Obsah:
- Video
- ICS - I Chih Shivan Enterprise Co.
- SRC - Star Rainbow Co.
- G&G - G&G ARMAMENT
- APS - Accuracy Pneumatics Shooting
- ASG - ActionSportGames
- Cybergun - GSG
Je pochopitelné, že na této výstavě se chtěli prezentovat především hlavní, převážně asijští, výrobci a také jejich přední evropští distributoři. Naneštěstí jsem nestihnul projít úplně všechny stánky, a proto předně zmíním ty, které mne nejvíce zaujaly. Samozřejmě se ale pokusím shrnout novinky od všech vystavovatelů. Už při letmém pohledu na organizaci celého veletrhu bylo jasné, že nejvíce firem naleznu v hale číslo 7. Proto moje první kroky vedly tam.
ICS
Jako první jsem navštívil stánek ICS. Už z minulého roku jsem se s pár lidmi od ICS seznámil a tak jsem chtěl jako první pozdravit právě je. Přivítán jsem byl skutečně vřele a po krátkém pozdravení jsem si nechal předvést novinky, které si na IWA přivezli.
Jako první mi byl předveden prototyp pušky M1 Garand. Osobně jsem se na tuto pušku už dlouho těšil. Jelikož klasických druhoválečných pušek na trhu moc není, byl jsem skutečně zvědav. Zbraň měli za průhlednou vitrínou a vypadala vcelku dobře. Pažbení bylo očividně hotové a hlaveň taktéž. U středového dílu bylo vidět, že je spíše hrubě opracován a byly na něm ještě patrné stopy nástrojů. Dle informací má ICS M1 Garand mít klasický mechabox verze 7 (tedy mechabox zbraní typu M14). Zásobník bude pravděpodobně na více než reálných osm ran. Dále bude mít zbraň pochopitelně seřiditelný hop-up a možnost střelby bude pouze jednotlivými ranami. V pažbě bude místo pro velkou baterii a zbraň by se měla prodávat ve dvou verzích, a to s imitací dřevěného pažbení a pak model o trochu dražší s reálným dřevěným pažbením. Trochu překvapivě zvolilo ICS jako munici pro tyto zbraně 8mm kuličky. Pokud vím, tak u AEG zbraní tyto kuličky ještě nebyly použity, takže jsem velmi zvědavý. Je samozřejmé, že ICS představilo i vlastní 8mm kuličky o váze 0,48g. Takže příznivci druhé války a války ve Vietnamu se mají na co těšit.
Dále mi byl také představen systém univerzálního dvojitého bubnového zásobníku, vhodného pro všechny zbraně. Princip je až geniálně jednoduchý. Celý zásobník je samozřejmě z tvrdého plastu a má špičkové provedení. Podle typu zbraně si pak na něj dokoupíte příslušnou redukci. Ty jsou samozřejmě také plastové a určené pro zbraně typu AK, M4 a MP5. Takže kdo toužil pořádně kropit, má nyní možnost. Redukce, které jsem měl možnost vidět, stejně jako bubnový zásobník, budou v pískové a černé barvě. ICS opět ukázalo, že rozhodně nehodlá setrvat na jednom místě a vývoj je ve firmě prioritou.
Dalšími novinkami pak byly nové verze zbraní, určené pro začínající hráče. Příznačně nazvaná řada Combat Boy. Ta prezentuje především zbraně typu M4. Tyto zbraně budou ve verzi celokovové nebo celoplastové, podle typu zbraně buď s plastovým mechaboxem (s pružinou M80), nebo kovovým (s pružinou M100). Mechaboxy této řady budou jednodílné, v případě plastového mechaboxu budou použita plastová kola, jinak budou kola kovová. Ostatní díly jsou standardní s verzí II. Zbraně budou mít 40ti ranné tlačné zásobníky. Vzhledem k jejich atraktivní ceně bude toto velmi dobrá a levnější alternativa pro začátečníky. Navíc zbraně jsou stále vyráběny domácí továrnou na Taiwanu, a proto se bude jednat o stále velmi kvalitní výrobky.
Nakonec byla na výstavě ukázána i puška ICS BNC, což je víceméně modernizovaná verze belgické pušky FN-FAL. Prototyp byl představen již na minulé výstavě IWA a letos jsem se tak mohl pokochat funkční verzí. Jelikož zatím je verze jen se základní pružinou M100, doufám, že ICS vyjde i s verzí Upgrade.
Samozřejmě že byly vystaveny i nové typy, jež nedávno ICS uvedlo na trh, a to hlavně písková verze revolverového granátometu a druhoválečná elektrika M3 (mimochodem obojí máme aktuálně v nabídce). ICS také představilo další verze zbraně CXP a čtyři verze zbraní ICS SG ve verzích s R.I.S. lištami a v pískové barvě. Nakonec přibylo nové předpažbí pro MP5 se svítilnou a s tím související tři nové modely těchto samopalů. Takže i letos se bylo u ICS na co dívat. Zároveň byla na stánku promítána různá propagační videa, která budou posléze vystavena i na internetu, jak mi bylo sděleno. Pobral jsem jeden katalog, nějakou tu samolepku na památku a zdvořile jsem se rozloučil. Jelikož jsem neměl zase tolik času, zamířil jsem k vedlejšímu stánku SRC.
SRC
Zatímco stánek ICS byl vcelku hezky uspořádán, působil pestře a bylo na něm několik lidí týmu ICS, tak stánek SRC už byl o poznání jednodušší. Promítací plátno a zbraně vystavené na zdi, k tomu jeden pultík. Velmi mě zaujalo promítané video se záběry z továrny a já tak mohl vidět, jak se taková elektrika vlastně vyrábí. Né, že bych neměl představu, přeci jen jsem ve výrobě několik let pracoval, ale mnoho technologických postupů mi odhalilo právě toto video a tak jsem na něj koukal několik minut. Bylo skutečně zajímavé, ale mě opět tlačil čas a proto jsem se vrhnul na novinky. Jako první mě zaujal samopal MP41. Víceméně jde o standardní verzi MP40, pouze s jiným pevným pažbením. Uspořádání vnitřku je stejné, taktéž nechybí elektrický blowback a vnitřní díly třetí generace SRC zbraní. Takže další přírůstek do rodiny druhoválečných airsoftových zbraní je na světě. Další novinkou, které jsem si všiml již před samotnou výstavou na stránkách SRC, byly nové plastové kufry. Hodně mi připomínaly kufry, ve kterých dodává zbraně firma STAR. Jsou velké, bytelné a v některých případech by se tam vešla i více než jedna zbraň. V nabídce je má SRC v pískové barvě a třech velikostech. Jako zajímavost považuji jejich rozšíření sortimentu plynových pistolí. Samozřejmě, že také byly k vidění nové dlouhé plynovky s blowback z řad SR36 a SR74. Modely SR74 už máme i u nás v nabídce (SR36 jsou zatím v přípravě na sériovou výrobu), takže mohu za sebe říci, že se jedná o velmi pěkně provedené zbraně s vysokým výkonem. Hlavní devizou všech dlouhých plynových zbraní je totiž 100% věrohodnost a měřítko. Pažbičky mají reálné rozměry a pocit z držení je úplně jiný. O pocitu ze střelby, která má zpětný ráz, ani nemluvím. Mimochodem jsem nalezl v jejich novém katalogu i zbraně řady SR4 na pohon CO2. Takže u dlouhých plynovek patrně SRC ještě neřeklo své poslední slovo.
Velmi hezky měli provedenou rozborku SR4A1 třetí generace vystavenou ve vitríně.
Další modelovou řadu, kterou SRC představilo, byla třetí generace jejich SR5. Kromě společných rysů s ostatními zbraněmi třetí generace od SRC, mají tyto SR5 již v základu zabudovánu možnost střelby jak jednotlivými, automatem, ale také tří-rannou dávkou. Zdá se, že trend, dávat zbraním tzv. „burst fire“ se dostává postupně ke všem výrobcům a SRC v tomto následuje ICS.
Nově byly také rozšířeny řady nabízených krátkých plynovek a to konkrétně o modely řady 1911.
Už jsem se pak chystal k odchodu, když jsem málem přehlédl model pistole TT-33 SR33. Myslím, že model této originální ruské pistole bude velmi žádaný, protože doposavad ho kromě jedné japonské firmy žádná jiná v nabídce nemá. Rozhodně si myslím, že to bude dobrý krok, pokud pistoli dotáhnou. Blíže stánku SRC už byl jen stánek G&G.
G&G
Stejně jako minulý rok, byl stánek G&G hodně o propagaci a reklamě. Jejich marketing je dokonalý. Opět to byl výrazný stánek, s množstvím nabízených suvenýrů například plakátů, hracích karet, nášivek, samolepek a katalogů ve všech podobách. Samozřejmě nemohla chybět obří televizní obrazovka, kde byly promítány záběry a videa různých airsoftových týmů z celého světa, včetně jednoho z Čech. Samozřejmě nechybělo několik reklamních videí samotných výrobků G&G.
První co mě osobně zaujalo, byl prototyp (tvářící se funkčně) repliky pušky Kar98 pod označením G980. Puška je na podobném principu, jako stejný model od Tanaky. Je však poháněna CO2 bombičkami, zásobník má na deset ran a výkon kolem 150m/s s 0,20g. Co potěší je opět verze s reálným dřevem a lacinější provedení s imitací dřevěného pažbení. Ohledně plynovek pak ještě zaujal Gas Blow back System, což by měl být systém, který vám z elektrické M4 s mechaboxem verze II, po snadné montáži předělá zbraň na Blowback plynovku s výkonem kolem 100m/s.
Zajímavou novinkou by měla být jejich M.I.T. jednotka, což je víceméně tlumič, který funguje jako nasvětlovací tlumič, chronometr, počitadlo výstřelů a laserový zaměřovač najednou.
Další novinky nebyly podle mě až tak převratné. Plynová verze sniperky G96 poháněná CO2 nebo GAS s blowbackem a systémem výhozu patron. Pro běžný boj i přes svůj hezký výkon asi ne moc použitelná zbraň. G&G pak vyjde v červnu se svojí vlastní verzí M1 Garand, ovšem postavenou na jejich vlastní řadě pušek G14. Jelikož se čas nachýlil, pobral jsem suvenýrů co šlo a vrátil se zpět na náš stánek. Shodou okolností nás navštívil šéf firmy APS a tak i on nám za pomoci svého ultrabooku ukázal novinky své firmy, které brzo budou v nabídce našeho obchodu.
APS
APS letos vypustí novou manuální pušku M40A3, což má být víceméně jedna z verzí pušky M24. Základem by měl být vyšší výkon a možnost upgradu, standardem bude APS 6,03mm nerezová hlaveň o délce 590mm. Ta bude navíc ve zbrani fixována v šesti místech, a tedy odstraní vibrace hlavně při výstřelu. Jak sám majitel firmy řekl, chce mít jednu z nejpřesnějších pušek na trhu. Závit na tlumič už je samozřejmostí, stejně jako kvalitní spoušťový mechanismus, dovolující nastavení odporu spouště. To je opět velmi užitečné zvláště u upgrade pušek. Spoušť by měla být údajně nejcitlivější na trhu (0,5 - 1 lbs). Také bude mít zbraň nastavení mrtvého chodu v rozmezí 0-4mm. Vzduchotechnika by prý měla být precizně vyrobená a hop-up snadno seřiditelný bez potřeby klíče. Dále bude stavitelná podpěra zbraně, délka pažby a pažba samotná bude odnímatelná. A nakonec cena má být více než příznivá a o dost levnější než běžná značková produkce. No, už abychom ji měli. Mimochodem na poli odstřelovacích pušek připravuje APS mnohem zajímavější pušku s novým technickým řešením.
Dalším novým výrobkem firmy APS je minomet „Hades Arrow“, který na bázi použití CO2 a vody vystřeluje projektily (minometný granát s křidélky) až na vzdálenost kolem 80ti metrů. Na stánku firmy Red Wolf airsoft byl dokonce k prohlédnutí. V sadě bude samotný minomet, dva projektily a k tomu plnička na CO2. Trochu škoda, že granáty nemohou nést žádnou náplň, a tedy nijak neexplodují, či nesrší kuličkami. Ale u scénářových akcí vidím jejich využití. Zároveň se má objevit i verze na stejném principu, ale jako „protitankový“ raketomet.
APS dále plánuje dlouhou verzi M4 v R.I.S. úpravě a moderním designu značenou jako ASR110. Tato elektrická zbraň by měla mít dlouhou hlaveň, speciální předpažbí a sklopná mířidla. Tělo zbraně by mělo být vyráběno nově z pevnějších materiálů, ale toto nebylo nijak více specifikováno. Samozřejmě, že letos přijde s dalšími verzemi blowback elektrik řady ASR (tedy M4).
Novinkou je také „Shock Grenade“ řady Thunder B CO2 granátů, který má sloužit jako imitační nástraha. Jedná se o standardní granát Thunder B, ovšem s automatickým odpalem po odtržení pojistky. Navíc je granát na jedné straně zeslaben, aby se dal používat jako směrová nálož a jeho účinek se maximalizoval. Vzhledem k tomu, že tento granát má na rozdíl od svých předchůdců zpoždění odpalu jen pouhou sekundu, vidím to na velmi zajímavý produkt. Jeho cena by měla být opět srovnatelná s jinými Thunder B granáty. V tomto ohledu se do budoucna údajně plánuje vlastní verze Claymore miny pod názvem „Thunder mine“, o které nám ale zatím nebylo moc řečeno. V principu ale půjde o Claymore minu, tak jak ji známe od jiných výrobců a lišit se tedy může pouze systémem odpalu.
Nakonec jako novinka bude speciální verze AK74 ve verzi s patinou a potom vlastní studie originální AEG zbraně ve stylu Bullpup zbraní z vlastní produkce APS. Nemá se jednat o kopii žádné reálné předlohy zbraně. Když se čas nachýlil, dostal jsem možnost doprovodit majitele APS do vedlejší haly a pokračovat v průzkumu airsoftových výrobců. Jelikož jediný stánek, který jsem si v tu chvíli z hlavy pamatoval, byl ASG, vyrazil jsem rovnou tam.
ASG
Dánská firma Airsoft Sports Gun měla svůj stánek ze tří stran otevřený a velmi dobře přístupný. Byl prakticky hned vedle G&G, takže lidé měli čtyři velké airsoftové firmy těsně u sebe. Celý stánek měl několik vitrín, které utvářely dojem pilířů a uprostřed toho všeho stála nejžhavější novinka ASG.
Puška ASW338LM Precision sniper rifle. Pokud jsem byl osobně nadšený z pušky APS (ač sám nejsem příznivec manuálních sniperek), tak zde bylo moje nadšení prakticky stejné. Celá zbraň je originální produkce firmy APS a vytvořena na základě vlastního počítačového modelu. Množství R.I.S. lišt a celé pažbení je velmi bytelně a funkčně vyřešeno. Vnitřní díly zbraně jsou shodné se standardem VSR pušek a hlaveň taktéž. Tělo má být z kvalitního hliníku. Vzhledem k tomu, že zbraň je vyvážena do celého světa, má uvnitř jen M90 pružinu. Jenže výrobci mysleli dopředu a tak se dají ke zbrani zakoupit kompletní upgrade sety. A to přesně hlavně 6,03 v základní verzi a prodloužené verzi pro tlumič a také i speciální tlumič s vlastním závitem (tedy standardní závity by neměly jít použít, tento má 28mm závit). Dále pružinu M140, ocelovou natahovací páku a hlavně odolný spoušťový mechanismus, určený pro vysoké zatížení. Jak moc vysoké? Tak vysoké, že ASG pro tuto zbraň nabízí samostatně set válce pro M150 a M170 a nebo si rovnou můžete koupit kompletní upgrade kit pro M150 a nebo M170. Zdá se, že se aktuálně jedná o tu nejkvalitnější a nejvýkonnější pušku na trhu. Že by konec nadvlády SVD? Uvidíme. Po čase tu opět máme originální kousek s vysokým upgrade potenciálem. Ale pro mladší hráče pozor! Zbraň váží kolem šesti kilo, takže to není jen tak pro každého a pořádně se pronese.
Velkou novinkou a zajímavostí zvláště pro české hráče byl CZ Scorpion EVO 3 A1. Kdybych nevěděl, že ho mají ukázat, možná bych ho přehlédl. Jednalo se zatím stále o prototyp, ovšem vypadal skutečně zajímavě. Vnitřní díly by některé měly být kompatibilní s díly mechaboxu verze 3 (údajně kola a motor), zbraň by při prázdném zásobníku měla přestat sama střílet a pro výměnu pružiny má být nutné pouze odklopit pažbu. Pohon bude obstarávat baterie Li-pol, která bude uložena nad mechaboxem. Jako prototyp a budoucí produkt více než zajímavé.
Jinak opět sortiment ASG získal pár dalších kousků, ke svým licencovaným bratříčkům, a to několik manuálních brokovnic, sniperských pušek a elektrik. Rozšíření se dočkala především řada Sportline, která nabízí elektrické zbraně s kompletním příslušenstvím.
Co mě mile překvapilo, je jejich rozšiřování sortimentu plynových zbraní. Zatím se k nám dostaly první výrobky plynovek Marushin (pod licencí ASG) a zdá se, že k nám míří další. Konkrétně se jedná o americkou karabinu M2. Bude to klasická plynovka s blowback a dřevěným pažbením. Nepodařilo se mi úplně stoprocentně zjistit, zda bude i na 6mm kuličky (modely Marushin totiž používaly i 8mm). Samozřejmě nemám jistotu, že půjde také o repliku/výrobek Marushinu, ale dnes očividně musí každý výrobce mít ve svém sortimentu nějakou druhoválečnou pušku a tak i ASG hledá, kde se dá. Nu, budiž mu to ku prospěchu.
Dalším kouskem z dílny Marushin (pod licencí ASG) bude pistole STI 19111-A1 RSS, která bude pro střelbu používat imitaci skutečných patron. Z osobní zkušenosti s podobným modelem založené na stejném principu CZ75 RSS mohu říci, že pocit ze samotné střelby je úžasný, sbírání nábojnic už nikoliv.
ASG má především velmi široký sortiment plynových pistolí. Kromě, u nás asi nejpopulárnějších, pistolí CZ75 a jejich verzí, nabízí také mnoho pistolí typu M1911 pod licencí STI. I letos se představilo pár novějších modelů, které samozřejmě zaujmou reálným ražením, logy a občas i originálními sériovými čísly.
Nakonec ASG opět představilo svůj široký sortiment kuliček a příslušenství, jako jsou kolimátory a optiky. Co mě ovšem mile potěšilo, je očividná snaha nabídnout ke zbraním jak příslušenství, tak i například zásobníky, či díly. Vyšlo opět veliké množství upgrade dílů, včetně elektroniky do zbraní. Zvláště mě zaujalo množství kompletních mechaboxů s upgradem M100, M120 a dokonce i M150. V tomto ohledu se ASG dostává do popředí, protože jeho nabídku náhradních a upgrade dílů řady „Ultimate upgrade“ nemůže aktuálně nabídnout žádný jiný výrobce. Mimochodem jsem nalezl i kompletní mechabox pro M60. Novinkou v dílech pak jsou nové silné motory Infinity U-35000 a U-40000. Když už jsem se dostatečně pokochal, a strávil pár minut koukáním na díly, věděl jsem, že v mé dnešní pouti chybí už je jeden airsoftový gigant a tím je Cybergun.
Cybergun – GSG
I letos byl Cybergun spojený se stánkem firmy GSG a Spartan imports (mimochodem ti pak měli i vlastní menší stánek). Cybergun měl svůj stánek asi jeden z největších, co se airsoftu týče. Stánku dominoval hlavní středový panel, uprostřed kterého byla prosklená střelnice a dva průchody. Po celé ploše, která nebyla nijak ohraničena stěnami, bylo množství regálů a vitrín se zbraněmi, či příslušenstvím. Určitě nejzdobnější byly vitríny se zbraněmi Kalašnikov. Přišlo mi, že je to jen velká výstavka zbraní všeho druhu, kdy na jedné straně převažovaly zbraně na 4,5mm ocelové broky a na druhé airsoft zbraně. Osobně mě na počátku málem praštil do očí regál se zlatými a stříbrnými verzemi zbraní Thompson, ale jelikož to nebylo poprvé, co jsem je viděl (v nabídce už je máme), tak jsem počal zkoumat výstavky blíže. Cybergun do Evropy dováží pod svými licencemi mnoho výrobků různých značek, jak čínské zbraně, tak ale i značky King Arms, G&G či KWC. Rozhodně rozšířili sortiment sniperek o několik nových kousků a asi jako hlavní novinku bych viděl Blaser R93 LRS1 Tactical. Pod tímto dlouhým názvem se ukrývá manuální puška s novým způsobem natahování. Ačkoliv má klika této zbraně standardní tvar, není potřeba při jejím nabíjení dělat nic jiného, než zatáhnout dozadu a zatlačit dopředu. Takže místo obvyklých čtyř pohybů, máme náhle jen dva, což rapidně zvyšuje rychlost střelby a dovoluje pevnější uchycení natahovací páky. Dle výrobce je toto jediná puška na trhu, která takto funguje a přibližuje se tak způsobu nabíjení velkorážních sniperek. Puška je relativně lehká (kolem 3 kg při délce 115 cm) a samozřejmě se na ní dá nastavit lícnice a pažba. Výkon necelých 140 m/s v základu zní dobře, o to více tvrzení, že nejlepší municí má být údajně gramáž 0,28 g. Snadná regulace hop-up s dobrým přístupem je již dnes nutnost. Jinak je to ale klasická manuální puška. Málem bych zapomněl, zbraň vyrábí firma King Arms, tedy kvalita.
Velký ohlas si získala i P90 v jejích několika verzích, které Cybergun licenčně dodává a nabízí. Aktuálně kromě klasické P90 vyšel i se dvěma dalšími modely. Jeden čínské produkce (nebo možná Hong Kong) a druhý model opět od King Arms. Všeobecně novinky na stánku byly hlavně od King Arms. Například celá řada nových Thompsonů ve všech variantách. Mile potěšilo drobné rozšíření sortimentu příslušenství Swiss Arms, tedy optiky, kolimátory a příslušenství na zbraně. Byla také možnost si prohlédnout pár exotičtějších zbraní jako MP44, TAVOR či množství zbraní v úpravě s patinou. Ale jinak se nic závratného dle mého názoru nekonalo.
Jelikož už jsem byl zase dlouho na jednom místě, musel jsem stánek opustit a popřemýšlet, kam se dál podívám. Naneštěstí jsem se už dostal jen ke stánkům Red Wolf Airsoftu, kde mě především zaujala ZB26, tedy československý kulomet, který měli také na minulé IWA a hlavně hromada druhoválečných zbraní a airsoft replik předovek (skutečně bych nevěřil, že někdo takové zbraně bude dělat, byť ve verzi manuální). Rozhodně se bylo na co se dívat. Navíc jsem využil možnosti si prohlédnout minomet od APS, který jsem již zmínil dříve. Tím moje cestování po celé sedmé hale skončilo. Ve vedlejší hale byly ještě stánky KWA a Real Sword a malý polský stánek čínského dovozce Gunfire. Nicméně o těchto stáncích se dalo najít mnoho na internetu.
RS představil svůj Type-97, čínskou verzi pušky AK (RS Type-56) a také plynové GBB SVD. Nakonec ukázali i vlastní verze M4 a M16 jako dlouhé plynovky s blowback. Vzhledem k tomu, že jejich výrobky se stále považují za vcelku originální a exotické, tak se bylo na co koukat.
KWA zaujalo svojí vlastní Kriss Vector což je vlastně moderní zbraň řady PDW, tedy zbraní pro osobní ochranu. Malý účinný gas blowback samopal, připomínající spíše hybrida mezi pistolí a samopalem. Také ukázali vlastní verzi GBB pušky Magpul M4 (Magpul LM4 PTS) a plynovou pistoli H&K HK45. Vůbec jsem neměl čas zastavit se u Umarexu, ale to mne zase až tak nemrzelo, protože kromě log HK nenabízí na svých zbraních, kupovaných od ostatních výrobců převážně z Číny či Taiwanu, mnoho nového, co by nebylo k vidění u ASG či CyberGun.
Co mě všeobecně překvapilo, je vzrůstající zájem o výrobu a dodávání zbraní z období druhé světové války. Hlavní dnešní světoví výrobci se snaží držet krok s trhem a zároveň se oprostit od výroby něčeho, co už tu mnohokrát bylo (například nekonečné řady zbraní M4 a AK), případně stávající modely vylepšovat či je zatraktivnit pro zákazníky.
A co se týče různých zjištění, je zcela jasné, že český trh je pro mnohé zahraniční prodejce a distributory naprostou záhadou, jak z pohledu komerčního, tak herního a filosofického. Hodně jsem o tomto tématu hovořil s různými výrobci a představiteli a zároveň s několika zahraničními obchodníky. Velmi se podivovali, jak to u nás funguje, co se prodává, nabízí, jak se hraje, co se hraje a s čím se hraje. Naopak já se divil, jak se vůbec může v zahraničí hrát. Mám takový nejasný pocit, že čeští hráči by si airsoftu v zahraničí moc neužili. A tím nemyslím nějaká legislativní omezení…
Každopádně byla to opět skvělá zkušenost a osobně jsem byl na výstavě IWA teprve podruhé, takže nemohu ještě moc srovnávat. Ale je skutečně pravda to, co se říká. Kdo nebyl na této výstavě, jako by nebyl. Minimálně z obchodního hlediska. Novinek bylo letos dost a možnost si je všechny osahat je to, proč jsem se vůbec vydal k dalším stánkům (dobře, uznávám, i suvenýry nejsou k zahození a jsou velmi hodnotnou památkou). Takže se těším, až se opět uvidíme na dalším veletrhu IWA 2013 & Outdoor Classics.
Text and video by Alfred
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.