.

Možností je více, podobně jako u skutečné miny. Reálná předloha dovoluje zhruba pět typů iniciací, airsoftová verze tři.

První varianta je klasický drátek na pojistce. Tedy forma nástrahy. To funguje velmi dobře a spolehlivě. Až mě překvapila i snadná montáž takové nástrahy, protože potřebuje jen provázek a nějaké očko, kterým chytnete pojistku.

Druhá varianta je zábavnější, protože dovoluje odpálení dálkově za pomocí odpalovacího zařízení. To je nejprve nutné zapnout, pípne mina i odpalovač a pak už jen ve vhodný okamžik zmáčknout páku na odpalovači.

Poslední variantou je tepelné čidlo. Opět vše odjistíte, zmáčknete příslušné tlačítko na odpalovači a pak jen čekáte, kdo projde okolo miny. Skvělé také je, že pokud je mina takto odpálena, zabzučí i vaše odpalovací zařízení a vy tedy víte, že někdo jde.

A tady pozor, je to skutečně tepelné čidlo, nikoliv pohybový senzor (skutečná verze claymore má obojí). Testovali jsme to.

Co se při odpálení ve skutečnosti stane? Jednoduše se odklopí přední kryt a celý obsah patrony s práškem je díky plynu vymrštěn vpřed. Zasažený je tak velmi dobře označen, podobně jako v paintballu a ještě to udělá hezkou ránu. Jestli chcete vidět ukázkové video od výrobce, najdete ho ZDE.

Tato mina možná není ideální na velké hry, ale pro menší, soukromější akce, nebo na uzavřená hřiště je ideální. Jste sniper a chcete mít krytý vchod za vašimi zády? Ideální. Nebo si chcete užít pravou partyzánskou válku a pokládat nástrahy? A což takhle odrazit nepřátelský útok pomocí dobře položených směrových náloží? Jak se říká: Play more with claymore!

A teď to hlavní na konec. Mina není samozřejmě nejlevnější. Cena Miny RTP Imitační je 3160 Kč a náhradních 6 ks práškových náplní stojí 68 Kč. Ale zase nabízí zajímavý herní zážitek, který by s klasickou pyrotechnikou byl spíše nebezpečný.


Vydáno: 17.10.2016 14:09 | 
Přečteno: 11879x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků