Fórum
Kategorie: Zajímavosti

Toy Gun Consumers Guide 2016

Toy Gun Consumers Guide 2016 Jestli je něco co závidím Asii, je to zcela jistě jejich airsoftová komunita a pojetí airsoftu. V Asii se ke skutečné zbrani v praxi nedostanete jinak, než při vojenské či policejní službě. Pokud ale máte přesto zbraně rádi, najdete si jedinou možnou alternativu. A tou je samozřejmě airsoft.

Díky absenci ostrých zbraní je v mnoha asijských státech brán airsoft jako zcela regulérní odvětví, o kterém se seriózně píše v mnoha médiích, včetně tištěných. Tak jako se u nás třeba píše o ostrých zbraních, tam je takto pojat airsoft. Řeší se vývoj, design, kauzy a problémy airsofových zbraní a výrobců, zajímavé události a tak podobně, tak jak to známe u nás třeba z časopisů Střelecká Revue a Zbraně a náboje. Jen v Asii je to o zbraních na kuličky. Naleznete tedy nejen blogy, ale i časopisy, či celé knižní publikace o airsoftu. Jeden z takových magazínů je i Combat King Monthly. Je to měsíčník, jež má své redakce na Taiwanu i Hong Kongu. Tedy dvou velkých centrech airsoftu. Kromě toho mají i japonského a amerického dopisovatele. Zkrátka, není lepšího magazínu, kde se dozvíte ty nejnovější informace okolo airsoftových zbraní. Tento magazín také jednou ročně vydává speciální číslo, kde shrne ty nejzajímavější produkty, které se v uplynulém roce objevily na trhu, nebo zkrátka stojí za koupi. Najdete tam zbraně nejen od velkých značek, ale také od malých výrobců, dílen či specialistů. To speciální číslo nese název Toy Gun Consumers' Guide. A letos je to s číslem 2016.

Když jsem o tuto publikaci projevil zájem, přestože neumím ani slovo čínsky, trochu se v Combat Kingu divili kdo a proč jim píše. Vlastně se divili hodně. Uplynulo ale čtvrt roku a mně přistál do schránky šedý balíček, který obsahoval nejen můj kýžený časopis, ale také také dopis od vydavatele a šéfredaktora Erica Wanga, který mi přál mnoho dobrého jako prvnímu českému zákazníkovi.

No, alespoň jsem zjistil, s kým jsem si to přes FB od začátku psal... o přítele na FB více a navíc skvělá možnost dozvědět se o airsoftu zase něco víc. Eric je velmi vstřícný a stejně zapálený fanda pro airsoft jako já. Při jeho další cestě do Prahy se musíme sejít.

Jenže takový zajímavý katalog novinek a zajímavostí bych si nerad nechal pro sebe. Tato publikace je plná fotek a textu, naštěstí vždy doprovázená anglickým úvodním slovem. S Ericovým svolením proto přináším shrnutí toho, co zajímavého v Toy Gun Consumers' Guide 2016 najdeme, včetně několika fotek z vnitřku časopisu. Takže nebudu dále zdržovat a vrhneme se nato, protože je to zajímavost za zajímavostí, byť některé z nich už asi znáte. Ale pro přehled, co vše v tomto časopisu o 174 stranách najdeme?

Prvních 30 stránek je holá reklama pro všechny velké a známé airsoftové značky a výrobce. Nikdo nechybí. Na dalších stránkách už ale najdeme jen čtení o zbraních. Každé zbrani je věnována samostatná dvojstrana plná fotek i textu. Celkem najdeme 15 pistolí a revolverů, 5 samopalů, 30 útočných pušek, 6 odstřelovacích pušek, 3 kulomety, 6 brokovnic a nakonec 8 speciálních zbraní. Celkem tedy 73 zbraní. To není vůbec malé číslo. Začneme hezky popořádku...

Mimochodem, ten člověk na obalu, to je velmi slavný taiwanský zpěvák, herec a režisér Richie Jen. Je velmi populární především v čínsky hovořících zemích, což u nás asi úplně neoceníme, vzhledem k výrazně odlišné asijské kinematografii.

ASG Dan Wesson 715

Ani na Taiwanu či Hong Kongu nejsou revolvery nijak zásadně populární. Je to zboží pro úzkou skupinu fandů. Vždy se jednalo spíše o sběratelskou záležitost a nejinak je tomu i zde. ASG Dan Wesson je modifikace předchozí verze a po funkční stránce to není nic co bychom neznali. Jen ten design je prostě víc sexy.

Armorer Works HX Hi-Capa

Airsoftové IPSC není u nás v ČR tak populární jako v Asii. Ale ti, co se mu u nás věnují se shodnou, že pistole řady Hi-Capa od Marui patří zcela jistě mezi nejpopulárnější volbu pro tento typ střelby. Jenže japonská konkurence je již delší dobu pod tlakem výrobců z Taiwanu. A jednou takovou konkurenční firmou nich je právě Armorer Works. Její řada HX Hi-Capa cílí právě na střelce IPSC.

Cybergun FN57 USG

Co k tomu říci? Specialitka nad specialitky. Velmi speciální blow back pistole ve verzi na green Gas, ale u nás lze pořídit i verzi na CO2. Cybergun svojí licenci FN ždíme jak jen to jde a v tomto ohledu jsme tomu rádi. Můžete zakoupit u nás na Bohemia Air Soft ZDE.

HFC AG-17

Tahle, na můj vkus ošklivá, pistole vznikla ve spolupráci HFC a SRU Precision. Dvě taiwanské značky tak přinesly pistoli vlastní konstrukce bez reálné předlohy. Pistole je však postavena na bázi HFC G17 a vrchní díl je od SRU. SRU je jedna z několika designerských dílen věnujících se airsoftu.

KJ CZ75 SP-01 Shadow

Tohle je česká srdcovka. Ta pistole je prostě dobrá, funguje hezky a vypadá hezky. Díky ASG je opatřena i ražením České zbrojovky. Je to jedna z největších pistolí typu CZ. Vhodná do boje i na soutěžení. A máme štěstí, že je k dispozici jak na green gas tak na CO2 bombičky. Můžete zakoupit u nás na Bohemia Air Soft ZDE.

RWA Nighthawk GRP Recon

Obchod Red Wolf Airsoft zná asi každý, kdo se trochu o airsoft zajímá. RWA se ale hrdinně vrhl i na výrobu zbraní. A je jasné, že půjde spíše o sběratelské kousky vyšší cenové hladiny. Slíbil jsem však že zde vyjmenuji kousky zajímavé. A přiznejme si, tohle je jen upravená 1911. Jenže opak je pravdou. To co činí tuto pistoli originální je její celoocelová konstrukce. Ocelová pistole, to se jen tak nevidí. A ta cenovka bude tomu i odpovídat.

Stark Arms PPQ M2

Nebudu lhát, když se řekne PPQ, vybaví se mi manuální pistole od Umarexu. Ale tohle je krásná ukázka blow back plynovky od další malé taiwanské značky. Specializovaná značka vyrábí ty nejvěrohodnější modely pistolí. Jejich portfolio není veliké a dělají spíše díly na plynovky, ale tohle je výjimka potvrzující pravidlo. A pěkných blowback Waltherů se opravdu moc nevyrábí.

WE C.P. GBB Pistol

Tohle jsem nečekal, abych pravdu přiznal. Dnešní trend vyrábět jen nové pistole moc nepřeje historickým kouskům. Naneštěstí, konečně je tu pěkná alternativa ke starším pistolím z Japonska. Tohle se WE skutečně povedlo. Celokovová replika P38 v černé i chromované variantě, samozřejmě s blowback mechanismem.

WE Makarov Pistol

WE je očividně rozhodnuté ovládnout trh s plynovými zbraněmi stůj co stůj. Vyvinout zcela nový model odlišné konstrukce není jen tak. Tato pistole překvapila nejen vlastní konstrukcí, ale také dodávaným tlumičem s originálním provedením prodloužení vnitřní hlavně. Můžete zakoupit u nás na Bohemia Air Soft ZDE.

WG 733S 2-inch Revolver

Prostě další revolver od WG, který je jiný než ostatní. Asi to není zrovna ideální zbraň do pole. Ale jako sběratelská záležitost to bude pěkný kousek.

Umarex/WG Colt Peacemaker

Není nutné mnoho slov. Je to krása nad krásu. Tuhle krásku jsem ve verzi s hnědou střenkou před nedávnem zrecenzoval ZDE.

ASG Scorpion EVO3 A1

Technologicky nejpokročilejší airsoftová zbraň současnosti, vyrobená ASG v Evropě. Tohle je zkrátka Formule 1 airsoftového světa. Výkon, spolehlivost a technologie. To vše je zde na špičkové úrovni. I na tento kousek jsem psal recenzi ZDE.

Echo1 GAT

Mnoha lidem asi název KG-9 nic moc neřekne. Je to trochu starší samopal, který byl populárnější spíše ve filmech než ve skutečnosti. Dodneška není standardní zbraní žádné ozbrojené složky. Přesto je to zajímavý model elektriky, který zpestří váš arzenál.

LCT PP-19-01 Vityaz

AK na 9mm náboj? Vážně? Né, nebudu lhát, to není můj styl. Ale na druhou stranu, jsem rád, že se po čase objevilo zajímavé a originální AK. Spojený úzký zásobník působí exoticky, přesto se nejedná o žádnou fiktivní zbraň. Taiwanské LCT je známo svými vcelku bytelnými elektrickými zbraněmi a tak je provedení tohoto AK na velmi dobré úrovni.

S&T M12 SMG

Tohle je tak oldschool! Elektrická replika samopalu Beretta PM12. Mě se tyhle staré samopaly líbí a rozhodně za to nemohou jen akční filmy z 80. a 90. let. Značka S&T je populární hlavně v Hong Kongu a Japonsku.

WE TA-2015

Tohle byl jako blesk z čistého nebe. Bez nějakého varování prostě WE ohlásilo plynovou P90 kterou krátce po tom vydalo. Bylo to nečekané. Jak jsem zmínil výše, WE útočí na trh s plynovkami na všech frontách. Jsem do budoucna zvědav, jaké budou ohlasy na tuto záležitost. Jak nemusím dlouhé plynovky od WE, tak tohle se líbí i mně.

APS ASR118 3 Gun Competition Key Mod Rifle

Populární střeleckou disciplínou je tzv. 3 gun Competition. V jedné disciplíně střílíte postupně z pistole, útočné pušky a brokovnice. I v airsoftu je tato disciplína populární. A právě kvůli příznivcům této disciplíny nabízí APS svůj speciální model, upravený tak, aby vyhovoval soutěžním potřebám střelců. Puška je navíc licencována značkou Boar Tactical což je firma zabývající se střeleckým výcvikem z ostrých zbraní v Texasu.

Ares Vz.58

Na tuhle zbraň čekala česká airsoftová komunita několik let. Pro některé národní poklad, pro jiné zastaralý kus výzbroje. Tak jako tak, součást naší historie a armády. V rámci airsoftu moc dobře provedený kousek. Tuhle záležitost jsem recenzoval minulý rok ZDE.

Bolt BR18 Mod1

Značka Bolt Airsoft není u nás úplně známá, přestože by mohla být zajímavá pro ty, jež chtějí realističnost od svých zbraní. Cílem značky Bolt je vyrábět elektrické zbraně s co nejvěrnější imitací zpětného rázu. Tím mám na mysli skutečně silný zpětný ráz, ne jen nějaký plíšek v závěru. Sám jsem měl možnost si z této zbraně vystřelit a je to zajímavý pocit. Ostré střelbě se to nevyrovná, ale dlouhý plynovým zbraním už ano. V tomto katalogu mají několik kousků, ale já záměrně vybral ten nejošklivější.

ICS PAR Mk3 EBB

České luhy a háje mají další zářez v airsoftovém světě. ICS ve spolupráci a s licencí ProArms vyvinula elektrickou zbraň, zcela věrnou své reálné předloze. Samozřejmě v TGCG nechybí ani zástupci zbraní ICS CXP-HOG a CXP-UK1. I na PARku jsem psal recenzi ZDE.

LCT SR-3/LCT SR3M Vikhr

Ruské speciality mám rád. Jsou prostě originální, ať už jde o Vintoreze nebo Bizona, všechno to jsou úžasné zbraně. A elektrická replika Vikhr od LCT není jiná. Kompaktní zbraň je velmi podobná VSS Vintorezu, ale je mnohem kompaktnější.

OB Workshop T91 GBB

Možná jste nad tím nikdy nepřemýšleli, ale víte co má taiwanská armáda za zbraně? Než jsem si začal povídat s Timem od ICS, taky mě to nenapadlo. Jde o taiwanské verze pušek AR-15, které jsou vyráběny přímo na Taiwanu. Když pomineme vlastní design, má tato zbraň nejen možnost střelby jednotlivými ranami a automatickou dávkou, ale také tří-rannou dávkou. Malá značka OB Workshop tuto „domácí“ pušku vyrábí ve verzi gas blow back. Dlouhá plynovka by měla používat mechanismus od WA a tělo této repliky je vyrobeno z kvalitního leteckého duralu na CN strojích. Fajnová práce.

PTS Masada GBBR

Spolupráce PTS a KWA se před dvěma lety velmi vyplatila. Není proto divu, že spolupráce pokračuje a na trhu se objevuje další zajímavá zbraň. Plynová Masada je asi snem mnoha hráčů, podobně jako třeba SCAR.

TAF GHK AK74 TSE

Na bázi plynového AK74 od GHK přináší TAF (Tactical Arms Factory) verzi AK, která je tak moderní a cool, že i Costovy Ar-15 s keymod pažbením a gripy vypadají, v porovnáním s tímto AK, jako křesadlovky.

ASP OTs-03 SVU

Tak tohle jsem vážně nečekal. Nejsem expert na ostré zbraně. Leccos vím a znám, ale né vše. A bulpup SVD patří mezi ty věci, které vidím poprvé. Je to originální, pěkné, funkční. ASP z Hong Kongu přivedla k životu tuhle elektrickou krásku na bázi SVD, aby přivedla fanoušky ruských zbraní k extázi. Dodáváno i s dvojnožkou.

G&G GM1903 A4

Velmi pěkný a klasický kousek americké výzbroje. I ten jsem recenzoval ZDE.

Silverback SRS-A1 .308

Odstřelovací puška od Hong Kongského Silverback Airsoft. Jedna z těch pušek, která je vytvořená pro ty nejlepší střelecké parametry v airsoftu. Šikovná odolná a modulární konstrukce, manuální provedení a slušný výkon s upgrade potenciálem. Co více si přát?

VFC HK G28E2 DMR

Německý Umarex řekl „Můžeš“ a VFC jim na oplátku přineslo tuhle úžasnou krásku, kterou si můžete zakoupit i u nás ZDE.

Mugen Fire Custom Chain SAW

Uznejte sami, že tohle jsem musel zmínit. Ano, je to jen poladěná M249 s divným úchopem, ale na zombie apokalypsu to stačí. Je velmi zajímavé, že podobnou verzi kulometu ohlásilo více výrobců, a to na bázi repliky kulometu Stoner a M249.

RWA Browning M1919A4

Tuhle záležitost si asi nikdo z nás nepořídí, protože cena bude astronomická, ale i tak by jí každý chtěl. Red Wolf Airsoft se zase vytahuje, že nabízí to nejexkluzivnější. A nelže nám. Tohle je skutečně spíše sběratelská rarita, než něco, s čím chcete běhat po bojišti.

FS Airsoft FS-0521

Brokovnice Šíleného Maxe. Klasická holywoodská dvojhlavňová brokovnice střílející na plynové patrony. Je to ideální varianta, mít plyn i kuličky v patroně. Na jeden výstřel sice vystřelíte jen 1 – 5 kuliček, ale ten pocit ze střelby se ani náhodou nevyrovná další legendě na seznamu...

Gun Heaven Terminator 2

Gun Heaven je věhlasný obchod a návrhářská dílna zároveň. Není proto divu, že právě z jeho dílny vzejde tahle citová záležitost pro nás všechny, co jsme Terminátora 2 viděli jako malí, když to nebyl zas tak starý snímek. Verze od Marushinu je už minulostí, tato verze od GH je budoucnost! Jedná se samozřejmě o plynovou verzi.

 

MFC SAI M870

Ve stručnosti, brokovnice o APS, ale vybavena primárně ocelovými vnitřními díly od SAI pro zvýšení spolehlivosti. Cena je vysoko (kolem 1500 USD) stejně jako dobrá funkce. Opět se jedná o zbraň vylepšenou pro fanoušky tzv. 3 gun Competition.

PPS M870S-11 Pirate

PPS se může pochlubit dvěmi zajímavými brokovnicemi. Tou první je tato „post-apo“ záležitost. Je to samozřejmě plynová brokovnice, do které se vejde 3+1 patrona od PPS. V jedné patroně jsou jen tři kuličky, ale pohon na CO2 jasně říká, že tohle funguje dobře stejně, jako to vypadá.

PPS M26 Shotgun

Tohle byla věc, co mě zaujala už na letošním veletrhu IWA. Tato brokovnice totiž nemusí být použita pouze samostatně, ale také jako podvěsná brokovnice k pušce M4. A to už je pěkný zabiják. Opět na plyn.

Tokyo Marui AA-12 Sledgehammer

Můj osobní airsoftový svatý Grál. Tohle je brokovnice všech brokovnic. Elektrika, tři hlavně, každá se samostatně regulovatelným hop-up a zásobník na 3000 ran. Co si přát víc? No, asi abych měl brzo hodně peněz...

King Arms M1 Carbine

Velmi pěkná CO2 plynovka od King Arms. M1 karabina už tu byla, ale KA nabízí verzi se sklopnou pažbou a ta se v airsoftu objevila naposledy před mnoha lety v Japonsku a za těžké peníze. Kvalita zbraní KA je aktuálně velmi vysoká a nejinak je tomu i zde.

Shoei FG42 Type 1 Model Gun

Na závěr jsem si nechal skutečnou raritku. Toto bohužel není airsoftová zbraň. Je to jen tzv. Model gun, tj. zbraň, která se do detailu chová jako ostrá, lze do ní nabíjet imitace nábojů, ale to je vše. Nestřílí. Japonská značka Shoei (o které snad v nejbližší době přibude článek) vyrobila pouze 100 kusů této zbraně. Na jejich FB stránkách můžete vidět postup celé výroby. Jestli máte o tuto zbraň zájem, je mi líto, je už beznadějně vyprodaná. Ale ve výrobě je ještě „Type 2“ takže pokud máte cca 30 – 35 tisíc korun, můžete se připravit.

A to je tak nějak vše. Vyjmenoval jsem v podstatě půlku katalogu. Ne že by zbytek nestál za zmínku, ale výše uvedené je zkrátka zajímavější. Snad to zase některým z vás rozšířilo obzory a ukázalo, jak pestrý airsoftový svět může být, a že neexistují jen zbraně typu M4 a AK.


Vydáno: 17.5.2016 14:12 | 
Přečteno: 10819x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, -
Konečně pořádný článek o něčem. Moc pěkný.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků