Fórum
Kategorie: Zajímavosti, Airsoft akce, G&G World Cup Archív

Poprvé a hned na bedně!

Poprvé a hned na bedně!Ve dnech 19. až 21. července 2019 se uskutečnil na Taiwanu již třetí ročník neformálního mistrovství světa v airsoftové akční střelbě - GG World Cup 2019. Účastnilo se jej celkem 25 zemí z pěti kontinentů a vůbec poprvé mezi nimi byli i zástupci z České republiky.

Naše dvojice vzešla z národního finále, které letos v květnu uspořádala na základě zmocnění mezinárodním organizačním týmem společnost Bohemia Air Soft ve spolupráci s resortem Ministerstva obrany na Armádním střeleckém stadionu v Plzni – Lobzech. Z jednadvaceti týmů, které nastoupili v národním kole a utkali se s terčovým systémem M.E.T. nakonec postoupila do světového finále dvojice dlouholetých hráčů airsoftu a zároveň i profesionálních vojáků sloužících u 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích – četaři Jiří Hoffman a Ladislav Zekucia. Jelikož tito střelci mají za sebou i řadu předchozích úspěchů v klasických střeleckých soutěžích, odjížděli na Taiwan zdravě nažhavení ukázat, co vše dovedou, ale i s obavami, aby v nové a u nás dosud nepříliš vyzkoušené soutěži nezklamali. To se rozhodně nestalo, když hned napoprvé v nesmírně náročné konkurenci vybojovali ve finále celkově třetí místo za týmy Japonska a Nizozemí. Podívejme se ale blíž, jak vlastně celé klání na Taiwanu vypadalo.

Cílem je komplexně prověřit schopnosti soutěžících v řešení dynamických střeleckých situacích při střelbě z místa i za pohybu, podobně jako je tomu u soutěžích IPSC a dalších disciplín akční střelby. Neméně klíčová pak je i schopnost spolupráce v týmu a umění podat vyrovnaný výkon a zvládnout psychický tlak ve všech dílčích disciplínách. Světové finále soutěže G&G World Cup 2019 se totiž skládalo z pěti disciplín a vyhoření v jedné znamenalo prakticky konec. První čtyři disciplíny se střílely jak v kvalifikačním kole, tak i ve finále. Pátá královská disciplína, takzvaný CQB Course byla součástí pouze finále. Důležitý je i fakt, že podmínky střelců jsou co do zbraní a doplňků absolutně vyrovnané. Každý ze závodníků vyfasuje po jedné sériové zbrani G&G CM16-SRS a jeden z dvojice pak plynovou pistoli G&G GTP9. K nastřelení a v dalších dnech k ověření seřízení zbraní dostanou soutěžící každý den pouhých pět minut před zahájením soutěží. I to samo představuje nemalou výzvu.

Jako první pak střelci nastupují v obou kolech do disciplíny 5x5. V rámci ní musí každý z členů týmu zasáhnout celkem 25 terčů, které se mu v náhodném pořadí rozsvěcí v intervalu 1,5 sekundy na 8 metrů vzdálené terčové stěně. Střílí se ze stoje, po předchozím sprintu na vzdálenost 20 metrů s otočkou uprostřed stanovené trasy. Pro tuto disciplínu má každý ze soutěžících k dispozici jen 40 ran. Na první pohled dostatek, ale vezmeme-li v potaz přesnost střelby z airsoftových zbraní a fakt, že několik terčů je redukováno na průměr pouhého palce, stává se ze zdánlivě snadné disciplíny adrenalinová záležitost, v níž rozhoduje přesná muška, pevné nervy a počet zbývajícího střeliva často více než nezadržitelně ubíhající časomíra. Disciplína 5x5 nakonec vnesla do startovního pole i nejvíce diskvalifikací. V kvalifikačním kole ji nedokončilo 25 týmů a obdrželo tedy za ni 0 bodů, ve finále pak v ní zaznamenalo první DQ plných 11 týmů. Při diskvalifikaci ve finále z jakékoliv disciplíny nejen, že příslušný tým za ni obdrží 0 bodů jako v kvalifikaci, ale je nadto řazen v celkovém pořadí automaticky až za týmy, které dokončí všechny dílčí soutěže. Disciplína 5x5 byla trochu smolně v kvalifikaci i nad síly našeho týmu. K její dokončení chyběla přitom pouhá jedna rána. Psychice střelce pochopitelně takové DQ hned na začátku kvalifikace moc nepřidá. Ve finále však naši borci naopak v této disciplíně skončili na skvělém 5 místě.

Druhá a třetí disciplína se střílí v přímé návaznosti. Jedná se o takzvané situace Sniper Mission a Search & Destroy. V disciplíně Sniper Mission střílí nejprve pozorovatel 9 terčů ve vzdálenosti 8 metrů z pistole. Poté musí vyběhnout a přemístit figurínu simulující zraněného z ohroženého prostoru do bunkru. Sniper následně likviduje z útočné pušky šest pohyblivých terčů ve vzdálenosti 18 metrů. Na tuto fázi je k dispozici 20 ran do pistole a 20 ran do útočné pušky. Respektive pozorovatel může, pokud s pistolí neuspěl, použít i útočnou pušku připravenu do další části. Střelivo se mu však nedoplní. V Search & Destroy čeká soutěžící 30 terčů, které se střílí ze tří možných stanovišť. Celkem na ně mají k dispozici dohromady 80 ran ve dvou zásobnících po 40 kusech. V kvalifikaci náš tým drobně tratil v první z těchto spojených disciplín a vyhrál druhou disciplínu úžasným časem 69.75 sekundy. Další nejlepší časy byly až okolo 80 vteřin. Naopak ve finále dosáhl druhého nejlepšího času v první fázi a poté se téměř zasekl na jednom z terčů Search & Destroy.

Čtvrtá a poslední disciplína, která se střílela jak v kvalifikaci, tak i ve finále měla název Anti-Terrorism. Simulovala průnik týmu od nepřítelem obsazené budovy a postupnou likvidací 27 terčů rozmístěných ve čtyřech místnostech. Část terčů byla opět pohyblivá. K dispozici měli soutěžící dohromady 80 ran do útočných pušek a jeden zásobník s 20 ranami do pistole. V obou kolech náš tým patřil v této části k nejlepším (3 místo v kvalifikaci a 5 místo ve finále). Ve finále jsme přitom mohli být znovu druzí, pokud by organizátoři nerozhodli z důvodu nejednotného výkladu pravidel o poněkud sporné možnosti druhý den tuto disciplínu dle zájmu opakovat.

Pátá disciplína - CQB Course přišla na pořad soutěže až v nedělní odpoledne. Simulovala průlom týmu do nepřátelského objektu, likvidaci jeho posádky, vyzvednutí důležitých předmětů a následnou extrakci. Celkem se soutěžící museli vyrovnat s 60 terči rozmístěnými v poměrně náročném labyrintu. Ty se objevovali v několika režimech i časových rovinách. Některé z nich se musely střílet z kladiny, jiné v leže či v kleče v tunelu, nebo v balanci ze schodů. Také pohyb v prostoru byl striktně omezen pravidly. Prostrčení zásobníku oknem, či stoupnutí mimo v zakázaném prostoru, nebo vběhnutí do další místnosti bez signálu znamenalo nemilosrdnou diskvalifikaci. K dispozici měli soutěžící dohromady jen 160 ran nabytých po 40 do čtyř zásobníků. Náš tým patřil k pouhé pětici, která dokázala tuto disciplínu dokončit v čase pod dvě minuty. Naopak 14 týmů v ní obdrželo diskvalifikaci.

Celkovým výsledkem našeho týmu bylo 3. místo ve finálním hodnocení G&G World Cup 2019, se 144 body na kontě. Na druhém místě se umístil tým Holandska s náskokem pouhých dvou bodů. Celé soutěži ovšem jasně dominovali Japonci, kteří dosáhli famózních 169 bodů. Ty jim přineslo vítězství ve dvou z pěti soutěžních disciplín a tři třetí. Jen desítka týmů překonala 100 bodů. Celkově pak bez jediné diskvalifikace dokončilo finále pouhých 13 týmů. Neznamená to ovšem, že by soutěžící byli špatní, či nepřipravení. Jen zkrátka každá disciplína mačkala účastníky doslova na hranu.

G&G World Cup je rozhodně tím nejlepším, co v současné době mezinárodní soutěžní airsoft nabízí. Kromě náročnosti soutěže samotné přináší i vysokou úroveň organizace a atraktivní doprovodný program. To vše na místo přitáhne nejen diváky a média, ale i významné hosty. Vždyť po které jiné střelecké soutěži následuje pozvání do prezidentského paláce a přijetí soutěžících u viceprezidenta pořádající země?

Jan Šulc

Odkaz na české video z turnaje najdete ZDE


Vydáno: 25.7.2019 14:20 | 
Přečteno: 5695x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif

Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků