Fórum
Kategorie: Zajímavosti

Výrobci upgrade dílů, část druhá - Taiwan

Výrobci upgrade dílů, část druhá - TaiwanPryč jsou ty časy, kdy Japonsko vládlo na poli upgrade dílů. Taiwanská konkurence zaujmula jak dobrou kvalitou, tak mnohem zajímavější cenou. Ačkoliv se najde ještě mnoho příznivců japonských značek, čísla a prodejnost hovoří jasně. Taiwan má nyní neotřesitelnou pozici jako producent upgrade dílů. A v dohledné době se to nezmění.

Taiwan

Taiwanská produkce může být shrnuta jako dnešní standard. Výrobci nabízí různé díly v širokém spektru dobré a vyšší kvality za dobré ceny. Někteří z nich se profilují jako výrobci pro každého, jiní jako hi-end značky. Většina dnes prodávaných upgrade dílů pochází právě od Taiwanských značek a co se upgradů týče, udává Taiwan směr. To platí nejen ohledně AEG zbraní, ale ještě více u plynových zbraní. Samozřejmě, že i hlavní výroba značkových airsoftových zbraní, která je dnes právě na Taiwanu, přidává na kreditu této současné mecce airsoftu. Hlavní výhodou je to, že pokud sháníte upgrade díly, máte z čeho vybírat a nemálo výrobců myslí i na to, že existují i jiné, než japonské airsoftové zbraně, což je skvělé pro kompatibilitu. V čem dnes jasně Taiwan vede, to je vývoj. I to je důvod, proč postupně překonává, či vytlačuje japonskou konkurenci. Podíváme se tedy na přímou japonskou konkurenci, nebo jak říkají Japonci, konkurenci ze zámoří.

Guarder je obchodní značka Taiwanského Intruder shopu, což byl původně krámek s výstrojí pro policisty. Založen byl v roce 1994 a záhy začal nabízet i airsoftové příslušenství a díly pro místní komunitu. Známějším se stal až koncem tisíciletí. Po roce 2000 je z Intruder shopu již prověřená značka a obchod má pevnou pozici na asijském trhu. Je to asi druhý nejznámější výrobce upgrade dílů pro airsoftové zbraně, také proto, že nabízí nejen vnitřní upgrade díly, ale nejrůznější vnější díly, montáže a doplňky (tlumiče výšlehu, kovová těla zbraní, drobné díly apod.). Právě díky Guarderu jste mohli mít na své plastové Maruice kovové tělo, ať už šlo o AEG nebo GBB.

Jeho nejznámějšími produkty jsou pružiny, hlavně, sety vzduchotechniky a kompletní upgrade sety. Jejich sortiment zahrnuje nejen to co sortiment Systemy, ale mnohem více. Ostatně více než inspirace Systemou se zde rozhodně nezapře.

Kvalitou lze tyto díly určitě srovnat se Systema díly, ale na rozdíl od ní, jsou tyto díly za lepší cenu a v průběhu let jejich kvalita nikdy zásadně nekolísala. Aktuálně je i jejich sortiment mnohem širší, než u jakékoliv jiné značky upgrade dílů, minimálně pokud hovoříme o AEG zbraních.

Nejvíce oceňovanými produkty jsou jejich kvalitní pružiny, hlavně 6,02 mm, písty a hop-up gumičky. Guarder je, stejně jako Systema, určen pro zbraně standardu zbraní Tokyo Marui, pro které byly původně navrženy, ale velmi dobře se osvědčili především v tehdy populárních nejaponských značkách, jako G&P či CA. I když je fakt, že dát vzduchotechniku od GD do CA, to byla občas skutečná výzva.

 

Značka Madbull vznikla v roce 2004 jako projekt tří lidí, aby se později rozrostla do dnešní podoby velkého výrobce s vlastní továrnou a vývojovou kanceláří. Primární zaměření je na airsoftové granátomety, příslušenství a upgrade díly. Na počátku se proslavila jako výrobce skvělých patron do granátometů, fungujících i na CO2 a samotných granátometů. Další projekty se pak zaměřovaly na vnější díly pro zbraně a upgrade díly. Jako jedna z mála značek se tak Madbull věnuje intenzivnímu vývoji, takže každou chvíli uvádí na trh nějakou novinku. Zajímavostí je, že Madbull je zastáncem licencovaných produktů. Velké množství licencí především menších US značek, které Madbull vlastní, umožňuje této firmě reprodukovat skutečné doplňky na zbraních a také přicházet s inovativními díly pro zbraně. Velkou zásluhu na tom má vcelku kvalitní tým lidí okolo Madbull. Jejich upgrade díly v dnešní době patří mezi to nejlepší, co lze na trhu zakoupit. Důraz na kvalitu a licence se samozřejmě odráží na ceně, ale politika této značky hovoří jasně. Kvalita je na prvním místě. Ale i přesto zůstává Madbull levnější než japonská konkurence, se kterou se sama značka ráda srovnává. Hlavní ale je, že se sortiment neustále rozšiřuje.

Nejprodávanějším a jedním z nejznámějších produktů Madbull jsou jejich hop-up gumičky a hlavně. U hop-up gumiček mohu říci jen to, že jsou velmi kvalitní a pečlivě vyrobené.

Značka Madbull se ale především proslavila jako velký propagátor hliníkových hlavní s kvalitním tvrdým eloxováním. Ačkoliv bylo k těmto hlavním zpočátku přistupováno s nedůvěrou, podařilo se prokázat jejich kvality. Madbull totiž dodnes vlastní nejlepší technologický postup pro správnou tepelnou úpravu a tvrdé eloxování (s ohledem na povahu výrobku). Druhá verze těchto hlavní (Ver. II Black Python) byla ještě lepší, protože přinesla lepší leštící proces vnitřku hlavně. Vrcholem jejich snažení jsou tvrdé 6,01 mm hlavně z leteckého duralu T6 7075. Tento typ hlavně se dokázal směle poměřit s hlavněmi PDI a obstát i v náročném rentgenovém testu, který provedl jeden německý recenzent. Nejnovějším přírůstkem jsou nerezové hlavně Steel Bull 6,03 mm.

Samotný výrobce tvrdí, že jedna z deseti hlavní, v celosvětově upgradovaných zbraních, je od Madbullu. A to není špatné, když uvážíte, kolik lidí upgraduje a kolik značek hlavní na trhu je. Výrobce ale přiznává, že výrobní proces byl tak náročný, že na počátku výroby byla velká zmetkovost a tedy, že mnoho hlavní jednoduše neprošlo výrobním procesem, nebo výstupní kontrolou. To platilo zejména u 6,01 mm hlavní, kde se musel přeci jen zvolit trochu jiný postup, než u jejich předchozích 6,03 mm hlavní. Ale tato vytrvalost nakonec přinesla své ovoce. Mimochodem, věděli jste, že Madbull některé výrobky ladí třeba tři až pět měsíců a některé i dva roky, než jsou vypuštěny na trh?

Neméně skvělé jsou i Madbull písty. Zde jsou vrcholem řady X Factor a Piston-7. Zvláště oranžové X Factor jsou skutečně asi nejlepším současným pístem na trhu. Je to především díky domyšlené konstrukci a detailům, jako je zaoblení hran na vodicích lištách, správné tvarování v zatěžovaných místech a samozřejmě kvalitní materiál (nylonové zesílené vlákno). Velmi dobře je řešen i náběhový zub. Řada Piston-7 naopak láká na ocelové ozubení obráběné na CNC a kvalitní polykarbonátový materiál těla pístu. To je zejména pro ty, jež stále nemají důvěru v písty bez plného kovového ozubení.

Z dalších dílů lze zmínit kvalitní kovové trny s ložisky, které se velmi osvědčily a kvalitní pružiny. Pružiny sice působí jako ze staré školy stylu Systema, ale to jim nic neubírá na kvalitě. Nelineární vinutí je podpořeno kvalitním materiálem, kterým je německý kalený pružinový ocelový drát, tzv. pianový drát. Barevné povlakování pak už slouží nejen pro snadné rozpoznání, ale také jako povrchová ochrana samotného drátu. Výrobce se navíc dušuje otestovanými 100000 stlačeními, bez známky únavy a opotřebení pružiny.

Mimochodem ocelový drát z Německa si pro pružiny nechává dovážet na zpracování i ICS.

U ostatních dílů pak už nelze jednoznačně říci, že by byly něčím víc zajímavé než jiné. Za zmínku snad stojí nasvětlovací hop-up komory pro M4 s regulací hop-up ve stylu G36.

Podobnou záležitost můžete vidět u hop-up komory od ProWin.

Kvalitní provedení je pro tuto značku jednoduše standardem, takže koupí žádného dílu asi neprohloupíte. Přesto třeba vnímám celé sety válců od Madbull spíše jako povinný artikl v nabídce, než že by se jednalo o zásadně lepší produkt, oproti nabídce jiných značek. Také je trochu škoda, že sortiment nezahrnuje úplně vše, co by si zákazník přál i do méně obvyklých typů mechaboxů. Tak jako tak se Madbull může pochlubit přímou spoluprací na projektech jiných značek, jako je Tokyo Marui, G&P, VFC, WE a další. I to je důvod, proč je dnes brán za jednu z nejlepších Taiwanských značek, nejen u nás, ale i ve světě.

 

U nás méně známý výrobce, ve světě se teprve prosazuje, ale v Asii je dobře zaveden. Modify-Tech je starší firma vzniknuvší v 80. letech se zaměřením na přesnou strojní výrobu a rotační výrobky. Mezi její původní sortiment patřili díly pro hodinky a přesné strojírenství, jako jsou kleštiny, díly pro vřetena a jiné přesné rotační součásti pro stroje. Firma díky tomuto zaměření spolupracuje s mnoha japonskými partnery a sama vlastní množství kvalitních japonských strojů. Není proto až tak překvapivé, že se časem zaměřila i na svého času lukrativní trh s RC modely a v roce 2001 i na trh s airsoft díly, kde byly obdobné požadavky pro přesnost. Jako správný výrobce se snaží Modify pokrýt kompletní sortiment dílů pro AEG plus něco málo na odstřelovačské pušky. Samozřejmě, že díky určitým vazbám a standardům, je jeho produkce dimenzována primárně pro kompatibilitu s japonskými výrobci, především Tokyo Marui, Western Arms nebo Maruzen. Všeobecně je kvalita dílů této značky vynikající, o čemž se člověk mohl přesvědčit třeba na letošním veletrhu IWA 2015. Zde si návštěvník mohl prohlédnout jejich kompletní produkci, včetně docela zajímavých nasvětlovacích zásobníků pro odstřelovačské pušky. Z jejich dílů vás v podstatě může oslovit celý sortiment, který se kvalitou zpracování může směle porovnávat s díly Guarder nebo Systema.

Bohužel Modify je jedna z těch značek, na kterou u nás příliš často nenarazíte a tak je tato značka relativně málo ověřená, alespoň u nás. Nelze tedy ani přímo říci, co by mohlo být nejlepší. Z toho co jsem viděl, mohu od pohledu doporučit vše, co bylo vyrobeno z kovu, kde je jasně znát preciznost kvalitní výroby, absence jakýchkoliv otřepů či stop po nástroji (tedy to co často vidíme u levných výrobců dílů). Ale i plasty vypadali velmi povedeně.

Nejzajímavější jsou určitě kola této značky. V roce 2007 uvádí Modular Gear set, který má zrychlit montáž zbraně a změnit způsob podložkování. Vkládáte do mechaboxu už hotový rám s vypodložkovanými koly - výměna je to skutečně jednoduchá.

Myšlenka dobrá, ale s křivý čínský mechabox si s tímto setem né vždy plně rozumí.

V roce 2008 pak uvádí na trh svojí sadu Quantum Gear set určenou pro zdvojnásobení kadence díky speciálnímu pístovému kolu. To umožnilo zvýšit kadenci z nějakých průměrných cca 15 ran za vteřinu na 30 ran a více, při použití běžné 8,4V baterie a standardního motorku. Všeobecně co se týče kol, má Modify velký výběr různých typů a tříd pro jednotlivé typy mechaboxů.

Dalším zajímavým kouskem je TORUS mechabox, což je upravený mechabox verze 2 s otvory pro mazání a snadnou kontrolu závad, zesílenými šrouby mechaboxu a žebry pro lepší tuhost a samozřejmě zesílením kritických míst. Mechabox verze 3 s podobnými parametry byl pak představen minulý rok (2014).

Poslední věcí jsou jejich kompletní sety, které mají sestavené nejenom na základě úsťové rychlosti, ale také výsledné kadence a nebo konkrétní značky zbraně. Můžete si tak koupit set pro M16A1VN s vyšším výkonem, nebo vyšší kadencí, jelikož CA verze má také drobné odlišnosti, má Modify set určený přímo pro tuto verzi zbraně od CA.

Když jsem hovořil o srovnání s Guarder a Systema, přivádí mě to k zjištění, že některé díly Modify se nápadně podobaly dílům Guarder a Systema. Je tedy otázkou, zda třeba nemáme co dočinění s originálním výrobcem dílů pro jednu z těchto značek. Ale to se jen dohaduji. Může to být také náhoda, nebo jen první dojem, protože sortiment mají přeci jen trochu odlišný.

 

JBU je sama o sobě méně známá menší firma, ale zkušeností s ní jsou vesměs dobré. Stojí za ní snad lidé, kteří dříve působili u ICS a některých taiwanských distribučních firem. Také výroba probíhá na Taiwanu. Vyrábí jak díly pro AEG, tak něco málo i pro plynové zbraně, kde se zaměřuje na levnější díly a má také užší sortiment. Díly od JBU jsou ve své podstatě vyrobené pěkně, ale jejich design a provedení je tak trochu ze staré školy. Rovné hlavy pístů bez tvarovaných odfuků či drážek, rovné hlavy válců s dopadovou gumou po celém čele apod. Vše samozřejmě kovové. Díly od JBU jsou funkční, ale některé z nich jsou už dnes technologicky překonané. Co ovšem musím ocenit je celková úprava dílů a jejich povrchové zpracování. Pohledově se jedná o pěkné díly, protože i JBU si právě na povrchové úpravě dává záležet. JBU působí jako průměrný výrobce, který je schopen do vaší zbraně nabídnout všechny potřebné díly, pokud jde o běžné typy mechaboxů. Jediným nedostatkem JBU je tak s ohledem na velikost firmy především úzký sortiment, který je zaměřen jen na mechaboxy verze 2 a 3. Ale ač to tak nevypadá, tato značka nespí a stále vyvíjí, byť né s takovou intenzitou jako třeba Madbull.

Velmi dobrým příkladem kvalitního dílu od JBU jsou bronzové-chromované válce a hlavně. JBU je jedna z těch firem, které se také vydaly cestou lehkých hliníkových hlavní s kvalitním tvrdým eloxováním. Hlavně jsou čistě vyrobené, rovné, bez problematických otřepů. Navíc se teď JBU vrhá na další vývoj a nedávno představili nové FFF hlavně s průměrem 6,01mm, které si dokonce nechali patentovat. Kromě hlavní pro AEG vyrábí JBU i vnitřní hlavně pro plynové pušky a pistole od WE. U hlavní je k dispozici široká škála rozměrů s průměrem 6,01mm. Pokud chcete sáhnout po hlavni či jiném dílu, rozhodně se JBU nebojte, nezklame vás.

Snad se nikoho nedotknu, když zmíním, že jedním, z mého pohledu ne úplně dobře promyšleným dílem JBU, jsou jejich písty s výměnným ozubením. Tělo pístů od JBU je totiž hliníkové. Což je dobré pro pevnost a zátěž, ale také to zvyšuje váhu pístu a tedy logicky mnohem více zatěžuje mechabox, takže není ideální do každého mechaboxu. Co se mi u tohoto pístu naopak líbí je možnost výměny hřebínku. Nicméně celkově je škoda, že v rámci svých upgrade setů nedává JBU spíše klasické polykarbonátové písty. Ale JBU dělá všechny díly primárně z kvalitního duralu a někdy je to velké plus, jindy to není úplně ideální.

 

Přestože je tato značka známá spíše svými upgrade díly a konverzními sety pro plynové zbraně v jejím sortimentu naleznete i pár dílů pro AEG. Naneštěstí se jedná jen o několik málo dílů. V jejich sortimentu najdete tři pružiny, sadu hlavní, dva válce, jednu odlehčenou hlavu pístu a z drobných dílů pak ramínka pro přítlak hop-up, zpožďovací vačka, dvě ramínka podavače a tvarovaný hop-up váleček. V praxi se nejedná o nijak zajímavé či speciální díly a působí spíše jako doplněk sortimentu, než něco, co by stálo za zmínku, přestože produkty RA-TECH patří mezi velmi kvalitní záležitosti.

Asi jediným zajímavým produktem pro AEG zbraně jsou jejich hlavně 6,02 mm a ramínka podavače.

Nicméně hlaveň od RA-TECH asi neuvidíte moc často, pokud se budeme bavit o AEG. Je znát, že tato značka je zaměřena skutečně spíše na konverze, modifikace a upgrady plynových zbraní.

 

Thunder Sports Supplies Co., Ltd. Je původně dovozcem taktické výstroje a příslušenství pro Taiwanské zvláštní jednotky a policejní složky. V rámci toho později přesedlali i na komerční trh pro airsoft a military nadšence, aby později založili vlastní značku HurricanE, která zaštiťuje veškeré upgradní díly, konverzní kity a další příslušenství pro airsoftové zbraně. HurricanE nabízí širokou škálu dílů pro AEG zbraně. Tedy sety válců, převodů a jednotlivé díly z nich.

Nejvyhlášenějšími díly této značky jsou sety převodů. Ozubená kola této značky patří již léta mezi to nejlepší, co si lze pořídit. Velmi dobře hodnocené byli i trny.

HurricanE překvapivě nemá v nabídce přesné hlavně. Bohužel je to jedna z těch starších značek, zaměřená na zbraně od Tokyo Marui, která už nemá příliš zářnou budoucnost, neb vývoj dílů pro AEG se už dávno zastavil a Thunder Sports Supplies se spíše orientují na různé jiné zboží a věci nesouvisející přímo s airsoftem.

 

V této chvíli by se dalo říci, že už byli zahrnuti všichni známí a velcí výrobci upgrade dílů na Taiwanu. A přeci nám ještě jeden schází. A čeká vás trochu překvapení. Dánská značka ASG s její řadou upgrade dílů ULTIMATE. Tyto díly patří mezi top díly na trhu, to je už známo. Směle se poměřují s tím nejlepším, co se vyrábí v Asii. Díly, které pod sérii ULTIMATE patří, však nejsou vyráběny přímo ASG, ale jejich subdodavateli z nichž si ASG vybírá to nejlepší. Vzhledem k vysoké kvalitě dílů řady ULTIMATE je těžké vybrat to nejlepší a nejzajímavější, ale přesto se o to pokusím. Zajímavým artiklem jsou hlavně 6,03 mm z nerezové oceli. Ty jsou černě povlakovány a mají zároveň povrchovou úpravu tak, aby se hlaveň méně znečišťovala. Také mají upravené kónické vyústění pro lepší proudění vzduchu okolo kuličky, když opouští hlaveň.

Mimochodem, je velmi zajímavý důvod, proč má ASG v nabídce pouze hlavně 6,03 mm. Údajně proto, že těsnější hlaveň už nepřináší žádné výrazné zlepšení střeleckých parametrů, pouze zvyšuje riziko zaseknutí kuličky v důsledku nečistot. Oficiální postoj značky.

ASG také například pod svojí hlavičkou nabízí i díly Madbull, které však nejsou součástí řady ULTIMATE.

Velmi zajímavé jsou i díly okolo elektriky a spouště. Především kulisy přepínače a spoušťové kontakty. Jsou velmi kvalitně provedeny, z tepelně velmi odolných materiálů a kontaktů z kvalitních vodičů. Kabely pro tyto kontakty jsou navíc japonské výroby.

Co se dílů vzduchotechniky týče, není moc co vytknout, hlavy pístů, válců, i samotné válce jsou precizně vyrobené a skvěle těsní, stejně jako trysky. Vše je nabízeno v různých provedeních. A písty jako takové jsou velmi odolné a vyrobené z kvalitního polykarbonátu a s deseti ocelovými zuby. Ty patří aktuálně mezi nejlepší písty na trhu.

Hlavní vlajkovou lodí dílů ULTIMATE, jsou ale dle mého zesílený mechabox a zátěžová kola. Tyto dva výrobky patří mezi to nejodolnější co se v současnosti pro AEG vyrábí.

A není to hustocool CNC obráběný mech z hliníku.

Mechabox ULTIMATE byl na krizových místech zesílen, hlavně na čele a je z velmi kvalitního materiálu. Samozřejmě je i přesně obroben. Díky tomu je schopen vydržet vysokou zátěž. A to i mechabox verze 2.

Pro sérii ULTIMATE byla vyvinuta speciálně kola Helical-ultra a Helical-extreme. Obě sady mají speciální odlévací proces a tepelnou úpravu. Díky precizní výrobě jsou přesná a opět dimenzovaná na velké zátěže, která u Helical-extreme zvládnou zatížení až na 190 m/s. Opět se jedná už od pohledu o přesný výrobek.

Dalším topem v nabídce jsou motorky Infinity. Ty se vyrábí ve třech typech U-40000, U-35000 a U-30000. Všechny motorky by měli teoreticky nabízet vyšší kadenci, než srovnatelné motorky jiných výrobců. U-30000 je dimenzován jako zátěžový motor pro silné pružiny, schopný utáhnout dle výrobce i pružiny o síle M190 (při vhodně zvoleném typu kol samozřejmě). No s pružinou M190 dlouhé zkušenosti sice zatím nemáme, ale s M150 už ano. Naopak vysokootáčkový U-40000 by měl výrazně zvýšit kadenci oproti jiným značkám.

Společně s Madbull patří díly pod značkou ASG mezi asi nejlepší současné výrobce dílů. Jako vždy, za kvalitu si člověk připlatí, ale vyplatí se to.

Jinak ještě dodám ASG, jako jediná firma nabízí snad nejpřehlednější katalog upgrade dílů, plný informací o ULTIMATE dílech a o volbě jednotlivých komponentů. Z mého pohledu by stálo za to zmínit asi celý sortiment řady ULTIMATE, ale i tak vytáhnu jen ty nejzajímavější kousky.

 

UP Parts

Podobně jako ASG i BAS si bere několik dílů z Taiwanu pod svoji značku, ač sortiment je velmi omezený. V zásadě se jedná jen o běžně použitelná zátěžová kola, motorky a písty, tedy to co nejčastěji odchází a má využití v co nejširší škále zbraní při jejich upgrade či opravách. V případě dílů UP Parts je zkrátka zaměření jednoznačně na masu hráčů a domácích servisáků, kteří nechtějí dát vysokou částku za značkové díly, ale nehledají ani levnou čínu. Něco jako prověřený zlatý střed. Subdodavatelé jsou v zásadě totožní s osvědčenými díly AimTop, jen barevné provedení je laděné v modré barvě BASu. Zejména písty UP Parts jsou dnes populární.

V posledním díle se podíváme na výrobce dílů z Hong Kongu a Číny.


Vydáno: 12.8.2015 8:54 | 
Přečteno: 11879x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků