Fórum
Kategorie: Zajímavosti

Výrobci upgrade dílů, část třetí - Hong Kong a Čína

Výrobci upgrade dílů, část třetí - Hong Kong a ČínaPoslední díl článku o výrobcích upgrade dílů nás zavede do Hong Kongu a Číny. Zatímco Hong Kong je vnímán jako domovská adresa mnoha známých airsoftových značek, Čína je brána často jako subdodavatel pro jiné značky a zároveň výrobce "levného airsoftu". Ale podíváme se jako předtím o něco blíže.

Hong Kong

Hong Kong je jakýmsi mezičlánkem v airsoftu. Spojuje totiž mnoho výrobců airsoftových zbraní. Na poli výrobců zbraní má ještě stále velký vliv, neb právě zde vzniklo mnoho velkých airsoftových značek a dodnes zde sídlí. I proto mnoho čínských výrobců přesouvá svoji adresu právě do Hong Kongu, který jim přidá na airsoftovém kreditu (přestože pak samotná výroba někdy stále probíhá v kontinentální Číně). Na poli upgrade dílů už ovšem není Hong Kong tak výrazným místem. Ani nemusí, protože často spolupracuje s Taiwanskými výrobci. Přesto se právě přítomnost velkých značek stala důvodem, aby i tak několik menších výrobců vzniklo.

Hong Kongská firma Fung Li Creative ltd., známá spíše jako Deep Fire. Založena byla v roce 2003 tehdy aktivními hráči airsoftu a hlavně konstruktérem od Classic Army jako reakce na vzestup Taiwanských a Hong Kongských značek. Samotná filosofie firmy je shrnuta v hesle „Power through Performance“ což se dá velmi volně přeložit jako „Funkčností k síle“. Jak heslo napovídá, cílem je skutečně vylepšit zbraně na co nejlepší parametry. Už v době založení naráželi zakladatelé značky na technologické limity tehdejších airsoftových zbraní. Proto se rozhodli, že se budou věnovat dalšímu vývoji. Firma se sestává z techniků a různých inženýrů, takže výroba a vývoj probíhá hladce. Deep Fire je značka známá jak u nás, tak v Asii a zejména v USA. Jedná se o relativně malou firmu se sortimentem zaměřeným na plynové i AEG zbraně, pro které se vyrábí různé příslušenství a díly. Také spolupracuje s Redwolf airsoft. Kromě výroby upgrade dílů věnuje velké úsilí i výrobě a úpravě airsoftových zbraní. V sortimentu této značky najdete víceméně většinu stěžejních dílů pro AEG. Deep Fire je velmi zajímavou značkou, zvláště mechaboxy Deep Fire byli velmi oblíbené pro silnější upgrady. Dnes se značka více kloní i k populárním plynovýcm zbraním, byť k elektrickému pohonu má stále kladný vztah. Navíc už se nezabývá výrobou čistě upgrade dílů, ale také množstvím dalšího příslušenství a také vlastních zbraní. Deep Fire například stojí za vývojem airsoftového raketometu AT4.

Dnes nejvýraznějšími díly ze sortimentu Deep Fire jsou nerezové hlavně, mechabox a pak řada titanových kol a pístu. Nerezové hlavně 6,02 mm a 6,04 mm jsou jedním z velmi dobře prodávaných artiklů této značky. Je zajímavé, že Deep Fire se nesnaží ohromit žádnou speciální vychytávkou na těchto hlavních, jednoduše nabízí poctivou klasickou nerezovou hlaveň, které jsou v rámci konkurence taiwanských a čínských výrobců více než dobré.

Dříve velmi populární a oblíbené zesílené mechaboxy Deep Fire byly a dodnes jsou ideální pro upgrade. V éře menší konkurence nabízeli skvělé parametry a dobrou výdrž, dnes je však značek na poli mechaboxů více a konkurence dorovnala tyto kvalitní mechaboxy svojí nabídkou. Nicméně ani dnes se nejedná o špatnou koupi. Tyto mechaboxy jednoduše nezestárly.

Asi nejlepším současným produktem Deep Fire jsou kola, tedy převody. Jejich Titanové sety převodů s klasickým ozubením jsou dimenzované na vysokou zátěž při nízké hmotnosti, velké odolnosti a maximální životnosti. Není to sice nejlevnější sada kol, ale stojí za koupi.

Posledním dílem, který může zaujmout je Titanum píst, který jak název napovídá, má titanové ozubení po celé délce. To mu zaručuje opět nízkou hmotnost, velkou pevnost a v kombinaci těla pístu z nylonových vláken se tak stávám vysoce kvalitní záležitostí pro jakoukoliv AEG.

Deep Fire se v posledních letech, stejně jako řada jiných výrobců, soustředí na již zmíněný vývoj vlastních zbraní (řada Samson) a také na vývoj dílů pro plynové zbraně. V dnešní konkurenci tento výrobce ztratil svůj náskok, ale i tak ho lze zařadit do špičky, byť méně rozšířené mezi našimi hráči.

 


Menší značka ProWin z Hong Kongu zaměřující se spíše na plynové pistole a později i dlouhé plynovky. Na poli AEG zbraní se nijak zásadně nesnažila prosadit až na jedinou výjimku. Hop-up komory od ProWin byly ve své době špičkovou záležitostí, vyráběnou na CNC z duralu a dimenzované pro zbraně Tokyo Marui. Komory byly velmi úspěšné. Starší série měli hladký lesklý povrch, novější ho již mají hrubší. ProWin nabízí komory pro M4, AK, G36 a P90.

Asi nejzajímavějším počinem značky ProWin byla hop-up komora verze 2. Ta přišla se řešením seřizování hop-up za pomoci kolečka okolo osy hlavně, stejně jako to má například G36. Komora tedy neměla standardní trojici koleček jako tomu bylo u běžné komory pro M4, ale bylo jediné seřizovací. To dovolilo snazší a citlivější seřízení hop-up. Tento systém byl velmi spolehlivý, funkční a v době kdy tyto komory přicházeli na trh (2011), se jednalo o top mezi komorami. Dnes je samozřejmě na tomto poli více konkurence.

 


Čína

Čínská produkce by se dala charakterizovat mnoha způsoby. Lze ji chápat jako levnou, málo kvalitní výrobu. Také ji můžeme brát jen jako levnější alternativu k dražším výrobcům. Současně však musíme uznat, že právě díky rozmachu levných dílů z Číny se k upgradu zbraní dostalo větší procento hráčů, než tomu bylo dříve. Nakonec nelze popřít, že velmi často to jsou právě levní čínští výrobci, kteří nabízejí díly i na zbraně, které nejsou v kurzu, nebo příliš rozšířené. Zatímco mnoho výrobců se zaměřuje jen na klasické a nejrozšířenější mechaboxy verze 2 a 3, čínští výrobci myslí i na další verze či atypické zbraně a díly. Ač se to někomu nebude líbit, je v současnosti mnoho značek, jejichž produkce je alespoň částečně závislá na čínské výrobě. To je i důvod, proč se u některých značek může léty posunou kvalita směrem dolů. To však neznamená, že co je čínské, to je automaticky špatné. To nemohu říci ani já, příznivce klasických značek a značkových dílů. Lhal bych a to by nebylo fér. Nicméně právě u čínských výrobců platí, že cena odpovídá kvalitě a ta je ne vždy úplně konstantní.


Čínská značka SHS má kromě vlastní značky dílů SHS ještě značky Super Shooter (prémiová řada dílů SHS) a nejnovější řadu PPS, která je charakterizována především příslušenstvím a také díly pro plynové zbraně a odstřelovací pušky. V produkci upgrade dílů by se dalo říci, že se řadí mezi aktuálně nejrozšířenější výrobce, přestože některé díly SHS rozhodně nepatří k nejlepším na trhu. Čím ale právě SHS zaujalo mnoho lidí je cena a také šíře sortimentu. Právě SHS vám nabízí některé díly, které jinde nenajdete. Věci pro méně obvyklé mechaboxy, nebo levnější alternativy dražších řešení. Co je u dílů SHS charakteristické, je velmi častá úprava dílů při dopasování ve zbraní. Není výjimkou, že je občas nutné tu něco ubrousit, tu něco vypodložit. Není to jednoduše tak, jako třeba u hi-end dílů, které se skládají jako lego. Samo o sobě to nevadí, ale jde spíše o čas, který při takové výměně dílů potřebujete navíc, i když se často jedná skutečně jen o drobné doladění. Zkrátka se vám může stát, že pět stejných dílů od SHS nemusí být úplně stejných.

Je také potřeba si ujasnit rozdíly mezi řadou standardních dílů SHS a Super Shooter. Super Shooter díly jsou obvykle z o něco lepších materiálů než je běžná SHS produkce a také procházejí náročnější výstupní kontrolou. To je důvod proč jsou o něco dražší, než zbytek dílů SHS.

Ze standardní produkce SHS nejsou vůbec špatné trysky a také hlavy válců. Velmi dobře je hodnocen materiál ramínek podavačů. Ale i ramínka je však často nutné mírně upravit, aby si přesně sedla. Na druhou stranu, vydrží vcelku hodně, když vezmeme v potaz cenu.

Z řady Super Shooter můžu vyzdvihnout velmi slušná kola, která jsou odolná a dobře vyrobená. Navíc se vyrábějí v různých převodových poměrech.

Nejznámějším produktem značky SHS jsou bezesporu jejich hliníkové mechaboxy Super Shooter s 8 mm a 9 mm ložisky. Ty patří mezi velmi odolné mechaboxy, možná jedny z nejodolnějších na trhu, přestože je často nutné věnovat čas jejich doladění a spasování.

Stejně populární jsou i hop-up komory SHS a Super Shooter. V obou řadách naleznete zajímavé kousky za dobrou cenu. Totéž platí o pístech SHS, které nepatří mezi top, ale ve své cenové třídě jsou dobrou alternativou. Zde si především standardní řada SHS hraje s různými typy odlehčení u hliníkových pístů.

Všeobecně se však díly SHS nemohou měřit s lepší taiwanskou konkurencí, avšak oproti ní nabízí SHS často velmi zajímavou cenu. Jak již bylo řečeno, cena jednoduše odpovídá kvalitě. Musím však uznat, že SHS postupně uvádí na trh další nové produkty, nejen levnější kopie jiných dílů, ale také vlastní technická řešení a příslušenství. A to je velmi pozitivní pro celý obor. Osobně bych tuto značku volil zejména v okamžiku, kdy hledáte díly pro opravu či levný upgrade čínských zbraní a to jsou dnes velmi časté situace.

Jen pro zajímavost, víte, že se na trhu se již objevují občas i kopie dílů SHS. Že by Čína kopírovala Čínu?

 


Velmi známý výrobce dílů z Číny, který zaujal ještě před SHS levnou alternativou k tehdy drahým japonským a taiwanským dílům. Kromě upgrade dílů vyrábí Element ještě různé druhy levného příslušenství, kolimátory a puškohledy či díly pro plynovky. Značku však tvrdě postihla vlna represí vůči airsoftovým výrobcům ze strany čínské vlády a tak již dnes jen nějak přežívá či spíše nepřežívá. Ale zpět k upgrade dílům. Původní díly z prvních sérií patřili v porovnání s ostatními mezi skutečný low-end, ale postupem času se Element díly staly kvalitnější, dost na to, aby mnoha lidem stála jejich koupě i za případnou složitější montáž. V podstatě Element přímo kopíroval díly Systemy a Guarder, což znamená, že u Elementu nečekejte žádný vývoj. Element nemá žádný vlastní zajímavý produkt, pouze něco, co už jste určitě někde viděli a co pravděpodobně (nikoliv vždy) sice nebude tak kvalitní, ale určitě levnější. Byť na první pohled vypadají díly Element často stejně jako jiné značkové díly, je kvalita výroby obvykle nižší.

Kupodivu se velmi populárními staly Element sety převodů a také motorky. Vše bylo trochu hrubé, ale funkční. Také pružiny jsou dodnes velmi oblíbené. Sice nemají takovou životnost, ale za jejich obvyklou cenu si rádi koupíte pružiny třeba tři. Element byl postupem času vytlačen SHS díly a dnes už není tak vidět, jako tomu bylo dříve, protože mnoho lidí dá přednost právě SHS, pokud už hledají levné díly do svých zbraní.

V poslední době Element nevykazuje žádnou zásadní činnost a značka je spíše na ústupu. Dokazuje to i rozšířená výroba různých reklamních předmětů a drobnějších hraček na jejich webu.

Co říci nakonec? Z toho co jste si mohli přečíst v těchto tří článcích, vám jistě došlo, že problematika dílů je přeci jen širší, než se na první pohled může zdát. V dnešní době už sice slovo „TM standard“ nemá takovou váhu a každý výrobce si zbraně i díly dělá tak trochu podle vlastního uvážení, přesto je i dnes pro každou zbraň mnoho alternativ ve výběru dílů. Ať už hledáte kvalitu nebo jen nízkou cenu.


Vydáno: 7.9.2015 13:29 | 
Přečteno: 11723x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků