Fórum
Kategorie: Zajímavosti, Co je to airsoft

Wolfgeorge o sbírání airsoftových zbraní

Wolfgeorge o sbírání airsoftových zbraníaneb jak vypadá skutečný sběratel

Velmi často hovořím o tom, že ve světě není nic neobvyklého, když někdo airsoft nejen hraje, ale i sbírá. Je ovšem mylnou představou, že se tato sběratelská vášeň omezuje pouze na Asii. V Americe i v Evropě je řada sběratelů, v jejichž sbírkách můžete najít rozličné kousky ze všech období airsoftu. Samozřejmě, nejpopulárnější jsou kousky z tzv. Éry klasického airsoftu, kterou jsem mnohokrát zmiňoval a japonské plynové pistole. Sláva značek jako Asahi, Escort, MGC či Hudson už je bohužel minulosti. Shodou okolností si jednoho mého článku všiml jeden zahraniční hráč a sběratel. Šlo o článek o Asahi M40, kde našel pár svých fotek. Nešlo o to, že by mu to až tolik vadilo, jen chtěl doplnit poznámku o autorství k fotkám. Tak jako tak, trochu jsme pokecali a nakonec jsem se rozhodl dotyčného požádat o malý rozhovor pro Airsoft.cz. Přeci jen, na skutečného sběratele nenarazíte každý den a já byl velmi zvědavý.

Můžeš se úplně na začátek našim čtenářům představit?
Ahoj, jmenuju se George, ale jsem známý jako Wolfgeorge. Tuhle přezdívku používám na všech fórech, kterých jsem členem. Jsem z Řecka, je mi 38 let a jsem blázen do aut a vzácných airsoftových zbraní!

Jak dlouho hraješ airsoft? Jaké byly vůbec tvé začátky s airsoftem?
Airsoft jsem začal hrát v roce 2008. Do té doby jsem nevěděl, že airsoft vůbec existuje. Jsem velký fanoušek Walther WA2000. Věděl jsem, že v ostré verzi je to skutečně vzácná a drahá zbraň. Takže jsem tehdy zjišťoval, zda by se WA2000 nedala sehnat třeba jako vzduchovka. No a právě tehdy jsem narazil na repliku od Asahi, která střílela plastové kuličky.

To byl začátek...a už tehdy byla Asahi WA2000 velmi vzácná a drahá zbraň. Dala se pořídit z USA za nějakých 3750 USD (v roce 2008 cca 65000 Kč).
Takže jsem se zkusil porozhlédnout po replikách Barrett M82 a CheyTac M200, u kterých jsem věděl, že se v airsoftu také vyrábí. Nakonec byla mojí první zbraní, kterou jsem si koupil, Gen2 Socom Gear Barrett M82. Dodnes tu pušku mám. Navíc jsem jí osadil PolarStar Fusion Engine, když se pro ní objevil na trhu. Tehdy to byla druhý SG Barrett, který byl na tenhle pohon přestaven.
Pozn. Doplním, že celkem bylo ostré pušky WA2000 vyrobeno jen 176 exemplářů ve dvou generacích.

Věnuješ se stále airsoftu jako hráč nebo už jen jako sběratel?
Stále jsem airsoftový hráč, přestože posledních pár let už nehraji tak často.

Kdy jsi začal seriózně sbírat zbraně a proč? Mají sběratelé nějaká vlastní fóra či skupiny?
Původně jsem neplánoval, že bych mohl mít sbírku airsoftových zbraní. Jenže jak jsem začal hrát airsoft, tak jsem si pokaždé koupil nějakou zvláštní a vzácnou zbraň, na kterou jsem zrovna narazil. Sám jsem z
ačínal jako airsoftový odstřelovač a v jednu chvíli jsem měl přes 20 upgradovaných odstřelovaček a DMR pušek.
Moje sběratelství ale začalo v červnu 2010, když jsem narazil na Asahi WA2000 DX prodávané ve Velké Británii. Moc se mi nechtělo kupovat tak drahou zbraň, ale nakonec jsem neodolal a musel ji mít. Cítil jsem, že teprve po její koupi si mě začnou všímat známější airsoftoví hráči a sběratelé. To se pak také stalo, když bylo vyhověno mé žádosti o členství v Trader's forum. Takových sběratelských fór není mnoho, které by se specializovali jen na určité typy zbraní. Trader's forum bylo většinou pro sběratele krátkých zbraní a mnoho jeho členů mělo úžasné zbraně postavené na základech pistolí od Western Arms. A přesně tak jsem začal stavět pistole i já. Mám proto zbraně, které používám běžně ve hře, ale i takové, které nikdy neopustí moji výstavku a teplo domova.
Pozn. Trader's forum bylo zhruba před třemi nebo čtyřmi lety zrušeno. Bohužel.

Jak těžké bylo takovou kolekci sestavit? Je těžké navázat kontakty v zahraničí, nebo si jen hlídáš nějaké známější bazary?
Rájem pro jakýkoliv druh airsoftové sbírky je Japonsko. Mnoho japonských sběratelských kousků je prodáváno na Yahoo Japan Auctions. Něco jako Ebay, ale pouze pro Japonce. Vcelku pozdě jsem narazil na YJA a ještě déle mi trvalo, než jsem zjistil, jakým způsobem odtamtud mohu nakupovat. Abyste totiž mohli z YJA nakupovat, musíte mít japonský bankovní účet nebo kreditní z japonské banky a samozřejmě japonskou adresu. My, kteří žijeme mimo Japonsko, musíme využívat Japonce, kteří jsou ochotni pro nás na aukci za určitou provizi nakupovat. Takový člověk se nazývá Proxi bidder. Japonsko je totiž zcela jiný svět, ve kterém jsou airsoftové zbraně a související díly pečlivě monitorovány. Vývoz zbraní z Japonska je velmi záludný, speciálně na ocelové a měděné zbraně (tj. Kovové) je pohlíženo jako na skutečné zbraně a tak je velmi složité takové zbraně vyvézt.
Pozn. Abych to upřesnil, jako cizinec můžete z YJA objednávat skrz službu Buyee. Ta je určená právě pro cizince. Naneštěstí airsoftové zbraně a jejich doplňky spadají pod kategorii hlídaných výrobků, které není možné jednoduše vydražit a vyvézt. Zbraně a několik dalších druhů zboží z Japonska si zkrátka nepořídíte ani přes tuto službu.

Jaká zbraň se nejhůře obstarávala, nebo bylo komplikované její pořízení?
Takové byly přesně dvě, které se mi nejhůře pořizovali! První byl Ares ChayTac M200, který jsem kupoval z Anglie. Velká Británie má dost divné zákony, co se týče vývozu airsoftových zbraní. Druhou byla stříbrná Asahi WA2000 SDX a tehdy to bylo kvůli majiteli, který byl tak trochu hňup. Během prodeje totiž změnil původní dohodu, kterou jsme na začátku uzavřeli a vše se tak zbytečně zkomplikovalo.

Na které kousky jsi nejvíce pyšný a jakou mají cenu?
Zbraň, kterou jsem chtěl, hned jak jsem ji spatřil, bylo stříbrné Asahi WA2000 SDX o kterém jsem mluvil už výše. Je to jediný kousek na světě, který byl vyroben, přestože se jich původně mělo vyrobit deset a k tomu pět ve zlatém provedení. Bohužel, na zlaté ani další stříbrné už nedošlo, protože Asahi jako společnost skončila krátce po té co se vyrobil první stříbrný kus, který mám nyní já. Nicméně kolují pověsti, že kromě mého kousku stihla továrna vyrobit ještě jeden kus určený na součástky. Dlouho jsem pátral a ověřoval si to u japonských airsoftových guru, ale nikdo tento druhý kus nikdy neviděl, ani třeba jeho díly.

Všeobecně mám ale mnoho extra vzácných zbraní, samozřejmě včetně „Svatého grálu“ airsoftu, Asahi M40. Je to jedna ze zhruba 24 kousků (možná méně), které na světě existují po té, co byla tato zbraň v Japonsku zakázána a zlikvidována.
Mosazné pistole jsou také velmi vzácné, protože jich vznikalo jen okolo 30 – 50 kusů na daný model.

Nějaká zbraň, která je tvoje srdcovka?
Osobně miluji všechny mé repliky Walther WA2000. Vlastním 3 kousky od Asahi (jeden mám na díly a mám i díly na sestavení tak ¾ další zbraně), pak ještě jeden kus od Ares a Geneth. Chtěl jsem pořídit i verzi od Best Gun, ale to jsem propásl a nedokázal najít žádný, který by byl k dispozici.

A určitě i mosazný Colt M1911 Gold Cup Nationa Match a SG Barrett M82.
Pozn. Přikládám video s Asahi WA2000

Máš představu, kolik peněz jsi už v airsoftu za ty roky utratil, nebo to raději nepočítáš?
Raději se o to nepokouším, protože i jen velmi střízlivý odhad mi vycházel okolo 25000 EUR...

Co si myslíš o současných zbraních?
Nové airsoftové zbraně jsou zajímavé, velmi realistické a třeba GBBR (dlouhé plynovky) jsou realistické i svým vnitřkem. Dříve nebylo tolik z čeho vybírat, ale dnes můžeš koupit či postavit téměř jakoukoliv zbraň, která v ostré verzi existuje. Taky je mnohem více doplňků a příslušenství na zbraně.

Sleduješ aktuální vývoj airsoftu?
Já moc nekupuji nové věci, ale spíše pomáhám klukům z mého týmu s opravami jejich zbraní, takže mám možnost vidět množství novinek, které se na trhu objeví.

Máš pocit, že některé nové zbraně budou mít v budoucnu sběratelskou hodnotu?
Určitě se mnoho replik stane sběratelskými kousky, pokud je výrobci budou dělat v limitovaných edicích, nebo náhle zastaví výrobu, jako třeba v případě KWA Kriss Vector. Je samozřejmě otázkou, jak moc získají na ceně. Já to samozřejmě netuším. Je totiž hodně vzácných zbraní, které ale nemají zas tak velkou peněžní hodnotu, jako třeba výše zmíněný KWA Kriss Vector. Nechci tím říct, že je levný (prodával se za cca 14000 Kč), ale že nemá bůhví jakou cenu. Nicméně mnoho sběratelů ho do své sbírky určitě bude chtít.

Když by chtěl někdo začít seriózně sbírat zbraně, na co by si měl dát pozor?
Lidi si obvykle neřeknou „Tak a teď budu sbírat“. To přijde přirozeně s tím, jak člověk pořizuje nové zbraně. Je dost sběratelů, kteří mají ohromné množství zbraní, ale nechtějí kupovat (případně jen neradi kupují) drahé či skutečně raritní zbraně.

Pokud chce člověk začít sbírat vzácné zbraně, měl by nejdříve zjistit, kolik jich bylo vyrobeno. Já například vím, že Asahi udělalo 250 WA2000, což je dost malé množství. Teď si například vezměme VFC SR25 GBB. Kdyby jich VFC vyrobilo 1000 kusu (vůbec netuším, kolik jich skutečně vyrobili) tak jejich cena asi nebude klesat, ale určitě nebude ani stoupat.
Pozn. Dříve bylo v Japonsku zvykem, že se mainstreamové zbraně vyráběli v omezených sériích od 150 do 1000 kusů. Někteří výrobci tento způsob razí dones. Třeba Taiwanský King Arms stále vyrábí některé zbraně po sériích o 500 kusech, či Japonská Shoei, která dělá série o 250 kusech. V současnosti už většina výrobců chrlí zbraně v nekonečných sériích.

Podle čeho se rozhoduješ, když pořizuješ zbraně?
Záleží na tom, kolik peněz chci utratit. Samozřejmě člověk koupí cokoliv, ale čím vyšší je cena, tím méně lidí je ochotno ji zaplatit. Není nic jako ideální den pro nákup. Vše závisí na tom co chcete a co je k dispozici. Pokud chcete třeba repliku zlaté 1911 V12, kterou měl Nicolas Cage ve filmu Face off (Tváří v tvář), musíte být prostě připraveni na nákup jakmile se nějaká objeví. Tím mám namysli, že musíte vědět, kolik taková replika může stát a měli byste i mít peníze připravené, abyste mohli hned danou zbraň pořídit jak se objeví. Všechny vzácné zbraně se objevují náhodně a zničeho nic, takže je to vždy trochu o náhodě, abyste byli ve správný moment připraveni.

Vím, že některé své kousky prodáváš. Znamená to, že se sbíráním končíš, nebo jen prostě obměňuješ kolekci dle aktuální nálady/vkusu?
Jako ve všem, jsou začátky a konce. Určitě se sbíráním nekončím. Jen chci trochu zeštíhlit svojí sbírku a začít s jiným projektem, který se netýká airsoftu. Ale sběratelé často prodávají své kousky, aby tak získaly zdroje na jiné drahé zbraně. To jsem v minulosti občas udělal i já.

Pokud se orientuješ v současném airsoftu, je něco, co podle tebe na trhu stále chybí?
Jak jsem říkal, miluju repliky WA2000 a ještě víc bych miloval WA2000 ve verzi gas blowback. Taky stále čekám na plynové PSG1 a MSG90.

Pokud chceš ještě něco dodat, poděkovat čtenářům, nebo jim něco sdělit, teď je správná chvíle.
Moc díky za tvůj čas Alfrede. Chci poděkovat za to, že jsem měl možnost si popovídat a něco zajímavého říci. Myslím, že by to pár lidí mohlo zaujmout. Kdybyste chtěli vidět víc raritních kousků, mrkněte na moje Facebook stránky Airsoft Collectors.

I já moc děkuju za tvůj čas a povídání Georgi. Chceteli vidět více zajímavých zbraní, určitě se podívejte na Wolfgeorgovy FB stránky, stojí to za to.

Alfred


Vydáno: 13.2.2019 10:59 | 
Přečteno: 7200x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif

Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků